Jablko odrůdy Sirius očima zkušených sadařů

29. 5. 2019

V červnovém vydání Zahrádkáře ročníku 2019 pokračuje cyklus pomologických diskusí šesti pěstitelů jabloní. Tématem debaty je odrůda Sirius.

Odrůdu Sirius vyšlechtil tým pracovníků Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky ve šlechtitelské stanici Střížovice. Mateřská odrůda Golden Delicious byla opylena pylem odrůdy Topaz. Sirius byl registrován v roce 2007. Vybrali jsme na ukázku názor ovocnáře Miloše Vysloužila.

Jablka Sirius

„Sirus na podnoži A2 pěstuji v chladné kotlině mezi Jevíčkem a Moravskou Třebovou, při soutoku říček Jevíčka a Třebůvka. Je to další, ve Střížovicích oblíbené křížení, pomyslel jsem si, ná­ročné na teplo a délku vegetace. Tedy nic pro nás, pěstitele z chladnějších poloh.

Jenže Sirius je přece jenom jiný

  1. Své teplomilné geny sice nezapře, ovšem nevyžaduje až tolik tepla a slunečných dní jako odrůdy Opál, Luna či Heliodor.
  2. Jako triploid nemá sklon zdrobňovat plody, a to ani v horších letech. Nevyčer­pává se nadměrnými úrodami, jelikož plodnost není extrémně vysoká a nevy­žaduje probírku.
  3. Stromy si zachová­vají zdravý růst i ve vyšším věku a bez každoročního zmlazování.

A teď k chuti

Po prvních úrodách jsem usoudil, že Sirius bude patřit k zim­ním odrůdám – chuťově zajímavým, ale spíš kyselejším. Mnohá taková jablka byla v minulosti oblíbená, vzpomeňme na Zvonkové, Ontario, z novějších Melodii. Až loňská, mimořádně teplá sezona ukázala, že jablka odrůdy Sirius nejsou vůbec kyselá, to jen sladké gol­denovské tóny jsou okořeněny pikant­ním aromatem Topazu.

Jablka odrůdy Sirius

Co z toho plyne pro pěstitele v horších polohách? Nutno se smířit s tím, že v průměrných letech odrůda v chuti ne­ukáže všechno, co umí. Na druhé straně krásné velké žlutozelené plody, dobře skladovatelné, se svěží kyselinkou nejsou žádný propadák.

Největší potenciál odrůdy Sirius ovšem vidím v možnostech extenzivního pěstování. Vítám snahy o návrat jabloní jako krajinotvorného prvku do přírody. Kvalitních odrůd, kte­ré by prosperovaly jako solitérní stromy v alejích a u cest, není mnoho, z moderních pak skoro žádné. Sirius  by mohl být jednou z nich.“

předplatím si Zahrádkář

Foto J. Sus

Zdroj Zahrádkář 6/2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

28. 2. 2020

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy