Jak vybrat a pěstovat třešně, čím se liší odrůdy chrupek a srdcovek

12. 3. 2021
  • Třešně patří v Česku mezi nejoblíbenější ovoce, zejména pro svou ranost – v sezoně dozrávají jako první stromové ovoce.

Přízni pěstitelů se třešně těší i kvůli mnoha způsobům domácího zpracování plodů. Třešňová marmeláda, džem, kompot nebo šťáva může mít klasickou odrůdovou chuť, ale stejně tak vynikne s originálním dochucením. Třešně se dají zamrazit, aby výtečná třešňová bublanina byla i na podzim.

Původ třešně není přesně znám, někteří autoři udávají za původní vlast třešně Asii, jiní pokládají třešeň za původní evropský druh.

Odrůdy třešní podle pomologického rozdělení

Znalci třešní rozdělují odrůdy do několika skupin podle tuhosti dužniny, barvy a tvaru plodu:

  1. Srdcovky s dužninou měkkou, měkkou slupkou a barvou plodu červenou až černou, většinou zrají raně.
  2. Tmavé chrupky s dužninou tuhou, pevnou slupkou a barvou plodu světle červenou až černou, zrají pozdně,
  3. Pestré chrupky s barvou plodu žlutou až červenou,
  4. Světlé chrupky s barvou plodu žlutou,
  5. Polochrupky s polotuhou dužninou.

Mezi známější plodové odrůdy třešní patří Karešova, Napoleonova (registrované od roku 1954), Burlat, Vanda, (v registraci od roku 1991) a Marta, Horka, Vilma, (povolené v roce 2001).

Následující popisy vybraných starších odrůd jsou seřazeny podle doby dozrávání od nejranějších po nejpozdnější.

Adélka

Velmi raná tmavá srdcovka, zraje v 1. až 2. třešňovém týdnu  tj. asi v polovině až v druhé polovině června. Byla vyšlechtěna ve VŠÚO Holovousy, s. r. o., jako kříženec odrůd Knauffs schwarze a Granát. Strom roste středně silně až silně, habitus koruny je vzpřímený. Květ je velký, korunní plátky široce elipsovité, dotýkají se. Plod je středně velký, tvarem srdčitý.

Odrůda Adélka

Slupka je tmavě červená, dužnina středně tuhá, červená, středně až velmi šťavnatá, v chuti sladce navinulá, dobrá. Šťáva je červená. Stopka je středně dlouhá a středně tlustá. Pecka je v porovnání k plodu malá až středně velká, elipsovitá. Plodnost je brzká, středně velká. Odolnost plodů proti praskání je střední až velká. Plody jsou vhodné pro přímý konzum. Pro pěstování jsou vhodné všechny polohy.

Helga

Raná tmavá polochrupka, zraje ve 2. až 3. třešňovém týdnu (zpravidla na přelomu června a července). Byla vyšlechtěna ve VŠÚO Holovousy, s. r. o., jako kříženec odrůd Kaštánka a Moreau. Strom roste středně silně, habitus koruny je vzpřímený. Květ je velký, korunní plátky široce elipsovité, dotýkají se. Plod je středně velký až velký, ploše kulovitý.

Odrůda Helga

Slupka je tmavě červená, dužnina středně tuhá, červená, středně až velmi šťavnatá, v chuti sladce navinulá, velmi dobrá. Šťáva je červená. Stopka je středně dlouhá a tenká až středně tlustá. Pecka je v porovnání k plodu malá až středně velká, tvarem široce elipsovitá. Plodnost je brzká, velká. Odolnost plodů proti praskání je střední. Plody jsou vhodné především pro přímý konzum.

Sylvana

Středně raná tmavá chrupka, zraje ve 4. až 5. třešňovém týdnu. Byla vyšlechtěna ve VŠÚO Holovousy, s. r. o., jako kříženec odrůd Kordia a Van. Strom roste středně bujně, koruna je polovzpřímená, středně zahuštěná. Plod je velký, ploše kulovitý, slupka středně tlustá, hnědočervená.

