Organické hnojení: základ úspěšného pěstování
22. 4. 2024 Miroslav KalinaV zahrádce přichází v úvahu, jako organické hnojení, kompost, zelené hnojení, sklizňové zbytky, chlévský hnůj a rašelina. (Pokračování textu…)
V zahrádce přichází v úvahu, jako organické hnojení, kompost, zelené hnojení, sklizňové zbytky, chlévský hnůj a rašelina. (Pokračování textu…)
Množství a pohyb vody v půdě je o to důležitější, čím více jsou na ní pěstované rostliny závislé. Klíčem je pravidelná péče o půdu.
(Pokračování textu…)
Na bor jsou velmi náročné všechny košťáloviny, celer a mák. Ale i réva vinná a ovocné dřeviny na něj mají vysoké nároky.
(Pokračování textu…)
Hnojením zajistíme rychlý přísun živin na začátku vegetace a následně doplňujeme potřebné živiny. Hnojivý výluh si můžeme připravit také sami.
Nedostatek hořčíku a draslíku poznamená jehličnany: Žloutnou, jehlice nejprve zesvětlí, posléze hnědnou, protože rostlině chybí živiny. (Pokračování textu…)
K zasolení půdy dochází v přirozených podmínkách poměrně vzácně. Zpravidla se jedná o místa se suchými klimatickými podmínkami. (Pokračování textu…)
V největší míře přijímají draslík mladé rostliny a to až do doby, kdy kvetou. Nedostatek draslíku v mladém stadiu nelze později vyrovnat. (Pokračování textu…)
Nároky listnáčů na živiny a půdní reakci jsou oproti jehličnanům o něco rozmanitější. Tedy i hnojení listnáčů má svou důležitost. (Pokračování textu…)
Kdybychom nenahradili živiny odebrané pěstovanými rostlinami, drancovali bychom půdu. Ztratila by úrodnost. Hnojit zahrádku je třeba. (Pokračování textu…)
Některé druhy rostlin na rozdíl od většiny jiných vyžadují kyselou půdu. Jak se dobře starat o půdu pro acidofilní čili kyselomilné rostliny? (Pokračování textu…)
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.