V zahradním skleníku v květnu sklízíme a vysazujeme

4. 5. 2021

Ve skleníku v květnu sklízíme první jarní zeleninu: ředkvičky, špenát, salát a kedlubny. Vysazujeme, pokud jsme tak již neučinili, předpěstované sazenice okurek, rajčat a papriky.

Uvolněné místo po ředkvičkách, špenátu, salátu a kedlubnách mělce zryjeme nebo hluboce skopeme, urovnáme a připravíme na výsadbu rajčat, okurek a papriky. Část místa si můžeme ponechat na předpěstování dalších sazenic nebo ho také osázíme salátovými okurkami.

Schéma plodin

Květnové schéma plodin ve skleníku 3×2 m

Výsadba paprik

Ve skleníku v květnu vysázíme také předpěstovanou sadbu paprik, nejlépe do dvojřádku 40 cm a rostlinky pak 30 cm od sebe nebo do sponu 50×60 cm, zásadně po jedné rostlině.

  • Vysazujeme-li sazenice kvetoucí nebo dokonce se zárodky plůdků, tyto nejprve odstraníme.

Po výsadbě až do sklizně zaléváme vydatně, ale tak, aby zemina mezi jednotlivými intervaly dostatečně proschla. Tím zajistíme nezbytně nutný přístup vzduchu ke kořenům.

Odrůda Amy

Paprika Amy

Pokud budeme sazenice paprik kupovat, mějme na paměti, že největší množství paprik se sní v zeleném stavu (tzv. v technické zralosti). Nejchutnější jsou odrůdy s plody žlutě zelenými (Amy, Amyka F1, Superamy F1, Kvadry F1) nebo světlezelenými (Slávy F1, Slovana F1, případně i mírně pálivá hybridní odrůda Ostru F1).

Zelenoplodá odrůda Lungy F1 je vhodná jak pro sklizeň v technické zralosti, tak pro sterilaci v červeném stavu.

Pálivec (pálivý kozí roh) je určen pro konzum i sterilaci celých plodů nebo jejich částí, u kterých nemusíme odstraňovat semena, zejména ve směsích s další zelenou. Speciálně pro sklizeň v botanické zralosti je určena odrůda

Hamík s mimořádně chutnými plody. Pro sklizeň červených paprikových lusků jsou určeny tzv. pravé kápie – sladká Lydia, Rafaela F1, Raduza F1 a také pálivá Dráky F1.

Sazenice salátové okurky

Vysadíme také předpěstované sazenice salátových okurek. Ve skleníku v květnu můžeme například vysadit dva řádky vzdálené od sebe 70–80 cm, v řádku pak 40–50 cm. Vysázené okurky intenzívně zaléváme, abychom zajistili dobré uchycení sazenic. Jakmile sazenice okurek zahájí růst, začneme je navádět na motouz na vertico.

Baby F1

Okurky Baby F1

Doporučený řez u hadovek

  1. do 3.–4. nodu odstraníme boční letorosty a mladé plody
  2. do 4.–5. nodu zaštipujeme boční letorosty už za 1. listem, u odrůd s krátkými plody až za druhým listem
  3. odstraňujeme odplozené boční letorosty

Hned po zakořenění a zahájení růstu vysázených paprik a okurek je zpočátku jednou týdně přihnojíme plnohodnotným hnojivem. Zajistíme tím řádný vývoj mladých sazenic.

Výsadba rajčat

Již vysázená rajčata vydatně zaléváme, abychom zajistili dobré uchycení a růst sazenic a jednou týdně přihnojíme plnohodnotným hnojivem.

Nově vysázené sazenice rajčat, paprik i okurek můžeme případně i ve skleníku překrýt netkanou textilií. Netkaná textilie bude rostliny chránit při nižších teplotách a slabých mrazících.

A ještě výsev salátu

V polovině května můžeme ještě vysít další salát na předpěstování sazenic pro výsadbu na venkovní záhon, nejlépe některou z odrůd odolných k vykvétání jako Merkurion, Maršalus, Mars nebo velkohlávkový Jupiter a doplnit o ledový salát, např. Medimo nebo Maximo. Prodloužíme si tímto dobu sklizně salátu i na pozdně letní období.

Odrůda salátu Mars

Salát Mars

Výsev zelí

Také můžeme ještě vysít krouhárenské zelí po venkovní pěstování. Vhodná je například středně raná hybridní odrůda Korino F1, které má hlávku středně velkou, uzavřenou, na podélném řezu kruhovitou. Na řezu je žlutavá s jemnou až středně hrubou vnitřní strukturou a středně dlouhým vnitřním košťálem. Odrůda je odolná proti vyvracení košťálu a proti praskání hlávek.

Vysévat můžeme ve skleníku v květnu také polopozdní krouhárenské zelí Pavlo F1. Pavlo má kulovitou hlávku s nízkým vnitřním košťálem a jemnou sladkou krouhankou. Hlávky dosahují hmotnosti 4–5 kg, nepraskají a lze je i krátkodobě skladovat.

Do poloviny května není pozdě ani pro výsev zelí  Megaton F1. Toto polorané zelí s odolností k fusariu a vysokou vitalitou rostlin poskytuje velké hlávky s jemnou strukturou a krátkým košťálem. Je výborné na krouhání a kvašení. Vegetační doba rostlin od výsadby je 102 dní.

Zelí Pavlo

Zelí Pavlo F1

Sazenice cuket na venkovní záhon

Jakmile přestanou hrozit jarní mrazky, vysadíme předpěstované sazenice cuket a patisonů na venkovní záhony.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x