Třešeň na slabě rostoucí podnoži, výborná volba do zahrady

27. 1. 2022

Třešeň na zahradě má naše sympatie. Třešně výtečně chutnají, osvěžují šťavnatostí. Košík třešní z vlastní sklizně těší i kvůli jejich ceně v obchodě.

Ideální pro zahrádkáře jsou raně zrající odrůdy srdcovek a polochrupek, protože svou raností unikají poškození vrtulí třešňovou, která způsobuje červivost plodů. Takové pak není nutné ošetřovat proti škůdci chemickými prostředky. Zároveň se vyhneme nepříjemnému přebírání červivých plodů.

Na českém trhu je dostatek velmi kvalitních moderních odrůd, které splní očekávání náročných pěstitelů, zejména pokud se týká velikosti plodů, pevnosti dužniny a chuti. Zejmé­na moderní odrůdy polochrupek se kvalitou blíží středně raným a pozdním odrůdám chrupek, které lze považovat za nejkvalitnější.

Dospělec vrtule třešňové

Vrtule třešňová, dospělec s typickou žlutou značkou mezi křídly; foto J. Kazda

Třešeň a volba podnože

Generativně množené (řada P­TU­) jsou bujně rostoucí a vhodné pro pěstování třešní v klasických tvarech jako čtvrtkmen nebo polokmen. Odrůdy na nich naště­pované bujně rostou a pozdě vstupují do plodnosti. Velikost stromu se špatně reguluje řezem, proto je využití těchto podnoží spíše pro třešeň v extenzivním pěstování v selských zahradách a extenzivních sadech.

Podnož Mahalebka je vhodná pouze na stanoviště s horšími půdními podmínkami. Snese chudé, suché i ka­menité půdy. Není naopak vhodná do kvalitních půd, třešeň pak roste příliš bujně, tvoří ohromnou korunu a neúměr­ně mnoho plodí na úkor kvality plodů.

Třešeň Van

Třešeň Van na podnoži Colt; foto I. Dvořák

Do menších zahrad je ideální třešeň odrůd štěpovaných na vegetativně množené podnože (řada P­HL­, Gisela, Colt). Rostou slaběji, avšak mají též zvýšené nároky na půdní podmínky. Vyžadují živnější půdu s dostatkem vláhy. Jsou vhodné pro pěstování třešní v nízkých tvarech.

  • Výjimku tvoří odrůda Colt, kte­rá roste středně bujně, neklade speciální požadavky na půdní podmínky a odrůdy na ní naštěpované vytvářejí středně velké koruny.
  • Pokud nemáme dostatek prosto­ru, a přesto chceme mít několik odrůd třešní, pořídíme odrůdy štěpované na slabě rostoucí podno­ž typu Gisela nebo na některé podnoži
 z řady P­HL­. Takové řešení se hodí také z toho důvodu, že většina odrůd je cizosprašných.

Třešeň dosáhne většinou výšky cca 3 m, výše zpravidla nevyroste. Plodit začíná již 3. rokem od výsadby. Vzhledem ke slabší a mělčeji umístěné kořenové soustavě však vyžaduje oporu po celou dobu života, pravidelnou výživu, v sušších letech pak i závlahy.

Níže následují podrobnější popisy odrůd vhodných pro pěstování na zahrádkách. Jsou sestaveny v abecedním pořadí.

Adélka

Velmi raná tmavá srdcovka, zraje v 1. až 2. třešňovém týdnu. Je novější českou odrůdou. Strom roste středně bujně, ha­bitus má polovzpřímený. Plod je středně velký, tvarem srdčitý s dlouhou a tenkou až středně tlustou stopkou. Slupka je hnědočervená, dužnina měkká, červená, středně až velmi šťavnatá, v chuti na­ sládlá až sladká, průměrně aromatická, dobrá. Šťáva je purpurová.

Třešeň, odrůda Adélka

Třešně odrůdy Adélka; foto T. Jan

Pecka je malá až středně velká. Plodnost bývá brzká a středně velká. Odolnost plodů proti pukání je střední. Plody jsou vhodné pro přímý konzum.

Vzhledem k ranos­ti, menší velikosti a měkčí konzistenci plodů jsou velmi vyhledávány ptactvem, zejména špačky, kteří bez ochrany stro­mů dokážou kompletně zlikvidovat již čer­venající plody. Proto je vhodné pěstování zejména na slabě rostoucích podnožích, aby bylo možné nízký strom, pokud možno celý a před zralostí plodů přikrýt sítí proti ptactvu.

Burlat

Raná tmavá polochrupka pocházející z Francie zraje ve 2. třeš­ňovém týdnu. Strom roste bujně až velmi bujně, koruna má polovzpřímený habitus. Plod je velký, zploštělý, se stopkou krátkou až středně dlouhou a středně tlustou. Slupka je hně­dočervená se světlejšími lenticelami. Dužnina je středně tuhá, tmavě červená, nasládlá až sladká, aromatická, velmi dobrá. Šťáva má purpurovou barvu.

Třešeň Burlat

Burlat; foto M. Kožešník

Pecka je středně velká. Plodnost je brzká, středně velká. Odolnost proti pukání plodu je malá. Plody jsou vhodné zejména na jídlo, ale i pro zpra­cování. Vzhledem k bujnému růstu je vhodné tuto odrůdu štěpovat na slabě rostoucí vegetativně množené podnože.

Helga

Raná tmavá srdcovka zraje ve 2. až 3. třešňovém týdnu. Patří
k novějším českým odrůdám. Strom roste středně bujně, ha­bitus koruny je polovzpřímený. Plod je středně velký až velký, kruhovitý až srdčitý. Stopka plodu je středně dlouhá a střed­ ně tlustá. Slupka je tmavě červená, dužnina měkká, červená, středně šťavnatá, v chuti nasládlá až sladká, velmi dobrá. Šťáva je červená.

Třešeň odrůdy Helga

Odrůda Helga; foto M. Kožešník

Pecka je středně velká. Plodnost je brzká, velká. Odolnost plodů proti pukání je střední. Plody jsou vhodné především k jídlu v čerstvém stavu..

Jacinta

Novější česká raná tmavá polochrupka, zraje ve 2. až 3. třeš­ňovém týdnu. Vzrůstnost stromu je bujná, jeho habitus polovzpřímený, koruna poměrně hustá. Plod je velký, tvarem srdčitý, s velmi dlouhou a středně tlustou stopku. Slupka je hnědočervená. Dužnina má tmavě červenou barvu, je středně tuhá, středně šťavnatá, sladce navinulá až navinule sladká, pikantní, osvěžující, středně aromatická, dobrá až velmi dobrá. Šťáva je červená.

Třešeň, plody odrůdy Jacinta

Třešně odrůdy Jacinta; foto T. Jan

Pecka je velká. Plodnost je středně brzká, vel­ká. Při pěstování na generativně množených podnožích klade vyšší nároky na udržovací řez. Vyžaduje každoroční průklest a následné odstranění vlků letním řezem. Je středně odolná proti pukání plodů za deště.

  • Tento a další články o pěstování ovocných dřevin přináší únorové vydání tištěného časopisu Zahrádkář, které je v prodeji od konce ledna 2022.

Foto autor, J. Kazda, I. Dvořák, M. Kožešník

Zdroj Zahrádkář 2/2022

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 3. 2023

Ze skalky sejmeme zimní peřinu chvojí, mulče a zeminy

Ze skalky postupně odstraníme zimní kryt z chvojí a dalšího materiálu. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené a je třeba je přitlačit. Začínáme s pečlivějším čištěním a pletím skalky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x