Asijské hrušně aneb hrušky pěstované od starověku
4. 2. 2023Rod hrušeň (Pyrus) vznikl nejspíš během třetihor v podhůří masivu Tian Shan v západní Číně. Asijské hrušně byly i prvními pěstovanými.
Mezi zajímavé ovoce patří také jablka s červenou dužninou. Vybíráme dvě zimní odrůdy, které pocházejí od šlechtitelů v Německu a Švýcarsku.
Švýcarská odrůda jabloně jako by se hlásila k vlajce země svého původu. Červenou dužninou prostupuje bílá.
Stromy této odrůdy ze Švýcarska brzy vstupují do plodnosti, rostou poměrně slabě. Temně zelené, zpočátku načervenalé listy se začínají rozvíjet společně s tmavě růžovými až červenými květy příjemné vůně.
Středně velká celočervená jablka s nafialovělým nádechem mají červeno-bíle zbarvenou dužninu.
Odrůda Redlove Era přináší pravidelnou úrodu. Při přeplození se osvědčuje probírka násady těsně po fyziologickém propadu začátkem června.
Také pro dosažení větší velikosti a pravidelnosti sklizní mezi jednotlivými roky lze doporučit regulaci násady probírkou plůdků a to nejpozději měsíc po odkvětu.
Sklizeň probíhá podle podmínek a oblasti od poloviny do konce září, nejlépe postupně. V chladném sklepě jablka vydrží až tři měsíce. K jídlu se dají ochutnat krátce po sklizni.
Vyznačují se výrazně osvěžující, sladkokyselou, při předčasné sklizni kyselejší až trpčí chutí.
Dužnina po rozkrojení neoxiduje, zachovává si původní barvu. Rovněž v kompotu, želé, šťávě nebo usušená zůstává červená. Tato vlastnost je typická pro skupinu jablek s červenou dužninou.
Raně zimní německou odrůdu nové generace vyšlechtil Michal Neumüller v Bavorském ovocnářském centru.
Dostala jméno Baya Marisa. Kvete koncem dubna vínově červenými poupaty a sytě růžovými květy.
Vyznačuje se odolností k houbovým chorobám, brzkým nástupem do plodnosti a pravidelnými výnosy.
Středně velké plody s tmavočervenou slupkou se sklízejí od poloviny do konce září, zralé k ochutnání jsou krátce po sklizni. V chladném sklepě vydrží do Vánoc.
Po rozkrojení jablka příjemně překvapí červeně zbarvená dužnina postupující s menší intenzitou až k jádřinci.
Svou barvu si dužnina zachovává i po zpracování například v kompotu nebo po sušení.
Chuť má příjemně navinulou až nakyslou, mírně aromatickou.
Zdroj: Zahrádkář 3/ 2023
Foto autor
Okenní truhlíčky a přenosné nádoby v zahradě a na balkonech osiřely. Přesto máme šanci na vytvoření živého zimního aranžmá. Stačí si dobře vybrat rostliny a dekorativní materiál.