Časopis Zahrádkář pomáhá se zahradou celý rok
3. 11. 2022Časopis Zahrádkář přináší každý měsíc spoustu užitečných, aktuálních rad a informací o zahradě.
V Zahrádkáři 9/2019 najdete mj. tipy k výsadbám okrasných rostlin, ovoce a zeleniny, aktuální pěstitelské rady i recepty na dobroty ze švestek, jablek, hrušek či hroznů.
V září sázíme většinu cibulovin, musí totiž do příchodu zimy dobře zakořenit. Nabídka druhů a odrůd je široká, cibule se tradičně dovážejí z Holandska, ale také z Jižní Ameriky, především z Chile.
Důležitá je hloubka sázení. Můžeme se řídit starou poučkou, že cibule sázíme do hloubky dvou a půl nebo trojnásobku výšky cibule. Záleží i na vzdálenosti mezi cibulemi, například u tulipánů by neměla být menší než trojnásobek průměru cibule.
Na zahrádce sázíme cibule většinou do hnízd. Nejlepšího výsledku dosáhneme, když vysadíme deset a více kusů od jednoho druhu.
Jako prvním pokvete čemeřice východní: v únoru nebo březnu. Buď zelenožlutě nebo růžově, nachově, purpurově, tečkovaně… Druhou polovinu března a počátek dubna pak začne záhon zdobit jasně žlutými květy půdopokryvná mochnička kuklíkovitá, která se dá použít i jako náhrada trávníku. Podobně jako mochnička začíná na jaře nakvétat i bergénie. Dostupné jsou odrůdy s květy bílými, růžovými až nachově červenými.
Mezi stálezelené a pokryvné druhy patří také barvínek menší. Jeho kultivary zdobí okraje výsadeb, především v květnu. Počátkem června převezme štafetu kakost kantabrijský. Je velmi přizpůsobivý, co se týče světla a stínu; suchu nebo vlhku. Odrůdy kvetou růžově až téměř bíle.
Ve Státní odrůdové knize ČR je v současné době zapsáno 32 odrůd plodových odrůd třešní s úředním popisem a mimo to ještě 46 odrůd s úředně uznaným popisem, což jsou převážně odrůdy staré krajové s malým nebo pouze lokálním významem. Převažují odrůdy českého původu, velmi kvalitní.
Jsou v ní uvedeny odrůdy velmi rané, rané, středně rané, pozdní, cizosprašné, samosprašná, s dobou dozrání v tzv. třešňových týdnech počítaných od přelomu května a června, odrůdy s různou velikostí vzrůstu i plodu, s rozdílnou plodností i odolností vůči praskání plodů po dešti, s využitím plodů okamžitou a ke konzervaci.
Český česnek má díky jedinečné kombinaci silic, ale i stálému šlechtění nespornou kulinářskou kvalitu. Jednou z nejpěstovanějších odrůd v České republice je Dukát. Odrůda se vyznačuje spolehlivou sklizní prakticky ve všech pěstebních oblastech při zachování výborných chuťových vlastností včetně vysokého obsahu silic. Jde o ověřený typ ozimého paličáku s velkými stroužky, velmi dobrou skladovatelností a všestranným využitím.
Již od 20. června se sklízí oblíbená odrůda ozimého paličáku Unikat. Cibule má 8–13 nafialovělých stroužků. Vyžaduje lehčí, dobře zásobené půdy, kde vynikne jeho výnosový potenciál. Podrobnosti o nejoblíběnějších českých odrůdách přináší zářijový Zahrádkář.
Housenky mají tři páry nohou na přední části těla a většinou čtyři páry panožek na jeho konci. Tím se odlišují od housenic, což jsou larvální stadia blanokřídlého hmyzu (např. pilatek), které mají 3 až 5 párů nohou i na zadní části těla.
Trocha opakování k zeleninovému záhonu: Housenky jsou larvami motýlů. Většinou jsou býložravé a tak škodí na zahradních rostlinách.
Asi nejznámější jsou housenky bělásků. Dospělci (motýli) běláska zelného kladou žlutá vajíčka ve skupinkách na spodní straně listů a jeho housenky jsou po celou dobu na povrchu rostlin, a to nejprve pospolu a až později se rozlézají.
Jako ochutnávku z řady receptů s tipy na zpracování právě sklizeného ovoce vybíráme ze zářijového Zahrádkáře:
Brambory oloupejte a hrubě nastrouhejte, osolte je a nechte krátce stát, vodu slijte. Do brambor přidejte vejce, mletý pepř, utřený česnek, hladkou mouku a podle potřeby sůl, dobře rozmíchejte a usmažte na oleji nebo sádle malé bramboráčky. Rozložte je na plech vyložený pečicím pa- pírem, rozdělte na ně na dílky nakrájená jablka, posypte je rozdrobenou nivou a zapečte je v předehřáté troubě nebo pod grilem.
Nenechte se napálit pří nákupu rostlin! Rozhovor s ředitelkou inspektorátu ČOI
Mezi volně rostoucími nebo kulturně pěstovanými rostlinami, najdeme velké množství nebezpečných a problematických druhů. S těmito rostlinami se můžeme setkat ve výsadbách veřejné zeleně, zámeckých a městských parcích, v soukromých zahradách.