
Časopis Zahrádkář pomáhá se zahradou celý rok
3. 11. 2022Časopis Zahrádkář přináší každý měsíc spoustu užitečných, aktuálních rad a informací o zahradě.
Pandemie koronaviru změnila život všem. Děti zůstávají doma a každý nápad, jak je zaujmout, se počítá. Časopis Zahrádkář nabízí hned několik inspirativních návodů.
Dubnový Zahrádkář je v prodeji, lze ho objednat také v rámci předplatného.
Vybrané náměty pocházejí ze Zahrádkářky, pravidelné přílohy časopisu Zahrádkář.
Příznačným se jeví fakt, že jde o dámskou jízdu nápaditých autorek. Díky za to, dámy! Věříme, že se vaše návody a postupy budou hodit víc než jindy a že i díky nim zůstanou poněkud utajené Velikonoce 2020 pěknými svátky.
Návod krok za krokem na 15 fotografiích s popisem důležitých detailů, kterým je třeba věnovat pozornost. Čmeláci se většinou zabydlují v prázdných myších hnízdech, kde mají stálou teplotu a larvy se nepřehřívají ani nemrznou. Chcete-li jim poskytnout podobné podmínky, zhotovte jim domeček ze dřevěných prkének minimálně 2 cm silných.
Domeček vybavte vchodovým vletem s česílkem, větracím otvorem s mřížkou i tunýlkem, které ocení čmeláčí královna kvůli své bezpečnosti.
Hnízdo vyplňte přírodními materiály – suchým mechem, trávou, hoblinami, listím, koudelí, kousky hadru, které si čmeláci ještě roztrhají a stmelí do hnízda. Syntetické materiály, které nedovedou zpracovat, jim nedávejte. Ani vatu, do které by se zamotali.
Čmelín umístěte do stínu nebo polostínu, aby ho slunce nepřehřívalo. Na konci sezony je třeba domek vyčistit a znovu vystlat.
Záložka do knihy je drobnost, ale důležitá. Vyjadřuje náš respekt ke knize a také – jako v tomto případě – i hravý vztah k přírodě. Jarní záložky coby ptáčkové dodají nejen dětským knížkám rozverný jarní šmrnc.
Přiznám se, že někdy jako aranžérka květin, co se týká dekorací vlastního domova, lehce pokulhávám, ovšem u jarních truhlíků tomu tak není. Ty nikdy neopomenu a obzvláště se na ně těším, je to takové jarní probuzení našich obydlí. Každý rok dělám jiné, barevné, veselé nebo tón v tónu. Nebo jako pro tento článek pouze z bílých rostlin.
Zvoleným rostlinným materiálem jsou bílé vřesovce (Erica), macešky (Viola), modřence (Muscari), pryskyřník (Ranunculus), hyacinty (Hyacinthus), kosatec (Iris), břečtan (Hedera), sedmikráska (Bellis), narcis (Narcissus).
Nebojte se vyrazit na zahradu nebo čistou louku a na Zelený čtvrtek si nasbírat bylinky na jarní očistnou nádivku. Dobře vám poslouží mladé lístky kopřivy, pampelišky, ptačince, popence, řebříčku i bršlice.
Z velikonočních receptů Jany Florentýny Zatloukalové děti nejspíš zaujme vaječná tlačenka. Můžete ji dát tvar malé bábovky i srnčího hřbetu. Stůl však ozdobí jen na chvilku…
V dubnovém vydání Zahrádkáře jistě najdete mnohem víc inspirace k tomu, do čeho se na jaře pustit doma i na zahradě, ať už společně s dětmi, nebo sami.
Příjemný, pokud možno bezvirový duben se Zahrádkářem!
Předplatné časopisu Zahrádkář si můžete objednat také zpětně – v objednávce nastavte dostupná čísla vydání.
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.