Jára Cimrman stále živý

Ač titulek vypadá poněkud podivně, skrývá se pod ním jedna velmi zajímavá skutečnost. Od roku 2009 mohou zájemci o Járu Cimrmana  mít svého Járu živého doma.

A také ho zbavovat parazitů a chorob, zalévat, hnojit, ukládat ho k (zimnímu) odpočinku. Ba i upravovat k obrazu svému – řezat, zaštipovat, popřípadě vyvažovat, dokonce i množit.

Na přání Jiřího Pevného, pěstitele fuchsií z Liberce, mohla být v roce jedna z tehdejších novinek belgické firmy Katrien Michiels nazvána jménem Járy Cimrmana. V Tanvaldu tuto polopřevislou, plnokvětou odrůdu pokřtil Jan Svěrák. Lze jen spekulovat, proč zrovna Belgičané upřednostnili volbu tohoto jména, když ve výběru byl například i T. G. Masaryk.

Belgie je přibližně stejně rozlehlá jako Česká republika a má taktéž 10 milionů obyvatel. Belgičané, stejně jako Češi, holdují dobrému pivu. Jára na svých cestách určitě Belgii neminul. Možná je to poděkování za jeho přínos k zemědělské výrobě, neboť díky Járovi Cimrmanovi se rozšířilo v celé Evropě rozmetání hnoje pomocí výbušnin (v Belgii se chová velké množství hovězího dobytka), možná Jára Cimrman na svých toulkách zabloudil i mezi belgické cukráře a pomohl jim vymyslet pralinky. Vždyť úplně první pralinka mohla vzniknout tak, že v kapse tohoto velikána se zahřála čokoláda zabalená ve staniolu a obalila višeň, kterou k ní Jára přidal, protože kdyby si ji dal jen tak volně do kapsy, rozmáčkla by se a zabarvila mu kalhoty.

Když Jára zjistil, že čokoláda teplem zcela změkla, dal ji na okno cukrárny opět vychladnout. Tam ji našel zvědavý cukrář a ochutnal tu podivnou kouličku. Omačkaná, měkká višeň v obalu z čokolády byla zajímavá svou chutí, a nakonec i vzhledem. Od nedopatření k dotažení nápadu byl jen skok a od té doby se v Belgii začínají vyrábět ty pravé belgické pralinky.

Není to však jen Jára Cimrman, který dal jméno fuchsiím. Další dvě odrůdy byly v letošním roce poctěny českými jmény – Jizerské ticho a Liberec. I ty byly pokřtěny v létě 2009. Odrůdě Jizerské ticho dal slavnostně jméno spisovatel, autor knihy Malé Jizerské ticho, Jan Suchl. Třetí z novinek, které dali belgičtí šlechtitelé jméno města pod Ještědem, byla předána do rukou primátora města Liberce Jiřího Kittnera 9. července 2009. Vykvetla poprvé 19. srpna.

Ten, kdo má zásluhu na faktu, že mají další fuchsie česká jména, je Jiří Pevný z Liberce. Jeho sbírka čítající přes 1300 odrůd a druhů fuchsií a více než čtyři stovky pelargonií se stala vzorem a též i zdrojem odrůd pro další sbírky pěstitelů fuchsií v Čechách. Celou kolekci, počítaje v to i Járu Cimrmana, Jizerské ticho a Liberec můžete v létě zhlédnout v zahradě manželů Pevných v Liberci.

Ivan Dvořák

Foto autor a J. Pevný

Zahrádkář 1/2010 str. 55

Strana: 55

Stáhnout časopis

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 6. 2024

Živé ploty řežeme, až když ptáci opustí svá hnízda

Aby živý plot dobře vypadal, potřebuje řez během vegetace ve dvou termínech: Koncem června, když už z něj vylétli hnízdící ptáci, a podruhé v srpnu.

zobrazit další rady a tipy