Časopis Zahrádkář pomáhá se zahradou celý rok
3. 11. 2022Časopis Zahrádkář přináší každý měsíc spoustu užitečných, aktuálních rad a informací o zahradě.
Vybíráte-li, co ještě stihnout, než chlad vytěsní ze zahrady barvy listopadu, využijte tipy k výsadbě odrůd ovoce či rady, co s půdou po sklizni zeleniny.
Aby se plody hrušní, které jsou náročné především délkou své vegetační doby, zdárně vyvinuly a také patřičně vybarvily, vybereme jim nejlepší možné místo. Přednostně těmto hrušním poskytneme v zahradě chráněná stanoviště s hlubokou humózní a propustnou půdou. S výsadbou pozdně zimních hrušní počítáme v oblastech s nižší nadmořskou výškou.
Při nadměrné násadě se v daném roce osvědčuje cílená probírka plůdků těsně po fyziologickém propadu, který se dostavuje na přelom května a června. Během suchých období pamatujeme na doplňkovou závlahu, resp. zálivku.
Se sklizní hrušek nespěcháme, na stromě mají zůstat na podzim co nejdéle, pokud nehrozí předčasný propad nebo invaze hmyzích škůdců (vos, sršní) a ptáků (strak), kteří sladké plody s oblibou vyhledávají často ještě tvrdé, v nezralém stavu.
Vhodný termín pro česání nastává při snadné oddělitelnosti hrušek od plodonošů. U přezrálých plodů počítejme s výrazným zkrácením uchovatelnosti, zvláště neuložíme‐li je ihned po sklizni v chladném prostředí.
Na zájem pěstitelů o staré osvědčené odrůdy jabloní se listopadový Zahrádkář ptal školkaře Jakuba Buřila ve školce jeho otce v Horních Beřkovicích. Jakub od malička koukal tátovi pod ruce, od patnácti let běžně očkoval a rouboval. Zná dobře školkařskou práci i jednotlivé odrůdy.
„Řekl bych, že většina nových odrůd jabloní nepřekonává ty staré, což by nová odrůda měla. Proto lidé zůstávají u starých odrůd nebo se k nim vracejí,“ říká Jakub.
Jak vidíte srovnání náchylnosti k chorobám u nových a starých odrůd?
„Moderní konvenční odrůdy jsou vhodné k přímému konzumu, mají delší skladovatelnost. Některé rok. Gala vám vydrží do příštího října. Starší odrůdy jsou pro ty, co chtějí křížaly, mošt, cider. Je nesporné, že jablka starých odrůd mají své osobité, odlišné chutě. Každá odrůda je naprosto jedinečná.
Někdo si může myslet, že když si pořídí starou odrůdu, bude mít starosti s ochranou, že bude náchylná ke spoustě chorob. Není tomu tak. Staré odrůdy se nemusí ošetřovat více než nové. Ošetřujeme postřikem jen proti mšici a podívejte se, stromy jsou zdravé. Jabloňové podnože ještě občas ošetříme proti padlí. Broskvoně ošetřujeme proti kadeřavosti,“ popisuje Jakub Buřil vlastní praxi v rozhovoru, který vedl Jan Stanzel.
Při podzimní sklizni se snažte co nejméně udusat půdu. Od podzimních dešťů je často podmáčená a přílišné utužení jí škodí. I když zeminu při rytí otočíte, dostanete se maximálně do hloubky 20–25 cm, utužené spodní podloží snižuje propustnost hlavně těžších jílovitých půd.
Pečlivě ze záhonů odstraňte všechny rostlinné zbytky včetně kořenů. Pokud nejsou napadeny chorobami, můžete je zkompostovat. Infikované listy raději spalte. Pozorně si prohlédněte kořeny košťálovin, zda se na nich neobjevila nádorovitost (Plasmodiophora brassicae). Tato nemoc je postrachem zahrad, její spory z napadených kořenů zůstávají v půdě až deset let.
Podzim je vhodným termínem pro vápnění půdy, kterým se udržuje její pH v optimálním rozmezí. Zelenině vyhovuje neutrální půdní reakce v rozsahu 6,7–7,2 pH. Pro vápnění zeleninové zahrádky jsou vhodné mleté vápence, pouze na těžších půdách použijte pálené vápno. Výborný je také vápenec dolomitický, kterým současně aplikujete do půdy hořčík.
Dávku vápnění byste měli určit podle půdního rozboru. Vždy v 3–4letém cyklu vápnění.
Vápenatá hnojiva rozhoďte rovnoměrně po povrchu půdy a pouze mělce zapravte.
Podzim je vhodným termínem pro zapravení hnoje nebo kompostu do půdy. Aplikujte jej jednou za dva až tři roky, nejlépe vždy na tu část záhonů, kde budete pěstovat zeleninu první tratě – košťáloviny, tykve, okurky, rajčata, papriku, nebo pórek. Optimální dávka je 30–40 kg hnoje nebo 60–70 kg kompostu na 10 m².
Časopis si lze předplatit zpětně. Na objednávce předplatného stačí zadat, od kterého vydání ho chcete doručovat. Možnosti jsou uvedeny v rozbalovacím rámečku.
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.