Časopis Zahrádkář pomáhá se zahradou celý rok
3. 11. 2022Časopis Zahrádkář přináší každý měsíc spoustu užitečných, aktuálních rad a informací o zahradě.
Pavel Rézl z Velkých Němčic pěstuje méně známé rostliny. Březnový Zahrádkář roku 2019 popisuje pěstitelovy zkušenosti s jujubou.
Tam, kde kdysi byl broskvoňový sad a později vinice, dnes Pavel Rézl pěstuje na šedesát stromů cicimku v patnácti odrůdách. Cicimek čínský neboli jujuba (Ziziphus jujuba) bývá označován také jako čínská datle.
Pěstitelů jujuby je v Česku málo. Pavel Rézl loni vypěstoval na 130 rostlin, které si zájemci z celé republiky rozebrali během týdne.
„Jujubu si můžete přivézt třeba z Itálie, to není problém, ale sortiment je omezený. Přitom některé jujuby potřebují opylovače, aby lépe plodily. Jujub existuje asi 120 odrůd. Jejich květy úžasně voní a přitahují hmyz z širokého okolí.
Plody se jedí čerstvé, nebo se suší. Při sušení fermentují a mění svou chuť. Připomínají datle. Usušené dlouho vydrží. Dávám je do sušičky, ale nejdřív z plodu vykrajovačem vyrazím pecku. Kdybych ji v plodu ponechal, sušení by trvalo tři dny.
Sušené plody uchovávám ve vakuu. Takto konzervované vydrží rok. Jím je samotné, anebo třeba s kornflejky.
Optimální doba pro sklizeň plodů v běžném roce je říjen. Plody zráním postupně hnědnou. Když je to tak půl na půl, sbírají se na přímý konzum. Když už jsou víc hnědé, nejsou křupavé a je lépe je nechat vyzrát a usušit. Pozor ale, jujuba je náchylná na praskání plodů vysvětluje,“ Pavel Rézl.
„Jujuby mohou být velké, ale rostou poměrně pomalu. Zvláště když nemají optimální podmínky. Stromečky cca 120 cm vysoké jsou tři roky staré.
Obrovskou jujubu jsem viděl v Nitře poblíž hlavního náměstí. Bylo to někdy v říjnu. Kolem stromu asi 10 m vysokého byly žebříky s Vietnamci, kteří sklízeli,“ směje se Pavel Rézl. „Jujuba je v Asii velmi ceněná. Má léčivé účinky hlavně na srdce a snižování tlaku.“
Jujuba roste i ve špatné půdě, je odolná, dobře snáší sucho. Květy svou vůní přitahují hmyz z širokého okolí.
Zdroj Zahrádkář 3/2019
Foto Jan Stanzel
Je-li teplo, rostliny schované pod chvojím začínají růst a vytahovat se. Navíc hrozí nebezpečí rozšíření plísní. Pod chvojím se také schovávají hlodavci. Proto za teplého počasí chvojí nadzvedneme a větráme.