Protiplísňové odrůdy rajčat: Krátit vrcholový výhon, nebo ne?

30. 12. 2021

Vše se dnes rychle vyvíjí. V tom ohledu se zahrada zdá být místem, kde není co měnit. Tím víc překvapí, když i zde přestává platit zavedené. Třeba u rajčat.

Dnes téměř stejně jako před dvaceti nebo třiceti lety na zahradě sejeme, okopáváme, staráme se, sklízíme. A přece nás někdy napadne, jestli některá ze zavedených zahrádkářských praktik nevyžaduje revizi. Klimatická změna, nové odrůdy, ale i noví škůdci vyžadují naši reakci.

Podívejme se na aktuální platnost všeobecně akceptovaného doporučení, které říká, že tyčkovým rajčatům krátíme růstový vrchol za 6. až 8. vijanem, protože rajčata, která se vyvinou výše, už v tuzemských podmínkách nedozrají.

Vedení tyčkových rajčat na jeden výhon s vyštipováním bočních zálistků je v Česku běžně používanou pěstební metodou. Některé odrůdy drobných třešňových nebo datlových rajčat s kratšími vijany snesou i pěstování na dva nebo tři hlavní výhony, vždy jde však o modifikaci základního postupu.

Klec plná rajčat aneb pěstování, při kterém se vyplácí ponechat vrcholový výhon rajčete bez krácení

Rajčata pěstovaná v kruhové či obdélníkové kleci rostou bujněji než na tyčové opoře. Odrůdám šlechtěným na odolnosti vůči plísni bramborové tento způsob pěstování svědčí; foto Shutterstock

Rajčata v klecích

Ve světě, hlavně v jižních státech USA, je obvyklé i pěstování rajčat v drátěných klecích (cages). Jedna nebo více rostlin jsou vysazeny do drátěné klece s kruhovým nebo čtvercovým půdorysem. Rajčata se následně nevyštipují. Jak rostlina roste, zachycuje se listy nebo bočními výhony v okách klece, která jí poskytuje přirozenou oporu.

Výsledkem je poměrně hustý keř, který je charakterem růstu bližší původním divokým formám rajčat. Při porovnávání výnosu je tento způsob pěstování efektivnější než pěstování na jeden výhon. A navíc je méně pracný. Také u nás budeme klece v příštích letech zkoušet, moc nadějí jim však nedávám, jejich uplatnění je závislé na příhodných klimatických podmínkách, hlavně na suchých létech.

Potíže růstu po úpravě rajčat

Opory rajčat používané v tuzemsku měří zhruba 160–180 cm. Když rostlina doroste jejich vrcholu, obvykle se hlavní výhon zakrátí. Podle praktických zkušeností plody nasazené nad 6.–8. vijanem nedozrají. Zakrácením (odstraněním) růstového vrcholu a důsledným vylamováním bočních výhonů ovšem dochází k výraznému zásahu do integrity rostliny. Ta ztrácí v růstovém vrcholu místo, kde se v největší míře tvoří auxiny, rostlinné hormony odpovědné za prodlužovací růst.

Následkem je hormonální nerovnováha, ztráta apikální dominance a výraznější prorůstání bočních výhonů ze záložních oček. Někdy se rostlina rajčete lidově řečeno zblázní a boční výhony začnou růst až metlovitě. Jindy, hlavně při akutním nedostatku listové hmoty, rostlina ukončí vegetaci a nedozrají ani nasazené plody.

Odrůdy rajčat Consuelo F 1 a CrImson Crush F1

Vlevo odrůda Consuelo F 1, vpravo CrImson Crush F1

Volný růst pro odrůdy odolné vůči plísni

Již několik let proto výhon nad opěrnou konstrukcí neodstraňuji, ale nechám ho růst dál a jenom občas v této části rostlinu prosvětlím. Všiml jsem si, že nejsem jediný, kdo takto postup upravil. Podobně rostoucí rajčata jsem viděl na vícero zahrádkách. Tento způsob pěstování se výborně osvědčil hlavně u nových odrůd rajčat s geneticky založenou odolností k plísni rajčete.

Rezistence je ve značné míře založena na hypersensitivitě – napadené buňky takříkajíc spáchají sebevraždu, čímž zabrání, aby se plíseň šířila na okolní buňky rostliny. Při vysokém infekčním tlaku dochází také u těchto rostlin k napadení části listů, hlavně těch starších. Mladší listy jsou k infekci podstatně odolnější, a pokud na odolné rostlině ponecháte apikální výhon, stále přirůstají, vegetují a vyživují níže položené plody.

V létě 2021 tyto odolné odrůdy vydržely zelené a zdravé až do prvních silných mrazů koncem října.
Odrůdy k plísni citlivé měly v té době staré i nové listy již spálené plísní, což u nich benefity z nezakracování růstového vrcholu značně smazalo.

Rozhodněte se proto sami a zvažte, jestli budete dál následovat staré doporučení a tyčková rajčata zakracovat, nebo zkusíte nechat růstový vrchol prorůstat nad konstrukcí. U stále oblíbenějších protiplísňových rajčat se to určitě vyplatí.

Odrůda rajčat Coctail Crush a projev plísně bramborové na stonku

Rajčata zdobí každý zeleninový záhon, pokud je nenapadne plíseň bramborová, která se projeví na různých částech rostliny. Vlevo odrůda rajčat Cocktail Crush F1. Foto P. Gajdoštin.

