Zahrádkář 4/2018: odrůdy rajčat, živé ploty, mokřadní prvosenky…

24. 3. 2018

Milovníky květin zaujmou stránky věnované mečíkům, ale jistě i další témata. V dubnovém Zahrádkáři pokračují mj. seriály o zakládání zahrady, řezu ovocných dřevin, zelenině ve skleníku.

Mokřadní prvosenky původem z podmáčených horských luk

Rod prvosenka (Primula) patří bezesporu mezi zahradnicky nejvyužívanější vytrvalé rostliny. V neobyčejně bohatém sortimentu se lze setkat s druhy pěstovanými jako krát­kověké pokojové květiny, vyso­ko­horské skalničky, podrostové hajní trvalky apod. Nemalá skupina primulek vyžaduje stále vlhkou půdu.

Prvosenka japonská; foto Petr Hanzelka

Botanici celého světa popsali více než 500 druhů těchto nádherných rostlin a zahradníci vědí o stovkách či dokonce tisících nejrůznějších odrůd. V přírodě roste nejvíce druhů na loukách a horských stanovištích střední a především východní Asie. Z této oblasti pochází rovněž skupina prvosenek, které spojují specifické stanovištní podmínky – obvykle stále vlhké až podmáčené horské louky a do určité míry také botanická příbuznost. Mnohé z těchto mokřadních druhů patří do tzv. sekce Candelabra (nyní správněji Proliferae), což znamená, že vytvářejí postupně prorůstající květenství, které ve výsledku tvoří několik pater nad sebou. Pokud máte k dispozici stanoviště s nevysychajícím podmáčeným substrátem, můžete si v dubnovém Zahrádkáři vytipovat druhy vlhkomilných prvosenek odlišných barvou květů, vzrůstem, délkou života i nároky na péči.

Udržte živý plot dlouho v kondici

Živé ploty mají své místo v okrasné zahradě stejně jako v pří­rod­ní. Aby plnily funkci živé přírodní bariéry a současně zahradu zdobily, potřebují správnou péči ve správný čas.

Plůtek ze zimolezu lesklého; foto Lucie Peukertová

Cesta k souladu různých funkcí živého plotu začíná při výsadbě. Jak přípravíme půdu před výsadbou, tak rostliny porostou. Roli hrají i detaily jako například rozvolnění kořenového systému kontejnerované sazenice. Vzhled živého plotu ovlivňuje především tvarovací řez a jeho četnost, ale podstatná může být i zálivka nebo hnojení, a to zvláště v případě, že koupíte pozemek se zanedbaným živým plotem, o který se mnoho let nikdo nestaral. Přečtěte si ve čtvrtém vydání Zahrádkáře roku 2018 článek s řadou aktuálních pěstitelských tipů.

Mečíky milují slunce

Přestože v Zahrádkáři patří pěstování mečíků k opakujícím se tématům, za připomenutí jistě stojí. Už proto, že čtenářů přibývá a s velkou pravděpodobností mezi nimi jsou i noví příznivci gladiol.

Dacite, Noslepumenaja Šokolada, Rubaš; foto Josef Kříž

Tak například:

 • Pokud mečíky zasadíme do stínu či většího polostínu, špatně porostou a hůře pokvetou, mohou onemocnět a vytvoří minimum brutu.
 • Mečíky sázíme do kvalitní zahradní zeminy obohacené kompostem. Další hnojení před výsadbou není nutné. Přihnojujeme až po výsadbě a v průběhu vegetace. Vždy je třeba se vyhnout přímému hnojení dusíkem. Po něm sice vyrostou velké hlízy, ale mají nevyzrálá řídká pletiva a jsou náchylnější k chorobám. Pamatujme na skutečnost, že nejlepší květy dávají střední až větší – ale především vysoké hlízy. Ty ploché, i když obrovské, již tak krásně nekvetou a rychle degenerují.

Další pravidla mečíků najdete v Zahrádkáři 4/2018.

