Kalanchoe a chryzantémy pořiďte tak, aby naplno kvetly až doma

26. 10. 2022

Většinu času tráví­me v listopadu pod střechou, tak proč nenechat květiny, aby krášlily  interiér. Například kalanchoe.

Nenáročná sukulentní květina kalanchoe známá i pod názvem kolopejka (Kalanchoe) potěší výrazným květenstvím. Tento rod zahrnuje řadu zajímavých rostlin. Nejoblíbenější a nejznámější je kolopejka vděčná (Kalanchoe blossfeldiana), prošlechtěná do nádherných pastelo­vých barev.

Kalanchoe kvete

Při dobré péči kvete kalanchoe až tři měsíce

V zimě nabídneme kolopejce světlé místo a zálivku či s přihnojení jednou týdně. K mání jsou rostliny různých velikostí již od miniatur. Při nákupu si vybíráme rostliny, které začínají nakvétat. Když se o ně budeme dobře starat, můžeme se z je­jich květu radovat až tři měsíce.

Atraktivní odrůdou je Magic Bells. Má velké zvonkovité květy na delších květních stoncích. Nepřehlédnutelná rostlina dorůstá výšky 20–30 cm.

Náduť madagaskarská řečená matka tisíců

Do rodu Kalanchoe patří i náduť Daigremontova (Kalanchoe daigremontiana) neboli náduť madagaskarská (Bryophyllum daigremontianum).

Kalanchoe, též náduť

Lidovým názvem matka tisíců a českým jménem náduť  je označována kalanchoe, která se rozmnožuje drobnými sazeničkami vyrůstajícími z okrajů listů

Lidově se jí říká matka tisíců, neboť podél zubatého okraje jejich listů se vytvářejí malé sazeničky, které později lehce odpadnou a po zakořenění vytvoří novou rostlinu. Vzhledem k počtu těchto rostlinek je to pojmenování více než přiléhavé. Ještě upozorňuji, že rostliny z rodu ka­lanchoe jsou mírně jedovaté, a proto pozor na jejich okusování domácími mazlíčky.

Chryzantémy: zajímavá historie, pestrá současnost

Česky listopadky, někdy nazývané i dušičky kvůli spojení s podzimem. Ale květiny dnes díky usilovné práci šlechtitelů nabízejí odrůdy vhodné do vazby pro jakoukoliv příležitost. Právem, protože historie této rostliny je mnohem delší a za­jímavější, než by se mohlo zdát. Ve své domovině v Číně a Japonsku má tato květina výsadní postavení.

Z květů chryzantém se připravuje čaj, který údajně zaručí dlouhověkost. V Japonsku je chryzantéma na císařském znaku a jedno z nejvyšších vyznamenání je Řád chry­zantémy.

Když navštívíte Japonsko v říjnu, můžete zavítat na řadu výstav chryzan­tém, jejichž pěstováním se zabývají amatéři i profesionálové. K vidění jsou například chryzantémy jako bonsaje nebo vysazené do konstrukcí z bambusu tak, aby jejich květy vytvořily žá­daný ornament.

Chryzantémy

Chryzantémy

V Česku jsou v této době nežádanější odrůdy typu Multiflora. Velikost květináče, ve kterém jsou rostliny pěstovány, určuje i průměr rostliny a tím i cenu. Nekupujeme plně rozkvetlé rostliny, ale dáváme přednost těm, které jsou nakvetlé jen ze třetiny. Z takové rostliny se budeme radovat o 1–2 týdny déle. Dobře si prohlédneme, zda rostlina nemá polámané výhony. Některé odrůdy jsou křehčí a jsou k poškození náchylnější.

  • Další aktuální rady a doporučení pěstitelů najdete v listopadovém vydání tištěného časopisu Zahrádkář roku 2022. V prodeji je do 27. listopadu.

Zdroj časopis Zahrádkář 11/2022

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 3. 2023

Tři čtyři týdny trvá, než na jaře zakoření hlízy begonií

Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x