Život se sukulenty aneb jak se záliba po letech změní v profesi

26. 8. 2018

Zářijový Zahrádkář roku 2018 se vydal na návštěvu za pěstitelem sukulentů Jaroslavem Honcem. Sukulenty ho zajímaly už v dětství, ale živobytím se mu staly až po třicítce.

Začínal s truhlíky, první pronajatý skleník, který zaplnil svými sukulentry, byl velký 25 m², v současnosti má k dispozici 225 m² svého prostoru chráněného polykarbonátem.

Keramika a sukulenty Jaroslava Honce

Jaroslav Honc se Stromem duší

Skleník vytápí kamna na dřevo s topeništěm o hloubce 1,3 m. Teplý vzduch rozhání v prostoru výkonné větráky, které zajišťují rovnoměrné promíchávání vzduchu s odchylkou 2 °C v celém prostoru.

„V zimě topím ve skleníku a dělám keramiku. Od konce ledna už začínám množit chladnomilné druhy. Ve skleníku
udržuji v noci 7–8 °C, přes den se snažím zvednout teplotu na 12–15 °C. Od začátku února vytápím na 15 °C, protože od března mám už první výstavy a kytky musí být v růstu a veselé,“ popisuje Jaroslav Honc své sukulentství. Zejména v zimě tvoří a vypaluje keramické misky, v nichž sukulenty nabízí. Množí především barevné hybridy. Vyhledávané jsou kultivary rodů Echeveria, Pachyphytum, Sedum a některé Haworthia.

Skalka sukulentů

Sukulenty a keramika Jaroslava Honce

„Jsem kytkám velice vděčný za tenhle způsob života, jsem nezávislý, jsem svobodný, mám volnou pracovní dobu, často dělám od nevidím do nevidím. Baví mě to.“

„Obyčejný sukulent ve společnosti dalších rostlin vypadá
 na misce tak nádherně, že lidi hned zaujme a obdivují to. Snažím se proto dělat pohádkové krajinky ze sukulentních rostlin, aby to bylo hezké a květiny vynikly. Kytky používám trochu jako malíř barvy, ale neříkám, že se to vždy musí blížit přírodě,“ říká Jaroslav Honc v Zahrádkáři 9/2018.

Pěstitel sukulenty pravidelně vystavuje nejen v miskách, ale také v nádobách a sestavách vytvářející skalky, hrady, stromy a další pozoruhodné tvary. Každý kus je originál. Přečtěte si v zářijovém Zahrádkáři podrobnosti v článku Sukulenty v keramice z Lovčic. Najdete v něm i pěstitelské tipy Jaroslava Honce.

Foto Dalibor Auf

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

28. 2. 2020

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy