Sekat, či nesekat hustý trávník, to je ta otázka. A jak často?

28. 5. 2022

Kvalitní, hustý trávník bez dvouděložných bylin vyžaduje pravidelně sekat, zalévat, přihnojovat, vyhrabávat a všelijak jinak ošetřovat.

Pěstitel se musí postarat o přístup vzduchu ke kořínkům, pískuje, postřikuje herbicidy proti dvouděložným a dělá s trávníkem různé další kejkle.

Položme si však otázku proč. Opravdu potřebujeme takový pažit, který by se kvalitou blížil tomu anglickému? Ve středoevropských podmínkách je opravdu hustý trávník těžko dosažitelný.

Hustý trávník, nebo zelená poušť?

Raději vyšší než nízké sečení trávníku; foto Pixabay

Pravidelný autor tištěného časopisu a dobrý kamarád redakce Petr Herynek kdysi psal do Zahrádkáře o květnatých trávnících. Na jeho zahradě v trávníku stále kvete kde co. „Anglický“ pažit byste u Petra hledali marně. A jaký je to zahradník!

Hustý trávník opylovače neláká

Od doby, kdy jsem začal vedle zahrádkaření také včelařit, uvědomil jsem si, jak málo pastvy pro opylovače necháváme: Odkvete řepka, pampelišky a ovocné stromy a meze, zahrádky i trávníky v obcích lidé pečlivě vysečou. Všude rostou jen barevnolisté jehličnany nebo listnáče. Taková místa se stávají zelenou pouští.
 Několik zbývajících letniček a trvalek situaci většinou nezachrání.

Podobně to popisuje v aktuálním vydání Zahrádkáře 6/2022 i Denisa Mikešová (pod titulkem Krátce střižený zelený trávník na zahradě?): Hmyz se nemá kde vyvíjet, nebo začne, ale vývoj nemůže dokončit.

Luční kvítí láká hmyz

Lnice květel a další květy v trávníku přilákají hmyz

Kvetoucí trávník pro živou zahradu

Přimlouvám se za to, nechme už tak ubývajícímu hmyzu pokud možno co nejvíce kvetoucích trávníků, sečme louky v pruzích, vždy posekaný a neposekaný.

  • Zvedněme lištu sekačky výše. Nebudeme muset tolik zalévat.
  • Sečme jen ty trávníky, kde chceme trávit více času při odpočinku či zábavě.

Dobře dělá, kdo na zahradě pěstuje květnatou louku. Také o tom je řeč v rozhovoru s Ivanem Brdičkou v červnovém vydání Zahrádkáře. (Arboretum ve skořápce z ořechu.)

Tady však vzniká velké skryté nebezpečí, že prodávané komerční směsi způsobí rozšíření cizorodých druhů do přírody a ovlivní druhy místní. Jednou jsem takovou směs také vysel. Nestačil jsem se pak divit, co z ní všechno vyrostlo. A kde se to v dalších letech objevilo. To není dobrá cesta.

Bohatší, až to není hustý trávník

Pás trávníku ponechaný pro jarní kvetení

Není nad domácí druhy, které rostou v okolí, ať již jsou to kopretiny, kohoutky, smolničky, zvonky rozkladité, vikve, nebo jetele.

  • Víc o lučních a dalších zahradních rostlinách přináší červnové vydání časopisu Zahrádkář. V prodejnách tisku je k mání do 27. června 2022.

Zdroj časopis Zahrádkář 6/2022.

Foto Denisa Mikešová a Pixabay

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x