Podle čeho vybírat zemní vruty a jak je instalovat

17. 5. 2018

Ploty i plůtky, ohrady, zástěny, treláže, pergoly, přístřešky, stříšky, boudy a kůlny, krmítka, sušáky, nejrůznější sloupky a mnohé další prvky zahrady potřebují ukotvit.

Mezi vyhledávané způsoby připevnění staveb či konstrukcí k zemi patří kotvicí vruty. Lze s nimi pracovat v zimě i při teplotách slabě pod nulou.

Tělo vrutu tvoří kuželový dřík se šroubovicí s rozmanitým stoupáním. Hlavní funkcí dříku je ukotvit vrut do podložky. Zemní vrut při otáčení a zapouštění zhutňuje horninu, čímž se ukotvení zpevňuje.

Hlava vrutu má tři funkce:

  1. Pevné drží nadzemní trn, trubku, tyč nebo hranol.
  2. Slouží k uchycení duté nebo plné tyče – páky pro otáčení vrutu.
  3. Tvoří pohledovou část vrutu

Připevňovací mechanismus na hlavě vrutu je uzpůsoben pro různé varianty konstrukce.

  • Pro hranoly jsou hlavy provedeny jako stavební patky (tzv. U nebo L zakončení) s otvory pro přišroubování.
  • Hlavy kruhové mají tvar válce nebo komolého rotačního kužele, jehož stěna je hladká nebo drážkovaná, opatřená šroubem nebo šrouby k fixování konstrukce.
  • Některé hlavy jsou opatřeny stahovací převlečnou maticí nebo speciálními redukcemi pro upevnění týčí různých průměrů.
Vymezovací podložky k upevnění tyče v zemním vrutu

Hlava vrutu kruhového průřezu s vymezovacími podložkami

Detaily vrutu

Součástí zemních vrutů jsou tyče pro jejich zavrtávání (je vložena uvnitř vrutu).

Pro připevnění plotových trubek lze využít zemní kotvící vruty s hlavou, kdy lze do ní zasunout jakoukoliv tyč a obsypat ji granulátem, který se kolem vložené tyče postupně hutní. Granulát tyč zafixuje proti vytažení a odklonu vůči svislici.

Mnohé hlavy vrutu jsou opatřeny uzavíracím víčkem, aby bylo možné vrut uzavřít po dobu, kdy není osazen (například slunečníkem).

Speciální vruty s tzv. základovým víčkem se využívají pro připevnění horizontálního hranolu (trámu). Do podložky se ve stanovené rozteči zavrtají vruty tak, aby jejich hlava čněla nad povrch podložky. Do spodní části hranolu se ve shodné rozteči připevní „základová víčka“. Dřevěné trámy s namontovanými základovými víčky se položí na zemní vruty a sešroubují se s horní části hlavy zemních vrutů.

Vruty usnadní i fixaci šikmých tyčí nebo stranových podpěr, které slouží například k vyztužení krajních sloupků oplocení nebo k zavětrování konstrukce. Zde hraje hlavní roli speciální víko hlavy vrutu, které je opatřeno výstupky pro montáž podpěry a které lze přišroubovat k hlavě vrutu.

Vrut pro menší slunečník

Souprava plastového zemního vrutu pro připevnění slunečníků

Vybíráme podle délky

Zemní vruty se vyrábí v kovovém nebo plastovém provedení. Kovové vruty mohou mít kovanou špičku a většinou jsou opatřeny pozinkovaným povrchem. Vyrábí se v rozmanitých délkách od 250 mm až po 1300 mm a průměrech.

Délka dříku vrutu určuje jeho využití. Čím je dřík vrutu delší, tím lépe odolává působícím silám, resp. lépe kotví konstrukci k podložce. Na délce vrutu záleží způsob zavrtávání.

  • Například pro ukotvení malých slunečníků na zahradě vyhoví délka do 250 mm.
  • Pro velké slunečníky už to musí být 600 mm.
  • Pro upevnění treláží, pergol, přístřešků beze stěn a sloupků oplocení by měla být délka zemního vrutu od 600 do 800 mm.
  • Pro vyšší dřevostavby je třeba použít délky 1000 až 1300 mm.

Dlouhé vruty vyžadují speciální technologii, resp. nástavec hlavy k vložení delší tyče pro zavrtávání.

Pro zavrtávání plastových zemních vrutů do pevné podložky je třeba použít zavrtávací kovovou hlavici, kterou se nejprve vytvoří otvor.

Dřík je zpravidla kuželovitý a může přecházet do hlavové části průběžně nebo je zakončen dosedací kruhovou plochou, která se po zašroubování dotýká podložky.

Zemní vruty udělají na zahradě dobrou službu

Zemní vruty slouží k ukotvení zahradního vybavení všeho druhu od slunečníku až třeba po houpačku

Vrtáme kolmo

Při zavrtávání je nutné vždy dodržet kolmost k podložce. Je vhodné využít tyče nebo hranolu (záleží na použitém průřezu, resp. charakteru hlavy), na níž si vodováhou měříme svislost.

Pro snazší zavrtávání v pevné hornině je vhodné den předem prolít toto místo vodou (množství záleží na délce vrutu), někdy stačí naplnit dutinu vrutu vodou.

Naklepneme nebo zatlačíme hrot dříku v místě, kde má být zemní vrut zavrtán až k prvnímu závitu. Mírným tlakem a za současného otáčení zapustíme do země první centimetry stoupání šroubovice. Jedna otáčka představuje 3 až 6 cm hloubky.

Obtíže se zavrtáním nastanou v horninách skalnatých, v kamenité půdě nebo ve stavební suti skryté pod tenkou vrstvou půdy. Bez výkopů a postupného navážení vrstev vhodnější horniny a průběžného hutnění se další postup obvykle neobejde.

Rychlost a odolnost

Výhodou zemních vrutů je rychlost instalace. Odpadají výkopy, betonování, vyzrávání betonu a další postupy. Pozinkované vruty nekorodují. Dřevěné konstrukce zůstávají nad zemí, netrpí vlhkostí.

Foto autor

Zdroj Zahrádkář 5/2013

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x