Odrůda Sylvana

Dužnina má barvu růžovou, je tuhá, navinule sladká až sladká, mírně aromatická, dobrá. Šťáva barví slabě. Pecka je v porovnání k plodu malá. Plodnost je velmi brzká, vysoká, pravidelná. Odolnost proti praskání plodů je střední. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervaci. Má sklon k přeplozování, při němž jsou plody drobnější a ztrácí na kvalitě. Je proto nutné provádět pravidelný řez stromu, aby nedošlo k jeho přestárnutí.

Sandra

Středně raná tmavá chrupka, zraje v 5. třešňovém týdnu. Byla vyšlechtěna ve VŠÚO Holovousy, s. r. o., jako kříženec odrůd Kordia a Semenáč č. 13. Strom roste středně silně až silně, habitus koruny je rozložitý až mírně převislý. Květ je velký, korunní plátky široce elipsovité, překrývají se. Plod je velký, tvarem srdčitý.

Odrůda Sandra

Slupka je hnědočervená, dužnina středně tuhá až tuhá, růžová, středně šťavnatá, v chuti navinule sladká, aromatická, velmi dobrá. Šťáva je růžová. Stopka je dlouhá až velmi dlouhá, středně tlustá. Pecka je v porovnání k plodu středně velká, úzce elipsovitá. Plodnost je středně brzká, středně velká až velká. Odolnost plodů proti praskání je velká. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervaci.

Justyna

Středně raná až pozdní chrupka, zraje v 5. až 6. třešňovém týdnu. Byla vyšlechtěna ve VŠÚO Holovousy, s. r. o., jako kříženec odrůd Kordia a Stark Hardy Giant. Strom roste středně silně až silně, habitus koruny je rozložitý až mírně převislý. Květ je velký, korunní plátky kruhovité, dotýkají se. Plod je velký, ploše kulovitý.

Odrůda Justyna

Slupka má barvu hnědočervenou. Dužnina je tuhá, růžová, středně až velmi šťavnatá, navinule sladká, aromatická, výborná. Šťáva je růžová. Stopka je dlouhá až velmi dlouhá a tenká až středně tlustá. Pecka je v porovnání k plodu malá až středně velká, kruhovitá. Plodnost je středně brzká, velká. Odolnost plodů proti praskání je velká. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervaci.

Halka

Pozdní samosprašná tmavá chrupka, zraje v 6. až 7. třešňovém týdnu. Byla vyšlechtěna ve VŠÚO Holovousy, s. r. o., jako kříženec odrůd Van a Stella. Strom roste bujně, koruna má vzpřímený habitus, je řidší. Plod je velký, ploše kulovitý, slupka středně tlustá, hnědočervená.

Odrůda Halka

Dužnina červená, středně tuhá, sladká až velmi sladká, aromatická, velmi dobrá. Šťáva barví středně. Pecka je v porovnání k plodu velká. Plodnost je velmi brzká, velká, pravidelná. Hlavní přednosti odrůdy jsou vysoká plodnost, samosprašnost a dobrá kvalita plodů. Nedostatkem je nízká odolnost proti praskání plodů vhodných pro přímý konzum i konzervaci.

Šlechtění třešní

Ve šlechtění třešní se mimo důrazu na velikost a chuťové vlastnosti plodů věnuje velká pozornost odolnosti vůči pukání plodů za deště. Trendem je šlechtění samosprašných odrůd třešní, se spurtypovým růstem a odolností proti chorobám, například skvrnitosti listů třešní.

Pozor na vhodné kombinace třešní kvůli opylení

Třešně jsou však většinou cizosprašné, přičemž některé odrůdy se v důsledku inkompatibility mezi sebou neoplodňují (například Granát a Kordia). V zahraničí a také v Česku se objevují i samosprašné odrůdy (Halka). Cizosprašné však stále převládají. Při výsadbě proto pamatujeme na kombinaci odrůd, které současně kvetou a vzájemně se oplodňují.

