O životě ve včelím úlu v květnu

29. 4. 2023

V květnu se raduje každý, kdo má rád přírodu a život v ní. Včelaři stejně jako zahrádkáři mají napilno, aby si své záliby patřičně užili.

V probuzené přírodě se rodí nový život a vše v ní směřuje ke zdárnému pokračování rodu. Včelí společenství zažívá máj, nejštědřejší měsíc roku. Včelař získá v podobě medu první odměnu za celoroční péči.

Včelstva v květnu mohutní

S příchodem prvních teplých dnů začal ve včelím společenství mohutný nárůst počtu včel. Včelí matky reagují na otep­lení a přínos nektaru do úlu tím, že in­tenzivně pokládají do voskových buněk vajíčka. Těch je nyní v závislosti na vývoji přírody přibližně 1500 denně.

Jejich vývoj probíhá tak, že po třech dnech je včelami živena larvička. Ta dostává teku­tou stravu složenou z medu, pylu, vody a mateří kašičky. Včelaři říkají, že larvy se krmí sesterským mlékem. Celý proces jeho tvorby i způsobu krmení je v mnohém podobný kojení savců. Zřejmě i proto jsou mladé dárkyně této výživné stravy nazývány kojičkami.

Rozkvetlá příroda poskytuje včelám v teplých májových dnech dostatek nektaru, pylu i vody. Díky dobré výživě mohou včely vytvářet ve svém těle i další složku potravy larev – mateří kašičku.

Za příznivých teplotních a vlhkostních podmínek podávají včely ve sběru nek­taru vskutku úctyhodné výkony, když přinesou ve svých medných volátkách až několik litrů sladkých šťáv denně.

V květnu kvetou jabloně, včelstvo mohutní

Jakmile rozkvetou jabloně, včelstvo se rychle rozrůstá

Včelí produkty v květnu

Z nich je po odpaření vody onen vzácný produkt – med. Jeho spotřeba na výživu a teplo pro vznikající včely je obrovská. Jedna včelí rodina ho během jara a léta nastřádá přibližně sto kilogramů. Pokud je v přírodě dostatek květů a vhodné počasí pro sběr, vytvoří si včelstvo i zásobu na horší časy.

Díky tomu si může část medu odebrat včelař. Množství takto získaného medu je velmi rozdílné. V chudých letech to může být pouze několik kilogramů, v bohatých i desítky. O jeho množství rozhodují přírodní podmínky, ale i znalosti a schopnosti včelaře správně vést svá včelstva k vysokým výkonům.

Další obdivuhodný přínos včelstva do úlu představuje pyl. Toho nastřádají po nepatrných rouscích za krátkou sezonu jara a léta množství odpovídající plnému žoku o váze 30 až 40 kg. Všechen je spotřebován jako bílkovinná výživa larev a nejmladších včel.

Dělnice krmí larvy, aby se brzy proměnily v dospělce

Na plástech je živo: Včely pečují o potomstvo, aby včelstvo sílilo a množilo se

Kde hrozí včelám podvýživa

V krajině chudé na pylodárné rostliny trpí včely podvýživou, která se projevuje malou výkonností, ale co je horší – vyšší nemoc­ností neduživých včel. Jim i dalšímu hmyzu, ale i ptákům a dalším živočichům v potravním řetězci bere krajina s umírajícími stro­my zdroj potravy. Chybí v ní remízky keřů, pestřejší zastoupení rostlin, kvetoucí louky.

  • Další podrobnosti o včelách a včelařství v květnu přináší květnové vydání časopisu Zahrádkář roku 2023 a to už v jedenáctém pokračování aktuálního včelařského cyklu.
  • V prodejnách tisku koupíte toto vydání Zahrádkáře do 25. května 2023. Zájemci o předplatné si mohou časopis objednat zpětně.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x