Články - Jan Kazda

Cuketa v jemných hoblinách
brukvovité fuzáriová hniloba hniloba zeleniny hobliny košťáloviny nádorovitost piliny plíseň rajčete září

Houbové choroby v září: Chraňte sklizeň, pomůže i dřevní odpad

6. 9. 2021 Jan Kazda

Krátké zářijové dny, snižující se teploty a vlhko podporují houbové nebo bakteriální choroby na všech pěstovaných druzích ovoce a zeleniny. (Pokračování textu…)

číst více
Páření mšic
hmyz léto mšice mšice jitrocelová mšice maková mšice zelná rozmnožování

Co je dobré vědět o životě mšic, abychom rostliny účinně bránili

11. 7. 2021 Jan Kazda

Mšice jsou drobní a výkonní škůdci, jejichž způsob rozmnožování je přizpůsoben cíli: Co možná nejrychleji se množit. (Pokračování textu…)

číst více
Strupovitost na listech jabloně
červen houbová choroba padlí plíseň cibule strupovitost jádrovin

Které rostliny lze v červnu ošetřit proti houbovým chorobám

14. 6. 2021 Jan Kazda

S blížícím se slunovratem narůstají teploty, v červnu jsou také typické častější srážky, mnohdy přívalového charakteru. Takové podmínky svědčí chorobám rostlin. (Pokračování textu…)

číst více
Mšice poškodily list rybízu
červivost jablek červivost třešní feromonový lapač housenky lepové desky mšice obaleč vrtule třešňová

Sledujte mšice, obaleče, vrtuli, v červnu škodí ovoci nejvíc

2. 6. 2021 Jan Kazda

Počátkem června hodují mšice také na všech ovocných rostlinách. Mnohé mají křídla a přelétají na další hostitelské rostliny. Obaleči zase zakládají první generaci housenek, které napadají plody. (Pokračování textu…)

číst více
Květopas jabloňový
duben jabloň květopas mera obaleč píďalka pilatka strupovitost jádrovin svilušky zobonoska

Koncem dubna sledujte, zda na jabloně nalétá květopas

25. 4. 2021 Jan Kazda

Květopas na jabloních zasluhuje naši pozornost zejména v období, kdy raší listové růžice a kdy se objevují zelená poupata. V teplejších oblastech to bývá ve druhé polovině dubna. (Pokračování textu…)

číst více
Puklice švestková
březen hálčivec mera mšice olejový postřik puklice štítenky vlnovníkovec

Škůdce likvidujte brzy zjara mechanicky a olejovými postřiky

10. 3. 2021 Jan Kazda

Příroda se v březnu probouzí a první zásahy proti škodlivým organismům patří k důležitým pěstitelským krokům. Později už nemusí být tak úspěšné jako časně na jaře. (Pokračování textu…)

číst více
Červec
červci likvidace škůdců molice skleníková štítenky

Škůdci rostlin v pokoji: červci, puklice, štítenky, molice

11. 2. 2021 Jan Kazda

V bytech zpravidla nacházejí škůdci lepší prostředí, než jejich nedobrovolní hostitelé. Tím spíš je třeba pokojové rostliny bránit. Chemií, sprchou i lepem.

Štítenky a puklice

Svým tvarem těla a zbarvením připomínají hrbolky kůry – hmyz čeledi Diaspididae. Živí se sáním na nejrůznějších částech rostlin, které při velkém napadení očividně strádají. Škůdci produkují hojně medovici, a tak prvními příznaky, kterými na sebe upozorní, jsou obvykle lepkavé listy.

Škůdci štítenky

Štítenky

Pokud to při pravidelných kontrolách zjistíme, použijeme olejové přípravky na zelené rostliny. Někdy se tyto přípravky prodávají jako lesk na rostliny.

  • Před první aplikací je vhodné ověřit ošetřením jednoho až dvou listů, že přípravek rostlinu nepoškodí. Teprve pak aplikujeme kompletní postřík opakovaně v týdenních intervalech aspoň třikrát.

Molice

V mimořádně příznivých podmínkách má molice více než 20 generací do roka.

Molice skleníková (Trialeurodes vaporarium) patří k nejčastěji se vyskytujícím škůdcům na pokojových rostlinách a v zimních zahradách.

Ve vytápěných prostorách se rozmnožuje celý rok a mívá v závislosti na teplotě mnoho generací. Jedna generace se vyvíjí za 18–35 dní. Celý její vývoj probíhá na rostlinách. Dospělci i nymfy škodí sáním na spodní straně listů, kam také samička klade černá vajíčka.

Vylíhlá nymfa prvního instaru je pohyblivá, druhé a třetí stadium jsou nepohyblivá a intenzivně sají potravu, poslední stadium je nepohyblivé puparium, které potravu nepřijímá. Vedle sání škůdce silně poškozuje rostlinu vylučováním medovice. Při vyrušení létají dospělci molic ve velkém množství kolem rostlin.

Molice skleníková

Molice skleníková

Tato molice se vyskytuje prakticky na všech okrasných rostlinách pěstovaných v krytých prostorách. Některé druhy okrasných rostlin (fuchsie, lantana) poškozuje ještě silněji než jiné druhy. Nenápadná vajíčka nebo larvy přisáté na spodní straně listů si snadno můžeme domů zavléct s nově koupenou rostlinou.

V každém případě je na místě pokojové rostliny pravidelně kontrolovat. Ochrana spočívá v časté a kombinované aplikaci různých insekticidů. Sledujeme, zda jsou přípravky účinné a obměňujeme je.

