Kvetoucí předzahrádka zkrášlí i krásný horňácký dům

21. 12. 2022

Předzahrádka starého domu nebo chalupy při náležité péči vykouzlí spolu se stavbou harmonický celek, který bude těšit každý den.

Klasický horňácký dům si majitelé udržují v původním stavu. Ponechali původní dispozici, průjezd, kterému na Horňácku říkají návratí, vstupní dveře i okna. Zachovali také tradiční bílo-modrou barevnost. Domek je krásný tak, jak je, a nepotřebuje žádnou změnu či úpravu. Pouze předzahrádka působí poněkud strnule.

aktuální stav předzahrádky před realizací projektu

Původní stav

Přestože současná předzahrádka žádá péči, jako je pravidelný střih keřů a sekání trávníku, neposkytuje mnoho rozmanitosti a útulnosti. V našem návrhu se ji proto pokusíme oživit a vytvořit z ní vhodné předpolí půvabného domu.

Malá, ale pestrá

předzahrádka horňáckého domu

Vizualizace předzahrádky

Nevelká předzahrádka bude pestrá, kvetoucí, s hojným zastoupením trvalek včetně bylinek s léčebným a kuchyňským využitím. Nesmí v ní chybět ani kvetoucí keře, ani pnoucí rostliny, které ozdobí fasádu domu. Časně jarní efekt přinese výsadba cibulovin.

Jednoduchá dřevěná lavička u vstupních dveří má svůj praktický účel a současně podpoří útulný vzhled předzahrádky. Vedle spočinutí poslouží i jako místo pro vánoční nebo velikonoční dekoraci. V létě tu může vonět květináč s bazalkou.

Cestu k domku a plochu pro lavičku vydláždíme kamenem.

Předzahrádka krok za krokem

Předzahrádku osadíme tak, aby byla proměnlivá a zdobná po celý rok.

  • Odstraníme stávající keře i travní drny a půdu dobře připravíme.
  • Vedle návratí vysadíme nově keř tamaryšku. Vzdušně působící dřevina je dekorativní především v květu  a dobře snáší sušší podmínky i úpal.
  • Další dřevinou předzahrádky bude hlohyně šarlatová, navedená na treláž u vstupu do domku. Neopadavá hlohyně dodá místu zelenou barvu i v zimě, navíc je dekorativní výraznými malvičkami. Ty často zdobí keř až do zimy.
  • Třetí dřevinou předzahrádky bude nižší kdoulovec. Vybírat můžeme z kultivarů kdoulovce japonského nebo kdoulovce nádherného. Kdoulovec kvete v březnu až dubnu. Jeho květy jsou jemné a mají výrazné barvy. Pro tuto předzahrádku vybereme jemně růžově kvetoucí kultivar, který od léta do zimy ozdobí  keř vonnými žlutými malvicemi.

Prostor kolem keřů doplníme trvalkami tak, aby postupně nakvétaly po celou vegetační dobu. Na jaře ozdobí záhony květy cibulovin, jako je směs bílých a žlutých narcisů. Výsadbu rovněž doplníme bylinkami a trvalkami, ideálně šalvějí obecnou, vytrvalým lnem, mavuní, krásnoočkem, rozrazilem klasnatým, vyšší dobromyslí a marulkou šantovitou.

V závěru sezony pokvetou nižší růžové a fialové hvězdnice. Půdní pokryv u keřů a mezi skupinami trvalek vytvoří například mateřídouška, rozrazil a devaterník.

Trvalky vysadíme vždy po několika kusech v různě velkých skupinách a ve správném sponu. Výsadby propojíme, aby nezbylo příliš místa k pletí. Péče o dobře založený trvalkový záhon nebude tak pracná, jak by se mohlo zdát.

Zachovalý horňácký domek dokládá vedle své historie i to, že krásu domu lze podpořit zahradní výsadbou a vytvořit harmonický celek, ve kterém je radost žít.

Foto a kresby: autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x