Jak ochutnat zimní jablka, když nejlepší jsou z dobrého sklepa
15. 12. 2021Už jsme si zvykli, že si zeleninu, vajíčka, ovoce někde vždy koupíme. Spoléháme se, že vše bude čerstvé, kvalitní. Jsou taková zimní jablka?
Sadaře i znalé zahrádkáře zajímají názory kolegů na jednotlivé odrůdy jabloní. Poznatky srovnají se svou zkušeností nebo se jimi inspirují.
Zasvěcené debaty mohou ovlivnit výběr odrůd pro výsadbu, být dobrou radou a to zejména pro méně pokročilé pěstitele nebo pro sadaře v určité oblasti. Vlastnosti odrůdových jabloní a názory na ně bývají také motivem a základem degustací jablek.
Odrůda Sirius vznikla ve šlechtitelské stanici ve Střížovicích u Turnova, která je součástí Ústavu experimentální botaniky AV ČR, a to opylením odrůdy Golden Delicious pylem odrůdy Topaz. Registrována byla v roce 2007.
Po více než desetileté zkušenosti s odrůdou Sirius zhodnotil sadař Miloš Vysloužil jabloň a jablka takto:
„Sirius na podnoži A2 pěstuji v chladné kotlině mezi Jevíčkem a Moravskou Třebovou, při soutoku říček Jevíčka a Třebůvka.
Jde o další, ve Střížovicích oblíbené křížení, pomyslel jsem si při první informaci o nové odrůdě. Odrůda bude náročná na teplo a délku vegetace. Tedy nic pro nás, pěstitele z chladnějších poloh.
Po prvních úrodách jsem usoudil, že Sirius bude patřit k zimním odrůdám – chuťově zajímavým, ale spíš kyselejším. Mnohá taková jablka byla v minulosti oblíbená, vzpomeňme na Zvonkové, Ontario, z novějších Melodii. Až mimořádně teplá sezona roku 2018 ukázala, že jablka odrůdy Sirius nejsou vůbec kyselá, to jen sladké goldenovské tóny jsou okořeněny pikantním aromatem Topazu.
Co z toho plyne pro pěstitele v horších polohách? Nutno se smířit s tím, že v průměrných letech odrůda v chuti neukáže všechno, co umí. Na druhé straně krásné velké žlutozelené plody, dobře skladovatelné, se svěží kyselinkou nejsou žádný propadák.
Největší potenciál odrůdy Sirius ovšem vidím v možnostech extenzivního pěstování. Vítám snahy o návrat jabloní jako krajinotvorného prvku do přírody. Kvalitních odrůd, které by prosperovaly jako solitérní stromy v alejích a u cest, není mnoho, z moderních pak skoro žádné. Sirius by mohl být jednou z nich.“
Foto J. Sus
Nejrůznější škůdci, ale i spory původců chorob ovocných stromů přezimují v kůře kmenů. Proto je dobré starou rozpraskanou borku z kmenů ovocných stromů lehce oškrábat na rozloženou fólii, a poté ihned spálit, aby se zamezilo šíření škůdců.