Přitažlivé hranice zahrady: živé ploty, voňavé bariéry…

1. 8. 2020

Jedním z prvních kroků ke krásné zahradě je její vymezení vůči okolí. Pěkným řešením jsou živé ploty, ale také zdi z kamene a cihel mají své jedinečné kouzlo.

Při výběru se řiďte charakterem sousedících prvků. Nemějte obavy z vlastních kreativních nápadů, do zahrady vnesou svěží vítr. Šance, že vznikne oáza klidu a soukromí přesně podle vašich představ, je velká. Pro inspiraci nabízíme obrazem osm vydařených řešení.

Paleta barev a tvarů

Živá barevná hradba

Živé barvy živé hradby

Strnulou tvář klasicky stříhaného plotu z tisu (Taxus baccata) rozveseluje pás z barevných dřišťálů (Berberis), ruje vlasaté (Cotinus coggygria) a trvalek, které na pozadí temných jehlic září jako pochodně.

Plot s vůní

Vůně místo plotu

Voňavá bariéra

Bariéra z různých druhů členěná do několika vrstev a výšek neomrzí v žádné roční době. Nejvýš rostou tvarované hrušně. Stálezelenou kulisu tvoří zimostráz. Před ním v létě rozkvétají voňavé růže s levandulí.

Vlny a přímky

Zvlněná hranice

Vlnolam

Dvouřadý živý plot ze zeravu (Thuja occidentalis) a purpurového buku lesního (Fagus sylvatica) Purpurea svou nápaditostí hravě nahradí zahradní skulpturu. Chce to však píli a trpělivost.

Proutí a květy

Plot z trvalek a proutí

Trvalkový plot s proutím

Bohatě osázený záhon trvalek a růží láká nejen pohledy, ale také užitečné opylovače. Ručně proplétané dílce z vrbového proutí zaskočí v době, kdy rostliny spí. Nejdéle vydrží na místě chráněném před větrem.

Půvab olysalých kamenů

Zeď s patinou lišejníků

Zeď z kamenných kvádrů

Zeď z přírodních kamenných kvádrů časem zkrášlují barevné skvrny lišejníků. Když ještě do škvír zavítají drobounké kapradinky, vznikne zátiší jako z pohádkové knížky.

(Ne)spoutaná krása

Gabionová hráz

Krása gabionu

Gabiony najdou uplatnění i v zahradě založené po vzoru přírody. Stačí je svrchu osázet a nechat zarůst popínavkami. V klecích mezi kameny najdou domov ještěrky a další užiteční tvorové.

V zeleném kabátě

Cihlový prostor pro květy

Cihly pro květiny

Neomítnutá zeď ze starých pálených cihel dodává zahradě charakter. O to větší, šplhají-li po ní růže a klematisy. Vlastně může sloužit jako výstavní prostor pro celou řadu pnoucích rostlin.

Přirozenost dřeva

Špalková hranice

Špalky a špalky

Pohledová clona z naštípaných špalků vyskládaných v kovové konstrukci vypadá dobře i po tom, co hřejivé odstíny dřeva vystřídá šedivá patina. Průzor poodhalí, co se skrývá v části za ní.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x