Obrazem: Z čeho stavět cesty, chodník, terasu v pěkné zahradě

28. 2. 2020

Linie cesty a povrchový materiál chodníku nebo zpevněné plochy slouží hlavně praktickému účelu, ale mohou přidat zahradě na kráse, stylu, hravosti.

Na zahradní cesty či chodníky lze použít mulč z kůry nebo štěpky stejně jako kačírek a štěrk, ale i jiné typy povrchů. Záleží na účelu a samozřejmě na tom, kudy cesta vede. Chystáte-li se vybavit zahradu novou cestou nebo cestu novým povrchem, nechte se inspirovat některým z následujících řešení.

Cesta na prvním snímku bude dobře působit například v lesních zákoutích nebo lesních zahradách. Okraje cesty jsou vymezeny přírodním materiálem – kulatinou.

Na druhém snímku je štěrková cesta, která může mít širší použití, zde například v efektní kombinaci s trávami a skalnatým vápencovým svahem.

Štěrk je možné použít také pro vybudování štěrkovišť, například štěrkových ploch navazujících na terasu nebo samostatných odpočívadel. Ty bývají roztroušeně osázeny povětšinou sucho tolerujícími rostlinami (mateřídouškami, diviznami a dalšími), které se tu mohou přirozeným způsobem přesemeňovat.

Cestičky se mohou vinout zahradou nebo liniemi zdůraznit styl a členění pozemku, a tak se stát vítaným kompozičním prvkem. Dají se vybudovat z řady více či méně obvyklých přírodních materiálů – také z mlatu, kamene nebo trámů.

Půvabné bývají travnaté cesty vedoucí mezi záhony a jinými netravnatými plochami. Travnatou cestu je však možné vytvořit i ve větších trávnících vysekáváním, experimentovat je možné se dvěma i více výškami sečení. Výsledek může být atraktivní a hravý. Cestu je možné v průběhu sezony různě tvarovat a měnit.

Plochy sloužící jako přístup či příjezd k domu, plochy teras nebo zápraží je většinou nutné vytvořit z materiálů, které snesou větší zatížení a jsou dobře udržovatelné a schůdné za každého počasí.

Co použít na cesty

Pro tento účel bývá nejčastěji používána zámková dlažba. Nehodí se však všude a čeho je moc, toho bývá příliš. Ve vztahu k domu a k zahradě můžeme volit i jiné možnosti. Také kámen může mít různé podoby, přizpůsobit se dá výběr druhu i způsob jeho použití. Městskému domku sluší dláždění malou kamennou kostkou nebo kamenné odseky, které navíc nebývají drahé.

Naopak většími formáty kamene nebo betonové dlažby můžeme doplnit větší stavby a moderní objekty. Dají se tu použít i prkenné plochy.

Přísloví mnoho psů – zajícova smrt platí i na zahradních cestičkách. Při výběru materiálů je dobrá střídmost čili omezený počet druhů či typů a naopak se hodí týž povrch na jiném místě zopakovat.  Více různých materiálů bychom měli používat jen ve vzájemném souladu.

Kresba a foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x