Rozhovor Zahrádkáře: nejen o historickém pivu, které se jedlo
26. 10. 2018Historik, spisovatel a publicista Vlastimil Vondruška je znám především jako autor mnoha historických románů i detektivních příběhů.
Květinové trendy, tipy do listopadové zahrady, rady odborníků, nápady pro podzimní dekorace, recept na cibulovou marmeládu a mnohé další přináší Zahrádkář.
V dávných dobách nepatřila rašeliniště k výletním či obdivovaným místům. Mokřad spíš děsil historkami o strašlivé smrti v bezedné bažině, kam člověka zavedou zlé bytosti ze záhrobí.
Většina rašelinišť z naší krajiny zmizela, byla odvodněna a přeměněna na zemědělskou nebo lesnickou půdu, popřípadě zastavěna. Mocná ložiska rašeliny byla vytěžena. Malá část, která zůstala, dnes většinou chrání zákon jako rezervaci.
Kdo se rozhodne rašeliniště vybudovat na zahradě, bude mí jasno, proč to dělá. Důvodem může být vzhled zajímavý v každou roční dobu.
Kromě estetické funkce má rašeliniště v zahradě stejně jako v přírodě význam v zadržení velkého množství vody. Rašeliníky jsou schopny zadržet vodu v množství 10–25násobku své suché hmotnosti. Voda tedy po deštích neodteče pryč, ale zůstává v rašeliništi, ze kterého se postupně vypařuje a zvyšuje vlhkost vzduchu v okolí.
Důležitým rozhodovacím faktorem může být také to, že rašeliniště, pokud je správně založené a sycené vodou chudou na živiny, potřebuje jen minimální údržbu.
Podzim je vhodným termínem pro vápnění půd, kterým se udržuje pH v optimálním rozmezí. Zelenině vyhovuje neutrální půdní reakce v rozsahu 6,7–7,2 pH. Pro vápnění zeleninové zahrádky jsou vhodné mleté vápence, pouze na těžších půdách použijte pálené vápno. Výborný je také vápenec dolomitický, kterým současně aplikujete do půdy hořčík.
Dávku vápnění byste měli určit podle půdního rozboru.
Vápenaté hnojiva rozhoďte rovnoměrně po povrchu půdy a pouze mělce zapravte. Vápník je v půdě dobře pohyblivý a není nutné hnojiva hluboko zarývat.
Vyvarujte se vápnění při současné aplikaci statkových hnojiv, došlo by ke ztrátám dusíku. Nevhodná je také aplikace fosforečných hnojiv a vápnění současně, dochází k imobilizaci fosforu do nerozpustných sloučenin.
Doporučené dávky vápníku nepřekračujte, na příliš alkalických půdách dochází k problémům s uvolňováním stopových prvků nutných pro optimální vývoj zeleniny.
Jakmile krajinu pokryje sníh, je potravy pro opeřence méně. Pomozte jim přečkat zimu krmením a pěkným krmítkem z proutí nebo z pedigu, se kterým se vám bude i lépe košíkařit.
V Zahrádkáři 11/2018 najdete návod na pletení krmítka krok za krokem.
Zahrada je jako manželství (rozhovor se spisovatelem V. Vondruškou)
Listopad v okrasné zahradě (J. Černý, T. Vencálek)
Současné trendy květinových výsadeb
Průvodce založením zahrady: Trávníky a louky
Přírodní zahrada nejen pro děti:
Nejenom o muškátech s Petrem Reicheltem
Listopad v ovocné zahradě
Řez ovocných stromů X.: nářadí, pomůcky a technika řezu
Ochrana proti plísni révy u „rezistentů“
Pěstujeme kaki
Listopad v zeleninové zahradě
Citronová tráva a perila
Chřest – lahůdková zelenina
Zahradní den šlechtitelské stanice Moravoseed CZ
Ochrana rostlin v listopadu
Sluneční úžeh u zahradních rostlin
Makadlovka působí problémy pěstitelům rajčat
Základem dorozumění je správná terminologie
Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
Lesk a bída novinek
Václav Větvička odpovídá
Listopadový fejeton Václava Větvičky – O červených dubech
Den časopisu Zahrádkář v Litoměřicích
Floristika: jednoduché podzimní dekorace
Křehká krása skeletovaných listů
Papírové rámečky
Pro šikovné ruce: krmítko pro ptáky z proutí
Recepty Hanky Major Sládkové: zapečená zelenina
Cibule jako přírodní léčivo i základ pokrmů
Rady z bylinkové lékárny: bylinky pro chladné období
Rajčata, papriky, cukety a další zeleninové plody sklízíme průběžně tak, aby je nepoškodily první mrazíky.