Skleník v březnu: okurky, salát, ředkvičky, rajčata, kedlubny

3. 3. 2021

Ve skleníku během března předpěstováváme papriky, majoránku, rajčata, vyséváme okurky i další ředkvičky, koncem měsíce vysazujeme salát a kedluben.

Ředkvičky, salát a špenát z únorového výsevu podle potřeby zaléváme, překrytí netkanou textilií ponecháme. Bude rostliny chránit při nižších teplotách a také urychlí růst a tím i sklizeň. Způsobí i vyšší křehkost listů špenátu a salátu.

Ředkvičky, salát, kedluben

Do konce března pokračujeme v opakovaných výsevech ředkvičky po jednom, dvou řádcích v 7–10denních intervalech. Rozložíme si tím sklizeň této lahůdkové zeleniny na delší dobu.

I pro pozdější výsevy je dobré použít velmi rané hybridní ředkvičky jako Primara F1 nebo Vinara F1, případně nehybridní Prima a také již tetraploidní odrůdu Kvarta, která vyniká odolností k vyšeptávání.

Koncem března můžeme již vysazovat předpěstovanou sadbu salátu a kedlubnů, kterou jsme si předpěstovali. První saláty vysazujeme do sponu 25×25 cm, kedlubny může zahustit i na spon 20×20 cm.

Maršálus

Salát Maršálus

V březnu si můžeme vyset jarní saláty na výrobu sadby pro výsadbu na venkovní záhonek. Volíme již typicky jarní venkovní odrůdy jako je Major, Deon, Maršálus či Merkurion.

Současně již pro venkovní výsadby vyséváme rané košťáloviny. Z kedlubnů, např. bílou odrůdu Moravia a modrou odrůdu Modrava F1 nebo Azur.

Modrava

Kedluben Modrava

Ze zelí je vhodné použít rané odrůdy jako je Juna F1, Sláva F1 nebo Unikát F1. Kdo má v oblibě kapustu, může vyset ranou odrůdu Předzvěst.

  • Předpěstovávanou sadbu papriky pravidelně zavlažujeme, ale nepřemokřujeme, ve stadiu druhého pravého listu přihnojíme vhodným hnojivem, např. Kristalon Start.
  • Pokud máme možnost regulovat teplotu, připomínám optimální teploty pro vypěstování silných kompaktních sazenic: od vytvoření 3–4 lístků 18–24 °C přes den, v noci 12–14 °C.

Rajčata a bazalky

Pokud jsme ještě nevyseli rajčata, je počátkem března optimální doba. Rajčata vyséváme 6–9 týdnů před předpokládaným termínem výsadby do navlhčených výsevních substrátů, přibližně semeno na cm², do hloubky 0,5–1 cm. Přepichujeme do zeminy se středním obsahem živin tak, aby na každou sazenici připadlo 40–80 cm². Zaléváme pravidelně tak, aby pěstební zemina byla mezi jednotlivými zálivkami přibližně stejnou dobu vlhká i suchá (zajištění přístupu vzduchu ke kořenům).

Nejlepší chuť a hodně vitaminů mají klasické odrůdy jako Tornádo F1 nebo odolnější k praskání Tipo F1. Vynikající, zejména pro děti, je tzv. koktejlový typ o velikosti plodů okolo 3 cm – Bejbino F1, který můžeme doplnit odrůdou Pollicino (tvarem a velikostí plodů připomínající menší datle, opět s výbornou chutí).

K rajčatovým salátům patří čerstvé listy bazalky, které v březnu také vyséváme na předpěstování sazenic. Bazalku vyséváme 6–10 týdnů před předpokládaným termínem výsadby do vlhkých výsevních substrátů, přibližně 3 semena na cm², hloubka 0,5–1 cm. Přepichujeme do substrátů se středním obsahem živin tak, aby na každou sazenici připadlo 10–30 cm² zeminy. Nejlepší je použít typické univerzální odrůdy Dark Green nebo Mammollo Genovese, případně doplněnou o salátový tzv. toscana typ Lettuce Leaf. Tato bujně rostoucí odrůda je vysoká 40–50 cm, listy jsou světlezelené barvy, velké, široce oválné, s bublinatým povrchem. Má charakteristické bazalkové aroma, avšak jemnější listy. Je vhodná k těstovinovým pokrmům a do zelených salátů.

Salátové okurky

Vyséváme i salátové okurky do truhlíků s výsevním substrátem nebo lépe inertním agroperlitem. Za 7–10 dní mají rostliny rozložené děložní lístky a přesazují se do sadbovačů nebo květináčů. Optimální je použít sadbovače s jamkou o průměru 6 cm. Po třech až čtyřech týdnech má sadba 2–3 pravé listy a je připravena k výsadbě.

Okurková sadba

Sadba okurek

  • Optimální teplota pro předpěstování je 15–20 °C. Pozor opět na přelévání.

Z odrůd je nejlépe zvolit některou z krátkých hadovek, které jsou obecně ranější a trpí méně deformacemi z nedokonalého opylení. Protože budeme vysazovat do skleníku, je nutné vybrat partenokarpickou odrůdu, která nepotřebuje k nasazování plodů opylení. Výborná a oblíbená odrůda je pro svou chuť a výnosnost Minisprint F1. Tato krátkoplodá partenokarpická salátovka typu s čistě samičím kvetením nasazuje 3–5 plodů za listem (patří do kategorie tzv. „multifruit“). Plody jsou geneticky nehořké, středně zelené, lesklé, délky 15–17 cm. Je určena pro pěstování ve sklenících. Rostliny jsou vzrůstné, silně obrůstají.

Baby F1

Salátová okurka Baby F1

Další vhodnou odrůdou je např. Emilie F1 (typ multifruit, s délkou plodů 20-21 cm) se zeleným, lesklým, nehořkým plodem bez žebernatosti, případně Paladinka F1 nebo Baby F1. Odrůdu baby f1 lze použít i pro produkci lahůdkových miniokurek – salátovek v délce 8–10 cm.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x