Herec a zahrádkáři: Ředkvičky podle divadelního kalendáře

26. 9. 2022

Jan Zadražil plánuje výsevy zeleniny podle kalendáře divadelního spolku Kašpar. To aby se jako herec stihl věnovat zahradě i zahrádkářům.

„Letos jezdíme hodně, takže mám vysazeno minimálně,“ říká divadelní a filmový herec, muzikant Jan Zadražil.

Jan Zadražil

Jan Zadražil zahrádkář

Herec nechává několik ředkviček kvést

„Ředkvičky jsem se naučil nechat přerůst a vykvést. To jsem pochytil od jednoho špičkového českého kuchaře. Když ředkvička odkvete, vytvoří dlouhé, plazivé stonky a na nich křehké, křupavé, zelené šešule. Tím získáte velké množství úžasné zeleniny. Nesmí se ale nechat přezrát!

Chutná to jako ředkvička, ale nepálí. Dáváme to do salátů, do omáček. Když vysejeme ředkvičky, většinu jich sklidíme klasicky, ale tři čtyři necháme vykvést.

Cukety tu jdou výborně, dýně na kompostu a pak pěstujeme ty stromy. Tady ty čtyři vrby, to byly původně tyčky k rajčatům. Vypěstovali jsme z nich stromky. Mám tam ještě další proutky, ze kterých bych chtěl vypěstovat plot,“ vypráví herec a také zahrádkář. A nejen to. Před několika lety se stal předsedou základní organizace ČZS v Řeži a nedávno předsedou územního sdružení ČZS Praha východ.

Herec Jan Zadražil coby kanovník Roch ve Vančurově Rozmarném létě

Jan Zadražil coby kanovník Roch ve Vančurově Rozmarném létě v podání divadelního spolku Kašpar

„Dává mi to smysl“

„…Jsem šťastnej mezi lidma, je to asi pro mne to nejcennější, co mám. Ty sociální vazby sice mohou vzniknout jakoby samy od sebe, ale aby trvaly, je potřeba je živit. Je potřeba je živit svou energií a časem. A když to vrátím k našemu tématu, tak ta zahrada, ta půda, ta starost o ni nás k tomu vrací. Pokud do toho nedám energii a ošidím to někde, tak se to časem projeví. Nevyroste to nebo to uschne.

I do té vesnice, do té komunity vidím hlouběji, protože jsem tehdy před třema čtyřma rokama tatínkovi kývl na to, že teda budu ten předseda zahrádkářů. V duchu jsem si ale říkal, co já to dělám. Ale pak v těch chvílích nacházím tu radost. Dává mi to smysl.“

  • Přečtěte si podrobnosti – celé pěkné povídání Jana Zadražila pro říjnové vydání časopisu Zahrádkář. V prodejnách tisku je k mání do 25. 10. 2022.

Zdroj: Zahrádkář 10/2022

Foto Jan Zadražil a autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x