Časopis Zahrádkář pomáhá se zahradou celý rok
3. 11. 2022Časopis Zahrádkář přináší každý měsíc spoustu užitečných, aktuálních rad a informací o zahradě.
Naplnit dávné doporučení legendárního zahradníka a zahradního architekta Josefa Vaňka – zušlechťovat angrešt na odolnost proti padlí americkému a na beztrnnost – to se svého času stalo cílem Martina Vrány.
Po třiceti letech může být šlechtitel spokojen, protože své předsevzetí splnil. Jeho odrůda Luna nemá na některých výhonech ani trn a netrpí ani padlím.
Mezi pěstiteli jsou však známé i další Vránovy vyšlechtěné odrůdy angreštu: Prima, Karmen, Dagmar, Alan, Dukát, Ruby.
První odrůdu (Primu) má registrovanou v roce 2004 a tu nejnovější (Ruby) se podařilo zaregistrovat v roce 2020.
V květnu se vyplácí dát na známé pranostiky:
Zkrátka, s výsadbou choulostivějších druhů počkáme po 15. květnu. Květnové sázení si užijeme i tak.
Například vysazujeme cibuloviny a hlíznaté rostliny, které kvetou v létě. Tedy ty, které jsme na zimu uskladnili ve sklepě: mečíky, frézie, letní hyacinty, acidantery, lilie a další. Po zmrzlých vysazujeme ony choulostivé druhy: jiřinky, tygřice, dosny, begonie, montbrecie, křín a další.
Hvězdník pochází z tropické a subtropické oblasti Ameriky. Jeho velké a výrazné květy v pastelových barvách okouzlují. Cibule jsou na trhu prakticky celý rok, nejvíce se však kupují kvetoucí rostliny během zimy.
Když nakoupené nebo vypěstované cibule hvězdníku začnou samovolně rašit, zasadíme je do květináče o takové velikosti, aby kolem hlízy byl volný prostor asi 2,5 až 3 cm. Hlíza musí vyčnívat polovinou až dvěma třetinami nad povrchem substrátu.
Použití hliněného květináče zvýší stabilitu kvetoucí rostliny, stejně tak i drenáž z písku, nebo drobných kamínků na jeho dně, radí vedle jiného zahradník Josef Černý v článku Velké a ještě větši ve čtvrtém díle cyklu Drobné cibuloviny.
Víc si přečtete v květnovém vydání tištěného časopisu Zahrádkář.
Zahrádkáři si občas stěžují, že jim hortenzie nekvetou nebo že mají povadlý vzhled či se u nich vyskytuje žloutnutí listů (chloróza) a zakrnění rostlin.
Proto je třeba připomenout, že hortenzie potřebují půdy zásobené živinami s kyselou až slabě kyselou reakci. Stanoviště chráněné před větrem, polostinné až stinné.
Dojít k zahradníkovi pro tucet kedluben, půl kopy majoránky, nebo pokud ji nemá rozpíchanou po rostlinkách, tak pro pár kopečků majoránky. No a doma na večer to vysázet.
Už ráno bývá sadba narovnaná, do večera ještě dvakrát třikrát zvadne, ale pak už bude celý den stát jako vojáci a poroste ke sklizni.
Libeček lékařský (Levisticum officinale) – tradiční koření zahrádek – patří do čeledi miříkovitých. Jedni libeček milují, druzí ho nemusí. Vůně i chuť libečku je specifická a výrazná. Od pradávna se libeček využívá jak kuchyni, tak v lékařství.
V kuchyni slouží list jako polévkové koření, hodí se ho přidat do vody, ve které se vaří brambory. Semena z okolíků se používala při výrobě likérů. V léčitelství mají největší sílu kořeny a oddenky.
Předplatné časopisu Zahrádkář si můžete objednat zpětně – v objednávce nastavte dostupná vydání. Třeba od dubnového.
Ovoce bychom neměli uchovávat v sousedství brambor, řepy apod. Právě tak nevhodné je skladovat společně s jablky celer, cibuli, pór, česnek a podobnou zeleninou výraznou svou vůní, protože jablka a další ovoce tyto pachy snadno přijímají.