Zahrádkář 3/2018: jarmanky, melouny, zakládáme zahradu…

23. 2. 2018

Březen je předzvěstí jara, na zahrádce všechno pučí a raší a my musíme slézt z pece a pustit se do práce. Čeká nás příprava sadby, výsadbu stromů nebo řez některých ovocných dřevin.

V březnovém Zahrádkáři jsou pro zájemce připraveny i tipy pro opatrné nakupování jarního zahrádkářského zboží. V pravidelné dávce receptů najdete i ty cibulové. A pokud máte chuť krášlit svět kolem sebe, tak se vám může hodit návod na kvetoucí bedýnku, ale třeba i na razítka ke zdobení perníčků.

Astrantia major Konings Kinderen; foto Petr Hanzelka

Jarmanka, trvalka sezony 2018

Jarmanky (Astrantia), vytrvalé okrasné rostliny, se hodí do nejrůznějších typů zahrad a nevyžadují zvláštní péči. Přesto jsou k vidění jen občas. K zajímavostem patří fakt, že v Česku rostou i divoce a že patří do příbuzenstva rostlin miříkovitých (Apiaceae), stejně jako například mrkev, celer nebo petržel.

Členové Českého spolku perenářů vybrali jarmanky jako trvalky sezony 2018 právě kvůli tomu, aby na ně upozornili a doporučili je k pěstování. Přečtete si v březnovém Zahrádkáři, který druh je nejrozšířenější v přírodě a jak se liší zbarvení květenství botanického druhu od zahradních odrůd.

Delonix královská

Delonix královská; foto Libor Kunte

Delonix královská

Václav Bojer  se narodil v roce 1795 ve vísce Řesanice u Nepomuku. Stal se botanikem a pracoval ve východní Africe a na ostrovech Madagaskar a Mauricius. Roku 1829 popsal rostlinu, která je v současnosti asi nej­roz­šířenější a nejnápadnější strom tropů.

Delonix královská (Delonix regia) vytváří deštníkovité koruny dorůstající výšky do 5 m. Velmi efektní jsou opadavé, dvakrát zpeřené listy dlouhé až 50 cm. Strom je dobře k poznání i v nekvetoucím a dokonce i neolistěném stavu, protože na větvích zůstávají viset až 60 cm dlouhé, zdřevnatělé ploché lusky se semeny. Jejich klíčivost je však kvůli tvrdému osemení poměrně špatná. V Zahrádkáři 3/2018 najdete tip, jak klíčivost semene podpořit.

Delosperma laevisae ex Oxbow

Delosperma laevisae ex Oxbow, jedna z nejodolnějších; foto Milan Hornát

Mrazuvzdorné a zimovzdorné delospermy

Sukulentní byliny rodu Delosperma se vyskytují v oblastech od východního Turecka přes východní Afriku, ostrovy Madagaskar a Reunion až na jih afrického kontinentu, kde je největší bohatství druhů. Některé delospermy zdomácněly v tuzemských zahradách, skalkách či kamenných korytech, jiné si teprve cestu mezi pěstitele hledají.

Rostliny hýří tvarovou a barevnou rozmanitostí i svou odolností. Některé z polštářovitě se rozrůstajících druhů mají svou domovinu v jihoafrických horách, v třítisícových nadmořských výškách. Právě u těchto rostlin můžeme čekat, že se dobře zabydlí ve středoevropských podmínkách. Podrobnosti přináší březnový Zahrádkář.

Vanda Exotic Purple

Vanda Exotic Purple; foto Romana Rybková

Tajemné modré orchideje

Orchidej s modrými květy bývala něčím velmi zvláštním, nedostupným, nedosažitelným. Skoro se až nechtělo věřit, že něco takového skutečně existuje, že se nějaký takový klenot opravdu v přírodě skrývá, a že není jen z říše mýtů a bájí.

Trh je však mocný, technologie si poradí s kdečím a lidé nechtějí snít, ale vlastnit. A tak se legendární orchidej Vanda coerulea z přírody dostala do zajetí šlechtitelů a poté do laboratoří a skleněných lahví ve sterilním prostředí. Její potomstvo křížením upravené na snadné pěstování bylo statisíckrát „vyrobeno“ v thajských množárnách, odvezeno v kontejnerech na studený evropský kontinent a dodáno na obchodní pulty. A tak si jednu z nejkrásnějších květin dnes může koupit každý. A stejně tak Zahrádkář a dozvědět se víc o tajemství a romantice orchidejí.

Rich Sweetness

Cukrový meloun Rich Sweetness; foto Peter Gajdoštin

Když po bradě teče sladká šťáva cukrových melounů

Dopřejte si šťavnatou lahůdku na cestách na jih Evropy, ale stejně tak z vlastní sklizně. Mezi českými zahrádkáři se už zabydlely melouny vodní, přestože úspěch není zaručen každým rokem. Vodní melouny vyžadují vhodnou lokalitu, teplo i péči. Cukrové melouny čekají, až je domácí pěstitelé objeví a vyzkouší. Přitom jsou jen o málo náročnější než okurky nakládačky. Pokud jim najdete záhřevné stanoviště a dopřejete trochu péče, uspějete.

Rich Sweetness je meloun ve velikosti dvoužloutkového vejce. Dužnina je tenčí, sladká a výrazně aromatická. Odhadnout, která věková kategorie tyto cukrové melouny ochutnává s jásotem, to není těžká hádanka. Ale kdybyste chtěli mít úplnou jistotu, odpověď najdete v Zahrádkáři 3/2018.

Podrobný obsah

Březen v okrasné zahradě – kalendárium
Jarmanka trvalka sezony 2018
Sezona začíná, nenechte se napálit
Jak začít? Průvodce založením zahrady
Delonix královská
Oplocení přírodní zahrady
Mrazuvzdorné a zimovzdorné delospermy
Tajemné modré orchideje
Březen v ovocné zahradě – kalendárium
Řez plodných révových keřů
Řez ovocných stromů III.
Broskvoně a meruňky do zahrádky I.
Březen v zeleninové zahradě
Kořenová petržel jak na ni
Cukrové melouny: když sladká šťáva teče po bradě
Zhodnocení pěstitelské sezony okurek v roce 2017
Chystáme sadbu
Jak zhotovíme jednoduché pařeniště
Ochrana rostlin v březnu
Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
Inovativní hnojiva přesně pro vaši zahradu
Václav Větvička odpovídá
Klíč k jaru – fejeton Václava Větvičky
Ředkvička – zeleninová zahrada
Na zahradu patří plot i pohoda
Zahrádkářské akce
Vybíráme z dubnového Zahrádkáře

Zahrádkářka

Pravidelná příloha Zahrádkáře s inspirací pro ženy, muže i děti

Cibule z mnoha pohledů

Jak se chránit před slznými účinky
Skladování
Rozkrojená cibule
Francouzská cibulačka
Zadělávaná cibule
Cibulová kaše (pyré)
Výmarský cibulový koláč
Cibulový hrnec
Cibulový pekáček
Zajíc cibulář
Srbský kapr
Dortíčky z listového těsta plněné cibulí

Náhražka kávy z kořene pampelišky
Jarní rozkvetlá bedýnka – krok za krokem
Vyvýšený záhon
Rozkvetlí ptáčci – návod
Formy pro perníčky
Zelená očista, rady z bylinkové lékárny

Archiv časopisu Zahrádkář od roku 2000

Předplaťte si Zahrádkář

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x