Ze kterých odolných odrůd rajčat vybírat

Crimson Crush F1 je téměř klasikou. Na českém trhu je již čtvrtým rokem. Plody jsou větší, kolem 120–150 g, plně zralé jsou perfektně vybarvené, s měkčí konzistencí.

Rubylicious F1, odrůda rajčat

Odrůda rajčat Rubylicious F1 ze skupiny odolných proti plísni bramborové; foto P. Gajdoštin

Na paty mu šlape odrůda Cocktail Crush F1, plody dorůstají hmotnosti kolem 80, někdy i 100 g. Jsou pravidelně kulaté, chutné.

Novinkou je Rubylicious F1, větší třešňové rajče s plody těžkými kolem 15 g. Jestli hledáte odrůdu s perfektní chutí, je Rubylicious F1 to pravé. Plody jsou příjemně sladkokyselé, měkčí konzistence, ale nepraskají. Sklízejte je pravidelně a nenechávejte zbytečně přezrávat. Hybrid si nese perfektní rezistenci k plísni na úrovni série crush.

Odrůda Consuelo F1 se vyznačuje koktejlovými plody těžkými kolem 40 g. Perfektní výnos, dobrá chuť, střední stupeň odolnosti.

O dalších novinkách v sortimentech zeleniny se dozvíte v lednovém vydání tištěného časopisu Zahrádkář, který vydává Český zahrádkářský svaz.

Foto autor a Shutterstock

Zdroj časopis Zahrádkář 1/2022

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Nevím, zda to byla jen časová shoda, ale pokud ne, vaše reakce byla velmi rychlá. Výborný článek.
A já ještě doplním některé další mnou odzkoušené odrůdy. Některé z nich jsou u nás dostupné, některé je třeba trochu pracně shánět v cizině.
Mountain Magic F1 – vynikající menší koktejlové rajče, chuťově na úrovni Start F1, tedy 10 na stupnici 0 – 10, u nás dostupné. Tyčkové.
Mountaineer Delight – biftekové nehybridní rajče nižšího vzrůstu, plody kolem 400g, chuťově 7. U nás zatím není v prodeji. Tyčkové.
Mountaineer Pride – vyšší nehybridní biftek, plody kolem 300g, chuť 8, není v prodeji. Tyčkové.
Na příští rok mám připraveno několik dalších odrůd odolných plísni bramborové pro testování:
Galahad F1 – keříčkové, Defiant F1 – keříčkové, Honey Moon F1 – tyčkové, Mountain Merit F1 – tyčkové, Primabella – tyčkové, a 3 další Crimsony: Cherry, Plum, Blush, všechny F1.
Milan HP

Pane Daníčku, vaše sbírka odolných odrůd je skutečně rozsáhlá. Některé mám, např. Mountain Magic F1. Crimson Blush F1 je synonymum pro odrůdu Rose Crush F1, letos jsme ji zkoušeli, velké biftekové rajče, trochu mimo to, co naši zahrádkáři hledají. Odolnost v listech dobrá, plody více praskají. To je ale handicap všech „bifteků“. Crimson Cherry F1 neznám, ale bude mít patrně blízko odrůdě Rubylicious F1. V některých anglických katalozích se jména používají volněji. Rubylicious je chutný. Dle mého názoru a dle lidí, kteří u nás na pokusech byli. Montain Merit F1 je na naše poměry dost velké rajče a navíc – je to determinant, keříčkové rajče. Ale zvažoval jsem dát jej taky do sortimentu. Někdy nám nejde o počet odrůd, ale o ty, které jsou pro zahrádkáře nejlepší. Ale můžu hodnotit pouze dle svých zkušeností…

Mně už druhým rokem odešla jako první protiplísňová rajčata.

Pane Františku, otázka je kdy a na co odešla. Dost často se u nás vše spláchne pod plíseň bramborovou a ono je to nakonec něco jiného. Na druhou stranu by to byl materiál na článek se spoustou fotek.
Například na mojí zahradě nejdříve a úplně odešla Harzfeuer F1, odrůda, kterou jsem pěstoval už před rokem 1990. Ty odolné také měly znaky napadení, ale urůstaly tomu, dokázaly plodit až do zámrzu. Jak je výše snímek napadení stonku, překvapilo mě, že výhon nad ním neuschl, ale vegetoval dál, i přes podobné poškození zůstalo v kmínku dostatek svazků cévních, které vyživily část nad poškozením. No a pro jistotu jsem zapěstoval jeden výhon pod poškozením jako náhradní. No a pak rostly a plodily oba.

Které odrůdy jste pěstoval, pane Jernek? Ten problém je, že mnozí prodejci zaměňují toleranci za odolnost (zda úmyslně či ne nechci soudit) a výsledkem může být právě takové zklamání. Tolerance není při intenzivním útoku plísně téměř nic platná, takže takové rajče (vlastní zkušenost) odchází do záhrobí spolu s těmi netolerantními.
A pan Dvořák má pravdu: nemusela to vůbec být PB, ale třeba Alternaria nebo Septoria. A to jsou jen příklady, těch houbových/plísňových onemocnění je hodně.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
5
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x