Květinové trendy: Vysazujeme okrasné česneky

25. 8. 2022

Kdo viděl v holandském Almere zahradnickou výstavu Floriade 2022, která se koná jednou za deset let, ví, že okrasné česneky jsou v kurzu.

Rozmanité kultivary okrasného česneku dominovaly venkovním výstavním výsadbám. Ne že by tento druh byl v Česku neznámý, ale v takovém rozsahu použití se v tuzemsku nevidí. Na výstavě byly vysazeny bez přehánění desítky tisíc kusů cibulí.

Okrasné česneky

Česnek obrovský (Allium Giganteum).  V září můžeme cibule okrasného česneku vysazovat.

Protože září je vhodné pro výsadbu okrasného česneku, můžeme se v duchu trendu doby pokusit vytvořit efektní a neokoukaný květinový záhon.

Okrasné česneky kvetou až pět týdnů

Na výstavě v Almere hrál prim v okrasných výsadbách květin česnek obrovský (Allium giganteum). Ten má stvol vysoký až 150 cm a na něm je umístěno neobvykle husté kulovité květenství. Kvete 4–5 týdnů.

Cibule se vysazují do hloubky 15–20 cm a jsou mrazuvzdorné.

Okrasné česneky: česnek Christophův

Česnek Christophův (Allium christophii)

Květenství velká jako míč

Dalším populárním druhem byl česnek Christophův (Allium christophii), jehož kulovité
květenství je na stvolu vysokém 60–80 cm a má průměr 30 cm. Je složeno z několika set světle fialových hvězdičkovitých květů kovového lesku. Cibule se sázejí do hloubky 12–15 cm a jsou také mrazuvzdorné.

Na výstavě byl k vidění i česnek aflatunský (Allium aflatunense).

Okrasný česnek aflatunský

Česnek aflatunský (Allium aflatunense)

Na záhonech jsem si v různých obměnách prohlédl mix různě vysokých česneků, které měly květenství v barvě bílé, růžové a fialové. V našich podmínkách máme k dispozici i další mrazuvzdorné druhy a odrůdy okrasného česneku. Porost na stanovišti můžeme ponechat několik let. Květenství jsou vyhledávaným aranžérským materiálem.

  • Další aktuální rady do okrasné, ovocné a zeleninové zahrady spolu s informacemi od odborníků, kteří sledují dění a novinky ve svém oboru, najdete v zářijovém vydání tištěného časopisu Zahrádkář 9/2022. V prodeji je do 24. září.

Zdroj časopis Zahrádkář 9/2022

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x