  • Doporučit je možno v malospotřebitelském balení s různými účinnými látkami Mospilan 20 SP, Karate se Zeon technologií 5 CS, Substral Careo Ultra nebo Plenum. Někdy pomohou různé olejové látky používané v ochraně rostlin (Biool). Podobně pomáhá i přípravek Neudosan, který pokryje rostliny a molice udusí.

Aktuálně povolené přípravky proti jednotlivým škůdcům uvádí Rostlinolékařský portál.

Trik na molice, aby sedly na lep

Velkým pomocníkem jsou žluté lepové desky, které dospělce molic magicky přitahují. Slouží k prvotnímu zjištění výskytu i k odchytu namnožených jedinců. Stačí lepovou desku umístit v blízkosti napadených rostlin a několikrát denně rostlinami zatřást. Vyplašené molice se na rostlinu již nevrátí, všechny se přilepí na destičku.

Při pravidelném používání se výskyt silně omezí. Menší rostliny je možno také pravidelně sprchovat, větší rostliny lze opatrně vysávat běžnými vysavači. Všechna opatření se musí v krátkých intervalech opakovat. Úspěch obvykle přináší kombinace všech těchto metod.

Larvy molice

Larvy molice skleníkové, černá je parazitována chalcidkou

V místnostech, kde teplota ani v zimě nebude klesat pod 20 °C, bude z vegetačního období úspěšně přežívat drobná chalcidka Encarsia formosa, která dokáže populace molic celoročně úspěšně eliminovat.

Červci

K vůbec nejnebezpečnějším škůdcům rostlin v krytých prostorách patří červec skleníkový (Pseudococcus citri) nebo podobný červec paprsčitý (Pseudococcus adonidum). Oba druhy nevytvářejí štítky, ale chrání se bílými voskovými vlákny.

V tuzemských podmínkách škodí především na rostlinách v bytech nebo jiných krytých prostorách. Mají několik generací do roka a rozmnožují se prakticky nepřetržitě.

Poškozují téměř všechny druhy rostlin – zejména citrusy, orchideje, kaktusy, palmy a mnoho dalších. Zpočátku vytvářejí nenápadné shluky v úžlabí listů, později rozsáhlé nápadné kolonie pokryté bílými voskovými vlákny na všech částech rostlin včetně kořenů.

Červec

Červec

Červci se rychle šíří z rostliny na rostlinu. Migrují i na okolní zařízení – police, stěny nebo nádoby na rostliny – a vydrží i na těchto místech dlouho bez potravy. Často si je přineseme nákupem nových rostlin.

Rostliny jsou poškozovány sáním a velkým množstvím medovice. Postupně chřadnou, nekvetou a časem hynou. Výrazně se snižuje jejich estetická hodnota. Ochrana je mimořádně náročná a často selhává.

  • Při prvním zjištěném výskytu je nutné zkoušet aplikovat různé insekticidy (osvědčil se Careo Combi Granulát proti škůdcům nebo Substral Careo Ultra), nejlépe v kombinaci s olejovými přípravky (Biool). Ošetřeny musí být všechny rostliny v jedné kolekci.
  • Aplikaci doporučených pesticidů je nutné provádět důkladně, včetně zálivky půdy.

U červců se však vyvinula odolnost k celé řadě pesticidů. Silně napadené části nebo i celé rostliny je lépe ničit. I u zdánlivě vyléčených rostlin se během několika týdnů až měsíců může invaze opakovat.

Ošetření je proto nutné opakovat, přestože se červci již neobjevují. Menší rostliny je možno vyjmout z nádoby a celé včetně kořenů krátce namočit do roztoku pesticidů. Existuje sice nebezpečí popálení rostlin, ale toto riziko je menší než rozšíření červců.

Červci

Červci na citrusu

Dezinfekce místa, prevence sprchováním

Květináče, police a další dekorativní předměty a dokonce i stěny a skla je nutné omýt dezinfekčními prostředky na bázi chloru, v nouzi silnějšími roztoky saponátů. Tyto látky se v žádném případě nesmějí dostat do styku s rostlinami. Osobně se mi osvědčilo u rostlin s tuhými listy (orchideje, citrusy) pravidelné dlouhodobé sprchování rostlin a omývání červců.

Foto autor

číst více
Dospělec lalokonosce
háďátko jahodník květopas kyjatka lalokonosec mšice roztočík sviluška chmelová

Šetrná ochrana jahodníku před lalokonosci a dalšími škůdci

6. 2. 2021 Jan Kazda

Jahody jíme převážně v čerstvém stavu, často hned po sklizni, a tak je lepší jarní aplikaci pesticidů maximálně omezit, nejlépe úplně vyloučit. (Pokračování textu…)

číst více
Phalaenopsis pod světly během zimy
světlo svícení svítit teplota zima zimní péče o pokojovky

I pokojové rostliny musí v zimě šetřit energii. Jak jim pomoci?

18. 12. 2020 Jan Kazda

Pro pokojové rostliny pěstované v nádobách doma či v zimních zahradách nastává v zimě složité období. Den je již velmi krátký a až do Vánoc se stále zkracuje. (Pokračování textu…)

číst více
Houba rodu Monilia na broskvi
houbová choroba moniliniová hniloba moniliniová spála postřik strupovitost jádrovin

Jak překazit houbovým chorobám zimování v zahradě

5. 12. 2020 Jan Kazda

Zimním omezením houbových onemocnění zpravidla oddálíme první nejškodlivější výskyty a tím i aplikaci fungicidů během vegetační sezony. (Pokračování textu…)

číst více
1 2 3

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 10. 2021

Na které záhony na podzim zarývat hnůj a proč

Zryjeme a vyhnojíme prázdné záhony. Hroudy usnadní mrazu a srážkám cestu do ornice. Půda lépe promrzne. Zbavíme se tak velké části semen a škůdců

zobrazit další rady a tipy