Časopis Zahrádkář pomáhá se zahradou celý rok
3. 11. 2022Časopis Zahrádkář přináší každý měsíc spoustu užitečných, aktuálních rad a informací o zahradě.
„V krabici s několika sáčky můžeme mít schovanou celou zahrádku včetně mnoha druhů letniček,“ otvírá Josef Černý víko nové pěstební sezony.
Zahradník a šlechtitel Josef Černý z Jaroměře na Náchodsku použil svůj příměr v článku o letničkách, ovšem téma výsevů se v prvním vydání Zahrádkáře roku 2020 příznačně objevuje na dalších několika stránkách.
V lednovém Zahrádkáři najdete spoustu podobných tipů od zkušených pěstitelů.
Do okrasné části zahrady se může hodit například i tip Ivana Dvořáka, odborného poradce Českého zahrádkářského svazu, jak v zimě pamatovat na vláhu pro zálivku rododendronů, bobkovišní, stálezelených brslenů, kalin, skalníků nebo cesmín:
Dřeviny s barevnou borkou dokážou prozářit nejrůznější zahradní zákoutí, připomíná botanik Petr Hanzelka v článku o možnostech výsadby, která vynikne i po opadu listí. Podle něj představují nejzásadnější skupinu svídy (Cornus), a to především výrazně zbarvené kultivary druhů Cornus sericea, C. alba a C. sanguinea. Například odrůda Sibirica vyniká jasně červenou borkou, Midwinter Fire svítí žlutooranžově, Flaviramea zelenožlutě. Výrazně zbarvené jsou zejména mladé výhony. Zajímavé odstíny nabízejí během zimy i některé ostružiníky (Rubus), třeba čínský Rubus cockburnianus s bělavě šedými výhony.
Pravděpodobně zatoužíte hrozny révy ochutnat už při čtení následujících řádek: Bílá bezsemenná odrůda Neptune má oválné bobule ve žlutozeleném odstínu, které v plné zralosti růžovějí na osluněné straně. V jejich velmi atraktivní chuti a vůni se výrazněji projevují ovocné – citrusové – tóny. Ty tóny, kvůli kterým se řadí do skupiny odrůd s jahodovým aroma, jsou naopak méně výrazné. Chuť bobulí je velmi osvěžující.
Odrůda dozrává začátkem září, hodí se proto i do nevinařských oblastí.
Při pěstování na velkých pěstitelských tvarech, jako jsou pergoly, je potřeba používat révové sazenice roubované na bujně rostoucí podnože (Kober 5BB, Fercal). Neptune je možné označit za odrůdu s nejlepšími chuťovými vlastnostmi mezi tzv. jahodovými odrůdami.
V klidu zimních měsíců si rozvrhněte, co poroste na zeleninových záhonech. Při pěstování jednoho druhu zeleniny nebo příbuzných druhů na týchž místech hrozí rozšíření patogenů i jednostranná únava půdy. Zařadíme-li do osevního postupu luskoviny, hrášek a fazole, obohatíme půdu dusíkem a to díky symbiotickým nitrofilním bakteriím, které žijí na kořenech luskovin.
Peter Gajdoštin připomíná také historický význam pastináku ve středoevropské stravě a doporučuje pamatovat na jeho výsevy i dnes. V Evropě se pěstoval po staletí. Bílé řepovité kořeny pastináku se výborně uchovávaly a byly důležitou složkou potravy v zimním období. Ovšem brambory a mrkev dovezené z Nového světa vytlačily pastinák až do pozice méně známé zeleniny.
„Odvážím se tvrdit, že naše zahrady nebyly pro ptáky a další živočichy nikdy tak důležité, jako jsou nyní,“ píše Jakub Hlaváček, autor nového cyklu věnovaného ptačím druhům, které můžeme potkat na zahradě. Řeč bude o jednotlivých druzích a také o tom, jak jim v zahradě připravit příhodná místa a které rostliny je přilákají.
„Při vybírání kompostu z kompostéru jsem nabrala dvě hnízda kožovitých vajíček. Napadlo mě, že by mohlo jít o vejcorodého hada. Vajíčka jsme opatrně přenesli do jiného kompostu, který už je ponechán svému osudu. Ač se nám to na zahradě zvířátky jen hemží – žijí tu ježci, rejsci, slepýši – takovou nadílku jsem zažila poprvé. Naše snaha byla úspěšná. 1. října jsme si všimli slunící se malé užovky obojkové. Snad nám odpustila, že jsme ji trošku po(z)drželi, abychom ji stihli vyfotit,“ podělila se Renata Ševčíková o svou radost se Zahrádkářem a jeho čtenáři.
Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.
V lednu vysévám celer.