  • Pozdě kvetoucí třešně je možno vysazovat v kombinaci s raně kvetoucími višněmi.

Nároky na stanoviště

Třešně jsou náročné na stanoviště, zejména z hlediska jejich náchylnosti na poškození dřeva, pupenů a květů mrazem. Nesnáší mrazové kotliny a stanoviště vystavená mrazivým severním větrům. Vyžadují teplé polohy, půdy hluboké s dostatkem vápníku, lehčí, propustné, ne příliš suché, nesnáší vyšší hladinu spodní vody a zamokřená stanoviště, kde stromy namrzají, trpí klejotokem a odumírají.

Podnože

V minulosti byly používány převážně generativně množené podnože (řada P-TU-), na nichž naštěpované odrůdy rostou velmi bujně. V současnosti jsou mimo ptáčnic ve Státní odrůdové knize zapsány i slabě rostoucí podnože (řada P-HL-, ad.), vhodné pro pěstování třešní v nízkých tvarech.

Výsadba

Výsadba je možná v podzimním období i na jaře. Postupujeme dle obecně platných zásad. V prvních (4–5) letech provádíme výchovný řez stromků, kterým se zaměřujeme na zapěstování koruny dle zvoleného pěstitelského tvaru, později se dělá řez udržovací. Většinou třešně přirozeně vytvářejí méně zahuštěné až řidší koruny, které kladou nižší nároky na řez. Udržovací řez je však nezbytností, protože při jeho vynechání dochází v pozdější době k zastavení růstu stromů a tím ke snížení kvality plodů, zejména jejich velikosti.

Jak poznat zralé plody?

Správnou dobu zralosti poznáme nejlépe podle typické barvy odrůdy.

  • Tmavé odrůdy mají barvu od červené přes tmavě červenou až po téměř černou.
  • Pestré odrůdy mají základní barvu žlutou s různě velikým červeným líčkem.

Zralé plody jsou méně tuhé, šťavnaté, od navinule sladké chuti až po velmi sladkou, jsou více či méně aromatické. Sklizeň uspíšíme i o několik dnů, jestliže hrozí nebezpečí větších dešťů. Sklizeň provádíme jednorázově, na zahrádkách v průběhu několika málo dnů dle potřeby. Sklizené plody uchováváme v chladnu, skladovatelnost je pouze několik málo dnů.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den.
Já osobně preferuji srdcovky a žluté chrupky( líbí se mi od dětství) a některé černé odrůdy.
Mám je vysazené na slabších podnoží.
Nevím proč, ale teď se hodně prosazuje podnož Gissela 5 a je snaha i 3 prosazovat.
Nevím proč přestaly být vidět P-HL- ? Byly dobré.

Pane Kaněro, je větší problém je sehnat a zakoupit P-Hl, než dovážené (nevím jestli i v ČR množené) podnože Gissela s různými čísly. P-HL velmi silně trpí Blumeriella jaapii a nejen na listech. Tahle skvrnitost dokáže při nedostatečné péči poškodit kůru kmínků tak, že se musí hledat solidní, zdravé místo na položení očka.

Již čtvrtým rokem máme třešen STACCATO kanadský zázrak,mrazu vzdorná,plody dozrávají v polovině srpna.To jsem si tedy naběhl.Když třešen dorazila tak větší koště jsem neidel.Hruza.Nekvete a bylo nám doporučeno vysadit na slunečné stráni kryté před mrazy.OBLBOVÁNÍ ZÁKAZNÍKA.

Tak já na doporučení vysadil Van a Kordia. Běhen asi 15roků jsem sklidil asi 5Kg ovoce. Nakonec šly obě pod motorovou pilu a vysadil jsem samosprašnou. Uvidíme.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
4
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x