Aby souzněly: zahradní stavby, nábytek, vybavení a zahrada

17. 3. 2021

V přírodním nebo přírodně působícím prostředí vždy poutají velkou pozornost ty prvky, které vybudoval člověk. V krajině jsou to domy a jiné stavby, v zahradě například pergola či mobiliář.

S vědomím toho, že na zahradě spojujeme jedno s druhým, co by mělo společně nějak působit a vyznít, bychom měli užitkové a dekorativní předměty vybírat a umisťovat.

Trampolína, sušák

To, jak dominantně mohou tyto prvky působit, je dobře patrné na příkladu dvou častých zástupců – trampolín a sušáků na prádlo. Umístit trampolínu tak, aby svým vzezřením neobtěžovala i majitele okolních zahrad, je poměrně obtížné.

  • Řešení však existuje, trampolíny stejné funkce, avšak zapuštěné na úroveň terénu. Z vykopaného materiálu navíc lze vytvarovat malý zatravněný val, který může pohled na trampolínu částečně zakrýt a po letech díru v zemi opět vyrovnat.

Ani venkovní sušák na prádlo nepatří k esteticky příjemnému vybavení zahrady. Jeho použití bychom (pokud vůbec) doporučili jen tam, kde pro něj lze v zahradě najít pohledům skryté místo. Je škoda, když naše zahradní snažení přebije konstrukce připomínající potrhaný větrem otočený deštník.

  • Přitom například praktický, nízký a rozkládací sušák, který lze přenášet za sluncem a po usušení prádla sklidit, udělá stejnou službu.

V současných zahradách lze také často narazit na dětské herní prvky, lavičky nebo můstky vyrobené ze silné kulatiny, která je záměrně vybírána co nejkřivější. Svým způsobem to připomíná módu samorostů 70. let včetně častého lakovaného povrchu. Bezbarvý lak obecně dřevu v zahradě moc nesluší.

Výrobky tohoto druhu by snad mohly najít využití v lesoparku, popřípadě v lesní zahradě, v běžných zahradách působí často nepatřičně.

  • Do zahrady se hodí jednodušší, elegantnější a méně nápadné provedení. Pokud má zůstat kresba dřeva viditelná, je lepší ho napouštět nebo jen ponechat přirozenému stárnutí.

Jak vybrat lavičku

Zkuste vybrat takovou, která doplní vaší vlastní představu o zahradě.

Modrá lavička u kamenné zídky

Modrá lavička v lesním zákoutí

Modrá lavička ozdobí zákoutí v romantické zahradě u starého městského domu.

Kamenná lavice

Kámen ke kameni

Kamenná lavice na dalším snímku vhodně doplňuje chladivý kout zahrady s vodním prvkem.

Lavička kolem kmene

Lavička přímo pod třešní

Tvarově prostou dřevěnou lavici s posezením pod stromem  můžeme použít ve střízlivé a vzdušné moderní zahradě.

Zahradní lavice

Klasická zahradní lavice

Lavička je díky své jednoduchosti vhodná téměř do každé zahrady.

Detaily dotvářejí atmosféru

Nezapomeňte na detaily a nebojte se být při dovybavování zahrady tvůrčí. S citem vytvořený a umístěný detail má často velký půvab i osobní hodnotu.

  • Zkuste třeba použít ořezané větve ke stavbě nízkých ozdobných plůtků nebo konstrukcí pro oporu trvalek nebo popínavých letniček, které dodají záhonům vertikálu.
  • Z čerstvých vrbových větví můžeme vysadit třeba zelenou branku, která uzavírá zahradu.

Foto a kresba autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x