Brusnice brusinka je nízký stálezelený plazivý keřík rostoucí na kyselých půdách. Kvete bílými či růžovými květy a červené lesklé drobné plody dozrávají od srpna do září. Listy i plody jsou léčivé. Brusinka je známá též pod lidovými názvy červená borůvka, kyselinka, Meresjevův čaj, srdíčka sedmi lesních trpaslíčků. Červené lesklé korálky brusinek zdobí lesní koberec, rostou rády na rašeliništích společně s borůvkami a vřesem.
Listy i plody mají protizánětlivý a svíravý účinek. Používáme je jako podpůrný lék při cukrovce a zánětech močových cest a při průjmu. Podobné účinky mají i příbuzné druhy klikvy: klikva bahenní – žoravina a americká klikva velkoplodá, která je vyššího vzrůstu a má i větší plody. Ty se u nás pod názvem „Brusinky“ prodávají sušené a slazené. Můžeme je také pěstovat.
Močopudné a dezinfekční účinky pro močové cesty má také vřes obecný rostoucí obvykle poblíž brusinek. Můžeme ho kombinovat s brusinkami do čajové směsi. Vřes se využívá rovněž v gynekologii a mohou ho pít (i dlouhodobě) těhotné i kojící ženy. Vedlejší ani nežádoucí účinky brusinka nemá, neměla by se však užívat při poruchách jater a není vhodná pro dlouhodobé užívání.
Brusinky jsou dobrou pomocnou terapií při potížích s močovými cestami, hlavně v chladném období roku. Jestliže však trpíte po porodu močovou inkontinencí, poraďte se se svým gynekologem o vhodné léčbě. Účinné je denně pravidelné cvičení svalů pánevního dna (Kegelovy cviky). Toto cvičení je jednoduché, doporučuje se cvičit 3x denně. Každý povolený sval jde opět vycvičit, aby pracoval, jak má, za pomoci naší pevné vůle a třeba i brusinek. Další pomocnou bylinou je lichořeřišnice větší podávaná jako tinktura.
Pro děti je přijatelnou formou na léčení močových cest brusinkový sirup, džus či džem ředěný vodou, nebo čaj ze sušených brusinek. Zakoupit můžeme dětem i brusinky sušené na mlsání nebo je použít jako hrozinky do moučníků a na výrobu jedlých vánočních svícínků z jablek.
Archiv, časopis Zahrádkářka 2010/01 str. VII
příloha Časopisu zahrádkář
Autor: Magdaléna Dobromila Staňková
Foto: ( v tomto článku není )
Druhy keřů, které přirozeně zmlazují větším nebo menším počtem výhonků z kořenového krčku, spolehlivě rozmnožíme vegetativním způsobem.