
Poplach pro pěstitele meruněk: Chystá se moniliniová infekce!
31. 3. 2022Sklízeli jste loni meruňky a višně? Nebo stromy bohatě kvetly, ale z úrody nebylo nic? Příčinou mohl být jarní mráz, ale i houbová infekce.
Moniliniovou spálu způsobuje houba Monilinia laxa. Slovo spála však svádí k chybě. Úžeh, úpal, sucho ani mráz nezavinily poškození květů.
A ještě za jednu nejasnost se choroba skrývá: Dříve se totéž onemocnění rostlin označovalo jako moniliová spála. To je pojmenování pro tutéž houbu, ale v nepohlavním stadiu.
Moniliniová spála je pravděpodobně nejzávažnější chorobou višní a meruněk, ačkoliv značné škody může způsobit také třešním, slivoním, mandloním a broskvoním. Vyskytuje se i na některých okrasných rostlinách (mandloni trojlaločnaté (Prunus triloba), višni plstnaté (Prunus tomentosa), a mandloni nízké (Amygdalus nana).
Zajímavé je, že se poměrně často vykytuje i na zlatici (Forsythia), která nepatří jako předešlé rostliny mezi slivoně (Prunus), ale k olivovníkovitým (Oleaceae). Někteří autoři však tvrdí, že v tomto případě není původcem houba Monilinia laxa, ale velmi příbuzná houba Sclerotinia sclerotiorum.
V posledních letech se občas vyskytuje i specifická forma Monilinia laxa f. sp. mali a to na jabloních. Patogen přežívá v napadených větvičkách, ale i plodech, které zůstaly na stromě (tzv. mumie) nebo na plodech pod stromy. Na nich se na jaře vytvoří výtrusy, které vítr nebo hmyz zanáší do květů. Květy hnědnou a infekce prorůstá přes květní stopky až do větviček.
Napadené květy a následně i konce větviček odumírají a na letorostech se často vytvářejí kapky klejotoku. Vzniklé ranky jsou často vstupní branou pro některé dřevokazné mikroorganismy. Silněji napadené stromy prosychají a často hynou. Chorobu podporuje vlhké počasí s teplotou pod 13 °C.
Základem ochrany je důsledné a včasné (nejpozději do konce zimy) odstraňování napadených větviček a plodů. Zejména u slivoní a meruněk jsou mumifikované plody často jakoby přilepené k větvičkám a není snadné je odstranit.
Napadené plody a slabé větvičky mohou přijít do kompostu, ale jen za předpokladu, že do konce zimy budou dostatečně převrstveny nějakým inertním materiálem (např. tráva, zemina apod.).
Mezi jednotlivými odrůdami jsou rozdíly v náchylnosti.
Ošetření postřikem bychom měli provést na začátku kvetení v době, kdy kvete 15 až 20 % květů. Podle návodu použijeme některý z přípravků: Kumulus WG, Magnicur Quick, Moniliová spála Stop, Plíseň šedá na jahodách Stop, Prolectus, Signum nebo Teldor 500 SC. Při silnější infekci můžeme postřik zopakovat ještě na konci kvetení. Dostupnost přípravků v průběhu let ověříme v aktualizovaném přehledu Rostlinolékařského portálu.
Zdroj Zahrádkář 4/2022
Foto autor
Dubnem začíná nejkrásnější roční období v té podobě, na kterou se tolik těšíme. Za tepla a bezvětří se vzduch nasycuje vůněmi země, pryskyřice, lesa, dřeva. Ptačí volání je stále slyšitelnější, světlo dne slaví převahu.