
Václav Větvička – vzpomínka na čas přesazování palem
23. 2. 2025 Václav VětvičkaKonec ledna a začátek února v „mé“ botanické zahradě tradičně znamenal období náročných, téměř technických prací – čas přesazování palem. (Pokračování textu…)
Konec ledna a začátek února v „mé“ botanické zahradě tradičně znamenal období náročných, téměř technických prací – čas přesazování palem. (Pokračování textu…)
Ó jak jsou cesty myšlenkových asociací jsou nevyzpytatelné aneb od nejvýznamnějších kněží, přes Vánoce až k Ruscus ponticus.
Venku plískanice, krátké a chladné dny, jak by smet´. Nezbývá, než po vzoru básníkově: v plášť zahalit se úže. Třeba právě Vatočník pomůže!
(Pokračování textu…)
Věřím, že už máte zelíčko dávníčko naloženo, ušlapáno a zkvašeno, vykysáno – jak se na správnou hlavatici sluší. (Pokračování textu…)
Šípkový čas je tu a podzimní krajinu zdobí plody zářící jako rudé korálky. Co ale ty korálky vlastně jsou, objasňuje Václav Větvička. (Pokračování textu…)
Vy starší, pamětníci modrých svazáckých košil, jste se jistě nepřehlédli a tzv. neglobli nadpis v duchu O modré svazačce. Dnes je tématem svazenka – ta modře kvetoucí.
Růže Hugova stojí jisto jistě za pozornost. Je velmi netypická a dokáže zahradu krásně rozzářit. Přitom je ještě nenáročná na pěstování. (Pokračování textu…)
Stačí se na brambořík podívat z blízka, respektive na hlízu, ze které vyrůstá, a je jasno. Podobnost s bramborou se prostě nezapře.
(Pokračování textu…)
Život mi přihrál nejedno inspirativní setkání s odborníky z oblasti přírodovědné. Při jednom mi představili hrušeň a měl jsem jasno. (Pokračování textu…)
Kdoule je exotický rozvětvený keř či stromek s pokroucenými větvemi, kdoulovce zase pro své barevné květenství favoritem u okrasných keřů. (Pokračování textu…)
Klíčící rostliny potřebují optimální podmínky, aby se zdárně vyvíjely. Připomeňme, že jde hlavně o substrát bez patogenů, dostatek světla, odpovídající teplotu a po vzejití rovněž o vzdušnost prostředí.