V srpnu vysejme ředkvičky, na podzim můžeme sklízet

30. 7. 2022

Díky krátkému vegetačnímu období, které nepřesáhne čtyřicet dní, si stihneme ředkvičky vypěstovat ještě do začátku podzimu.

Ředkvičky jsou nejen první čerstvou zeleninou ze zahrádky, ale také velmi dobrou zeleninou podzimu. I když patří ředkvička mezi zeleninu dlouhodenní, výhodou srpnových výsevů je, že nestihne vyběhnout do květu. Je však dobré vědět, které odrůdy jsou pro srpnové výsevy vhodné. Obecně platí, že to jsou ty rané a také ty s vysokou odolností proti vykvétání.

Ředkvičky a načasování letního výsevu

Vhodná doba je od poloviny srpna až do poloviny září. Semínka vyséváme do řádků vzdálených 10–15 cm. Po vzejití mladé rostlinky je vyjednotíme na 3–4 cm, aby měly bulvičky dostatek prostoru k růstu. Pokud je v řádku vysejeme na vzdálenost 3 cm od sebe, vyhneme se pak jednocení. Proto, aby ředkvičky zdárně rostly, potřebují jednotlivé sazeničky dostatek prostoru.

Pro postupné sklizně vyséváme v 7–10 denních intervalech.

Protože je ředkvička náročná na půdní vláhu, měli bychom výsev vydatně a pravidelně zalévat, ale zase nepřemokřovat. Při nadbytku vody totiž bulvičky praskají a zahnívají. Naopak nedostatek vody jim také škodí. Ředkvička je pak měkká s nepříjemnou ostrou chutí. Přisušení navíc podporuje vykvétání. Porost se proto vyplatí chránit bílou netkanou textilií proti dřepčíkům a květilkám. Podle počasí a teplot sklízíme za 30 až 40 dní.

Ředkvičky z postupného srpnového setí budete moct sbírat probírkou od začátku září až do pozdního podzimu. Mladé rostliny snesou mrazy do –3 °C a starší až –6 °C.

Odrůdy vhodné pro podzimní sklizeň

Tercia je celoroční ředkvička výborná pro jaro i podzim. Tmavě červená, kulovitá až ploše kulovitá bulvička střední velikosti má jemnou bílou dužninu. Vyniká odolností k praskání a vybíhání do květu.

Odrůda ředkvičky Tercia, foro J. Prášil

Ředkvička Tercia

Kvinta je raná až poloraná odrůda ředkvičky pro rané polní pěstování i pro podzimní výsevy od zhruba poloviny srpna. Jde o větší kulatou bulvičku se svítivě červenou barvou a jemnou slupkou, což ji činí velmi atraktivní. Dužnina je bílá, jemná, velmi odolná k houbovatění, praskání a vybíhání do květu.

Duo ředkvička červenobílé barvy s kulovitou až ploše kulovitou bulvičkou, která je v horních dvou třetinách šarlatově červenou, ve spodní třetině bílou. Dužnina je převážně narůžovělá, jemná, šťavnatá, nasládlá. Je odolná vůči vyšeptávání.

Odrůda ředkvičky Duo, foto J. Prášil

Ředkvička Duo

Primara F1 je velmi raná hybridní ředkvička se středně velkými až většími bulvičkami. Primárně je určena pro jarní přirychlování a polní pěstování. Na podzim využijeme její intenzivní růst, krátkou vegetační dobu i odolnost k vybíhání. Optimální velikost bulviček je 4–5 cm. Mají velmi intenzivní tmavě červené zabarvení a vynikající vnitřní strukturu.

Slavia je červenobílá, podlouhlá bulvička typu Parisian Breakfast, do tří čtvrtin červená, spodní část je bílá. Tato velmi raná odrůda je vhodná k výsevu na rychlení již od konce února, proto se hodí i pro pozdní pěstování.

Odrůda ředkvička Slavia, foto J. Prášil

Ředkvička Slavia

Kvintara F1 je celoroční hybridní ředkvička. Tedy je vhodná pro jarní, letní i podzimní pěstování. Kulaté bulvičky jsou mohutné, tvarově i velikostně vysoce vyrovnané. Svítivě červená barva a jemná slupka je činí velmi atraktivními. Dužnina je bílá, jemná, velmi odolná k houbovatění. List je polovzpřímený, mohutnější a má světle zelenou barvu. Odrůda je velmi odolná k praskání a vybíhání do květu.

Teko je doposud neprávem nedoceněná odrůda. Jedná se o velmi ranou odrůdu pro jarní a podzimní pěstování i pro rychlení ve foliovnících. Bulvička je jasně červené barvy. Předností této odrůdy je vysoká vyrovnanost bulviček, jemný kořínek a krátké, jasně zelené olistění. Vyniká odolností k vybíhání a houbovatění.

Ředkvička Teko

Ředkvička Teko

Odrůdy vhodné pro podzimní sklizně můžeme ještě rozšířit o další odrůdy. Díky tomu je pak můžeme celkem s úspěchem pěstovat po celou dobu vhodnou pro ředkvičky, tedy s výjimkou parného a suchého léta.

Ředkvičky a jejich blahodárný vliv na lidské zdraví

A proč si vysít ředkvičky pro podzimní sklizeň? Ředkvičky jsou bohatým zdrojem vitaminu C a důležitého antioxidantu, jenž chrání buňky lidského těla před volnými radikály. Obsahují také kyselinu listovou, nezbytnou pro zdravý vývoj plodu v matčině lůně, pro děti v době růstu i pro dospělé.

Ředkvičky jsou bohaté na selen, což je další antioxidant, který naše tělo zbavuje těžkých kovů, podporuje produkci hormonů štítné žlázy a je důležitým prvkem pro plodnost mužů.

Hořčičné oleje dodávají ředkvičkám typickou štiplavou chuť. Jsou ochranným štítem rostliny proti napadení vetřelci zvenčí. Stejně tak působí i v našem těle, protože zabíjejí škodlivé bakterie a plísně na našich sliznicích.

  • Další podrobnosti o letních výsevech a vhodných odrůdách ředkviček i jiné zeleniny najdete v srpnovém vydání tištěného časopisu Zahrádkář 8/2022.
    V prodeji je do 24. srpna.

Foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x