Aby zahradní vrátka, branka či dveře napověděly, co je za nimi

30. 12. 2019

Také vstup do zahrady nebo její oddělené části může být stylový, aby příchozí zpozorněl v očekávání, co spatří, až je otevře.

Do zahrady většinou vstupujeme z ulice, ale stejně dobře můžeme vrátky či brankou oddělit odlišně využívané zahradní partie. Pokud mají prvky, které ladí s jejich okolím, stanou se dekorativní součástí zahrady a mohou podpořit styl zahrady nebo její části. Dokonce i dvířka od kůlny či zahradního domku dávají prostor k vymýšlení nápaditého souladu. Pro inspiraci nabízíme následující fotografie:

Půvabná souhra

Bíle natřená dřevěná vrátka zasazená do kamenného oblouku v zídce porostlé voňavými růžemi se podílejí na vytvoření pohádkové atmosféry této zahrady inspirované anglickým venkovem.

 

V barvě nebe

Průchod ve zdi by sloužil svému účelu i bez železné brány. Pak by ale v zákoutí chyběl pohledový prvek, který svou barvou budí příjemnou pozornost a zároveň podporuje jas květin v přilehlých záhonech.

Kouzlo recyklace

Dřevěná konstrukce donedávna sloužila jako mříž pro popínavky, nyní nenásilně odděluje dlážděný dvorek od štěrkového záhonu. Stačilo nasadit panty a postavit sloupky z cihel, což nezabere moc času.

 

S patinou

Poctivě zhotovená vrátka zabraňují tomu, aby do zahrady vnikli divocí zajíci ze sousední louky. Dlouho vydrží a vůbec nevadí, že věkem šediví a osidlují je lišejníky. Přesně tak jim to v živém plotu sluší nejvíc.

Kovaná romantika

Jemná práce mistra kováře poutavě kontrastuje s bytelným kamenným sloupkem a bujnou zelení. Žádné tajemství neudrží, ale tady, uprostřed zahrady, je nerušený průhled do další části stejně vítaný.

 

Umělecké dílko

Modrý nátěr a neotřelý nápad, jak zužitkovat vysloužilý rýč, srp a motyčku, dělá z této branky dominantu celé užitkové zahrady. Zahradnické náčiní je přišroubováno k rámu ve tvaru hvězdy.

Prostá krása

Málokdo by si pomyslel, že se dveře od zahradní kůlny mohou stát krásným doplňkem. Decentní odstín nátěrové barvy, vyspravená petlice a květinový doprovod vykouzlí z ošklivého koutu půvabné zátiší.

 

Dvě křídla

Široký vstupní prostor vyplňují dvoukřídlá vrátka, tzv. lítačky s pružinovými závěsy, což je zejména na frekventovaných místech v blízkosti domu velice praktické.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x