Novinky ze školkařského veletrhu Plantarium 2017

Plá­nujete-li zahradnický výlet nebo budete ve čtvrtém srpnovém týdnu roku 2018 na dovolené v jižním Holandsku, vydej­te se do Boskoopu. Vedle novinek a trendů škol­kařství můžete na prestižním veletrhu navštívit ukázkovou zahradu Harry van de Laara nebo zahradnické muzeum, prohlížet si sortimenty japonských javorů, hortenzií či kanadských borůvek, pokochat se atypickými nápady zahradní architektury a mnohým jiným.

Ale než tento nizozemský tip využijete, nahlédněte v českém Zahrádkáři na tentýž veletrh roku 2017. Nabídky z něj můžete právě teď, na jaře 2018, stěhovat do svých zahrad a na terasy.

Hortenzie, ibišek, dřín; foto archiv Plantarium, Miroslava Paclová

V časopise se mj. dozvíte, že Cenu za nejlepší novinku získala hortenzie Hydrangea macrophylla Jongo1 (Lady Mata Hari). Vyniká robustními květy, které unikátně mění v průběhu kvetení barvu od krémově bílé přes zelenkavou do růžové (Lady Mata Hari Pink) nebo modrofialové (Lady Mata Hari Blue). Kvete výjimečně dlouho a díky silným větvím se hodí i k řezu. V časopise najdete i přesný termín Plantaria 2018. Začíná 22. srpna.

Rajčata pestrých barev i tvarů

Sortiment rajčat nabízí stále se rozšiřující množství odrůd s plody různých tvarů, velikostí, barev i chuti. Dubnový Zahrádkář nabízí informace o posledních novinkách i oblíbených odrůdách společnosti Moravoseed.

Gallant F1, Perun

Zahrádkář na duben 2018

Obsah

Duben v okrasné zahradě – kalendárium
Mokřadní prvosenky
Za bambusy do pražské Troje
Jak začít II. Průvodce založením zahrady
Udržte živý plot dlouho v kondici
Mečíky milují slunce
Novinky z Plantaria
Duben v ovocné zahradě – kalendárium
Řez ovocných stromů IV. Udržovací řez nízkokmenů jádrovin
Broskvoně a meruňky do zahrádky II.
Čištění kmínků a podlom u rév
Duben v zeleninové zahradě
Rajče zelenina mnoha odrůd
Přichází hrách Johan
Růžičková kapusta
Jak správně pěstovat okurky
Výsadby na venkovní i kryté záhony
Tip na zajímavou kapustu
Keříčkové salátovky
Snadné pěstování hlívy
Založení pařeniště a první výsevy
Ochrana rostlin v dubnu
Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod

 • Bakteriózy a bakteriální nádorovitost
 • Duby z jiného světa

Václav Větvička odpovídá
Metropolitní plán Prahy a zahrádkáři

Zahrádkářské akce
Vybíráme z dubnového Zahrádkáře

Zahrádkářka 4/2018 s inspirací pro ženy, muže i děti

Zahrádkářka, příloha nejen pro ženy

Velikonoční dobroty

Jarní barevné polévky:

 • Špenátová polévka
 • Mrkvová polévka s koriandrem
 • Polévka z topinamburů

Rychlé zákusky pro koledníky

 • Perličky s nádivkou
 • Vepřový bok nadívaný barevnou nádivkou
 • Drchanice
 • Krokety se sýrem a bylinkami

Velikonoční pečení

 • Mazanec
 • Piškotový beránek
 • Perníčky s diachromem

Zdraví z pampelišek

 • Pampeliškový sorbet
 • Pampeliškový med
 • Jarní očistný čaj z kořene pampelišky

Mozaiková vejce – pro šikovné ruce
Jarní vajíčkové věnce – floristika
Vypichovaná jarní dekorace
Jarní očista a alergie
Rady z bylinkové lékárny

Archiv časopisu Zahrádkář od roku 2000

Předplaťte si Zahrádkář

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x