
Časopis Zahrádkář pomáhá se zahradou celý rok
3. 11. 2022Časopis Zahrádkář přináší každý měsíc spoustu užitečných, aktuálních rad a informací o zahradě.
Je příjemné číst řádky o stromech a vnímat za nimi řemeslo zahradního architekta. Nebo o květinách, které zrají v lidské péči – ke kráse.
Červen umí zahradu a pěstitele odměnit. Ocení i toho, kdo sbírá poznatky a zkušenosti, které zatím neznal. Nahlédněte, co by vás v červnovém Zahrádkáři mohlo také zaujmout:
K mání je tato květina přibližně třicet let. Je příbuzná s petúnií, ale protože má jiný počet chromozomů, nedá se s ní běžně křížit.
„První generace odrůd měla velmi drobné jednobarevné květy a byla velmi choulostivá na horší pěstitelské podmínky. Když si nyní prohlížíme nabízený sortiment, musíme konstatovat, že Calibrachoa dospěla.
Velikost květu tři centimetry není výjimkou. Běžné jsou dnes i nejrůznější barevné odstíny a kresby v květu, které byly dřív vyhrazeny jen její starší sestře petúnii,“ popisuje Josef Černý aktuální předností květin v červnovém vydání časopisu Zahrádkář a přidává rady:
Zahradníci sem tam odloží rýče, pily, pera i klávesnice a sejdou se na kus řeči. Jak už to tak bývá u profesí, kterými lidé žijí, stočí se hovor často k zahradám a ke všemu kolem nich. Nestor české zahradní architektury Drahoslav Šonský (85) má o čem vyprávět. Vedle mnoha vydařených soukromých a historických zahrad i veřejných ploch má na svém kontě Dendrologickou zahradu v Průhonicích.
Nahlédněte do tří z mnoha dalších témat, o kterých si povídal se zahradními architekty Janou Rydvalovou Kolkovou a Petrem Kolkou v novém cyklu Zahradnické dialogy. Další poutavé a veselé postřehy a profesní historky najdete v Zahrádkáři 6/2020.
V prvním a druhém ročníku jsem dělal odborné prázdninové praxe v Olomučanech v pěstování trvalek u paní Müllerové, to byla velká trvalková osobnost. Byla německé národnosti a měla německou zahradnickou školu v Dahlemu. Ta mě naučila trvalky znát. To jsme byli na praxi a třeba v šest hodin po večeři jsme chtěli jít na pivo a ona povídá: „Ne, štutent na to pivo nepůjte a nepůjte spat, my teď půjtem na ten póle a on tam bute dneska večer ucit sortiment Delphinium.“
Ta nám dávala do trika. A my ty sortimenty znali. Byl to původně zahradnický podnik bratří Schützů, později zahradnické středisko Vysoké školy zemědělské Brno, Lednice a ona tam dělala hlavního šéfa, byla to moc chytrá dáma.
Projekt Dendrologické zahrady v Průhonicích, to byla moje nejkrásnější zahradnická léta! Ve Výzkumném ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích jsem měl příležitost projektovat Dendrologickou zahradu a současně ji zakládat. ..
Mám rád dřeviny úměrné zahradě. Když je zahrada veliká, dám klidně i jerlín. Mám rád katalpy, babyky i mléčné javory. Mám rád magnolie, vilíny, parocie, dříny.
Z japonských dřínů mám sám třeba Satomi, Milky Way, dřín květnatý Cherokee Chief. Jsou to krásné a odolné rostliny. Vůbec všechny dřeviny, které se na podzim barví, mám rád. Miluju hezké borovice. Já mám rád všechny kytky. Mám rád i túje. Ale túje jako solitérní dřeviny. Naopak nemám moc rád z tújí živé ploty. Ale když už, tak dobře udělané, túje jedna jako druhá. A ne semenáče. Ale také říkám, že tújí si užijeme na hřbitově ještě dost.
Během sklizně třešní je možné řezem zmenšit velké koruny. Větve sesazujeme na vhodné rozvětvení. Při řezu třešně respektujeme metodu Zahnova řezu. Odřezané větve i s plody opatrně spouštíme na zem, kde je pohodlně očešeme.
Vysejte druhou várku teplomilné zeleniny – keříčkové fazolky a cukrové kukuřice. Jestli jste je vyseli již na přelomu dubna a května, červnové výsevy vám zajistí kontinuální sklizeň. ještě můžete vyset i okurky nakládačky, cukety nebo patisony.
Nejběžnější je použití zasyrova na ozdobu pokrmů. Některé druhy se hodí spíš na dekoraci dortů a dalších sladkých jídel – pupalka, slézy, levandule, třapatka, pomněnka, divizny, violky… Se slanými jídly ladí zejména květy sedmikrásky, begónie, brutnáku, pažitky nebo naťové cibule, která nám vykvetla.
Úbory měsíčku v salátu. Květy tykví lze plnit. Oblíbená lichořeřišnice má jedlá poupata, květy i plody.
Nádherně jako dekorace salátů, chlebíčků, ale i dortů, působí květy macešek, svazenky, pupalky, slézu nebo třapatkovky. Syrové květy použijeme do pomazánek a bylinkových másel (třeba i v kombinaci s různými listy), oranžové jazykovité květy měsíčku lékařského se dokonce používaly k barvení másla místo šafránu.
K horkým letním dnům patří letky rorýsů. S typickým voláním se několik ptáků velice rychle prožene mezi paneláky, na chvíli zmizí z dohledu a pak se zase objeví. Rorýs je velice zajímavý pták. Je symbolem léta a volnosti, píše Jakub Hlaváček pod titulkem Vzdušní akrobaté a upozorňuje, že rorýs je celý černý, má dlouhá, úzká a ostře špičatá křídla, siluetou připomíná srp.
Předplatné časopisu Zahrádkář si můžete objednat také zpětně – v objednávce nastavte dostupná čísla vydání.
Týká se keřů kvetoucích na loňských výhonech, u nichž nesmíme proto dělat řez v období vegetačního klidu, neboť bychom odstranili ty části, na nichž se květy tvoří. Proto, pokud je u těchto keřů nutný, musíme řezat ihned po odkvětu.