
Zahrada s vitamíny i v lednovém mrazu
16. 1. 2025 Peter GajdoštinZeleninová zahrada spí a je nejlepší sledovat ji zpoza okna. Leden je měsícem zelinářských prázdnin, zároveň ideální dobou pro plánování.
(Pokračování textu…)
Zeleninová zahrada spí a je nejlepší sledovat ji zpoza okna. Leden je měsícem zelinářských prázdnin, zároveň ideální dobou pro plánování.
(Pokračování textu…)
Dny se krátí, rána stále více chladnou, a zeleninová zahrada cítí blížící se zimu. Nejvyšší čas sklizně a skladování.
Srpen – období, kdy probíhá letní sklizeň. Letničky i trvalky kvetou naplno, rajčata i okurky dozrávají, cuketové recepty víří internet.
(Pokračování textu…)
V květnu sejeme, sázíme, jednotíme. A kdo má na zahrádce místa méně, orientuje se na pěstování do výšky. Pnoucí cukety jsou pak dobrá volba. (Pokračování textu…)
Skleník nebo fóliovník je pro jarní výsevy ideální. U některých druhů zeleniny se naopak ale doporučuje výsev přímý. Jak to tedy je?
(Pokračování textu…)
Snem každého zahrádkáře je si připravit kvalitní sazenice na výsadbu. Klíčovou roli v tom samozřejmě hraje poměr světla a tepla. (Pokračování textu…)
Konečně se kola výsevů rozjíždí. Výsevy paprik střídají rajčata, ale také papriky a nebo pekingské zelí, byť to je spíše zeleninou podzimu.
Leden se chýlí ke konci a my netrpěliví víme, že čas prvních výsevů už klepe na dveře. Papriky by měly přijít na řadu jako první. (Pokračování textu…)
Odpočíváme, kontrolujeme uskladněnou zeleninu a plánujeme novou sezonu. Ale také si dopřejeme vitamínovou bombu v podobě naklíčené řeřichy. (Pokračování textu…)
Je to jen pár týdnů, kdy jsme na zahradě sklidili poslední plody a už je čas myslet na nové výsevy. Paprika jednoznačně patří mezi ty první. (Pokračování textu…)
Klíčící rostliny potřebují optimální podmínky, aby se zdárně vyvíjely. Připomeňme, že jde hlavně o substrát bez patogenů, dostatek světla, odpovídající teplotu a po vzejití rovněž o vzdušnost prostředí.