Zahrádkář na návštěvě: asijská jujuba na moravské zahradě

28. 2. 2019

Pavel Rézl z Velkých Němčic pěstuje méně známé rostliny. Březnový Zahrádkář roku 2019 popisuje pěstitelovy zkušenosti s jujubou.

Tam, kde kdysi byl broskvoňový sad a později vinice, dnes Pavel Rézl pěstuje na šedesát stromů cicimku v patnácti odrůdách. Cicimek čínský neboli jujuba (Ziziphus jujuba) bývá označován také jako čínská datle.

Sad cicimku čínského

Bývalá vinice s terasami obloženými břidlicí
, které rozpálí slunce a kameny pak vyhřívají sad

Pěstitelů jujuby je v Česku málo. Pavel Rézl loni vypěstoval na 130 rostlin, které si zájemci z celé republiky rozebrali během týdne.

„Jujubu si můžete přivézt třeba z Itálie, to není problém, ale sortiment je omezený. Přitom některé jujuby potřebují opylovače, aby lépe plodily. Jujub existuje asi 120 odrůd. Jejich květy úžasně voní a přitahují hmyz z širokého okolí.

Odrůda jujuby Si Hong

Si Hong, pozdní odrůda jujuby

Plody se jedí čerstvé, nebo se suší. Při sušení fermentují a mění svou chuť. Připomínají datle. Usušené dlouho vydrží. Dávám je do sušičky, ale nejdřív z plodu vykrajovačem vyrazím pecku. Kdybych ji v plodu ponechal, sušení by trvalo tři dny.

Odrůda Koktebel

Plody odrůdy Koktebel váží až 40 g. Tvarem připomínají jablka. Jsou šťavnaté, lehce nakyslé. Nevýhodou může být pozdní dozrávání.

Sušené plody uchovávám ve vakuu. Takto konzervované vydrží rok. Jím je samotné, anebo třeba s kornflejky.

Optimální doba pro sklizeň plodů v běžném roce je říjen. Plody zráním postupně hnědnou. Když je to tak půl na půl, sbírají se na přímý konzum. Když už jsou víc hnědé, nejsou křupavé a je lépe je nechat vyzrát a usušit. Pozor ale, jujuba je náchylná na praskání plodů vysvětluje,“ Pavel Rézl.

Velikost koruny

„Jujuby mohou být velké, ale rostou poměrně pomalu. Zvláště když nemají optimální podmínky. Stromečky cca 120 cm vysoké jsou tři roky staré.

Pěstitel Pavel Rézl

Pavel Rézl, pěstitel méně známých ovocných druhů, například jujuby

Obrovskou jujubu jsem viděl v Nitře poblíž hlavního náměstí. Bylo to někdy v říjnu. Kolem stromu asi 10 m vysokého byly žebříky s Vietnamci, kteří sklízeli,“ směje se Pavel Rézl. „Jujuba je v Asii velmi ceněná. Má léčivé účinky hlavně na srdce a snižování tlaku.“

Jujuba roste i ve špatné půdě, je odolná, dobře snáší sucho. Květy svou vůní přitahují hmyz z širokého okolí.

  • Přečtěte si v březnovém Zahrádkáři další podrobnosti o jujubě a zkušenostech pěstitele Pavla Rézla.

Zdroj Zahrádkář 3/2019

Foto Jan Stanzel

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x