Tamara, Fabiola, Christiana, Kasandra. Pěkné třešně

9. 5. 2020

Třešeň pokládají někteří znalci za domácí evropský druh, jiní za její pravlast považují Asii. Všeobecné oblibě se těší hned z několika důvodů.

Z významnějších ovocných druhů zraje nejdříve, první zralé třešně se objevují v teplejších oblastech na přelomu května a června. Třešně skvěle chutnají čerstvé, ovšem uchované v kompotu vynikají jako celoroční sladká lahůdka. Můžeme je využít například i pro tvůrčí přípravu džemů, likérů i jako mraženou surovinu.

Třešně na zahradě

Při pamatujeme na kombinaci odrůd, které současně kvetou a vzájemně se dobře opylují. Pozdě kvetoucí třešně je možno vysazovat v kombinaci s raně kvetoucími višněmi.

Třešně jsou většinou cizosprašné, přičemž některé odrůdy se v důsledku inkompatibility mezi sebou neopylují (např. Granát – Kordia). V současnosti se hlavně v zahraničí, ale i v Česku objevují samosprašné odrůdy (Halka, Stella, Lapins ad.), avšak cizosprašné stále převládají.

Třešně jsou náročné na stanoviště, zejména z hlediska jejich náchylnosti na poškození dřeva, pupenů a květů mrazem.

  • Nesnáší mrazové kotliny a stanoviště vystavená mrazivým severním větrům.
  • Vyžadují teplé polohy, půdy hluboké s dostatkem vápníku, lehčí, propustné, ne příliš suché.
  • Nesnáší vyšší hladinu podzemní vody a zamokřená stanoviště, kde stromy namrzají, trpí klejotokem a odumírají.

Podnože pro třešně včera a dnes

V minulosti byly používány převážně generativně množené podnože (řada P-TU-), na nichž naštěpované odrůdy rostou velmi bujně. Nyní jsou mimo „ptáčnic“ ve Státní odrůdové knize zapsány i slabě rostoucí podnože (řada P-HL-, ad.), vhodné pro pěstování třešní v nízkých tvarech.

Jarní i podzimní výsadba třešní

Výsadba je možná v podzimním období i na jaře. Postupujeme podle obvyklých zásad. V prvních (4–5) letech stromky vyžadují výchovný řez, důležitý pro zapěstování koruny podle zvoleného pěstitelského tvaru. Později pěčujeme o strom řezem udržovacím.

  • Většinou třešně přirozeně vytvářejí méně zahuštěné až řidší koruny, které kladou nižší nároky na řez. Udržovací řez je však nezbytností, protože při jeho vynechání dochází v pozdější době k zastavení růstu stromů a tím ke snížení kvality plodů, zejména jejich velikosti.

Jak poznáme zralost třešní

Správnou dobu zralosti poznáme nejlépe podle typické barvy odrůdy.

  • Tmavé odrůdy mají barvu od červené přes tmavě červenou až po téměř černou.
  • Pestré odrůdy mají základní barvou žlutou s různě velikým červeným líčkem.

Zralé plody jsou méně tuhé, šťavnaté, od navinule sladké chuti až po velmi sladkou; jsou více či méně aromatické. Sklizeň uspíšíme i o několik dnů, jestliže hrozí nebezpečí větších dešťů. Sklízíme jednorázově, na zahrádkách v průběhu několika málo dnů dle potřeby. Sklizené plody uchováváme v chladnu, skladovatelnost je pouze několik málo dnů.

Novější odrůdy třešní

Pojďme si blíže představit čtveřici vybraných odrůd třešní. Byly vyšlechtěny ve Výzkumném a šlechtitelském ústavu ovocnářském Holovousy a do Státní odrůdové knihy ČR zapsány v roce 2012.

Tamara

Středně raná tmavá chrupka, kříženec odrůd Krupnoplodnaja a Van. Doba začátku kvetení je raná až střední. Plody zrají v 5. třešňovém týdnu.  Strom roste slabě až středně bujně, habitus koruny je polovzpřímený. Květ je středně velký až velký, korunní plátky široce opakvejčité, nevýrazně se vzájemně dotýkají.

Tmavá chrupka Tamara

Středně raná tmavá chrupka Tamara zraje v pátém třešňovém týdnu

Plod je velký, tvarem ledvinovitý. Slupka tmavě červená, středně tlustá. Dužnina tuhá, tmavě červená, středně šťavnatá, v chuti výrazně sladká, aromatická, velmi dobrá. Šťáva purpurové barvy. Stopka je středně dlouhá a středně tlustá. Pecka je v porovnání k plodu malá až středně velká, široce elipsovitá. Plodnost je brzká, velká. Odolnost plodů proti pukání je střední. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i nejrůznější zpracování. Pro pěstování jsou vhodné všechny polohy. Ani na agrotechniku nemá zvláštní požadavky, vykazuje však vyšší citlivost k napadení houbou Monilia fructigena. Vzhledem ke slabšímu růstu je vhodná i do menších zahrádek. Odrůda je cizosprašná.

Fabiola

Středně raná tmavá chrupka, kříženec odrůd Van a Kordia. Doba začátku kvetení je raná. Plody zrají ve  4. třešňovém týdnu. Strom roste slabě, habitus koruny je polovzpřímený. Květ je středně velký, korunní plátky opakvejčité, překrývají se.

Fabiola roste pozvolna

Poměrně slabě rostoucí odrůda Fabiola se hodí do zahrádek

Plod je velký až velmi velký, tvarem srdčitý. Slupka je hnědočervená; tlustá. Dužnina je středně tuhá, červená, středně až velmi šťavnatá; chuť má navinule sladkou až sladkou, dobře aromatickou, dobrou až velmi dobrou. Šťáva je červená. Stopka je středně dlouhá a středně tlustá. Pecka je v porovnání k plodu středně velká, široce elipsovitá. Plodnost je brzká, velká. Odolnost plodů proti pukání je střední. Odrůda vyniká velikostí a atraktivitou plodů, které jsou univerzálně využitelné. Vzhledem k vyšší citlivosti na poškození květů jarními mrazíky volíme spíše teplé polohy, ve vyšších zásadně chráněná stanoviště. Protože poměrně slabě roste, je vhodná i do menších zahrádek. Je cizosprašná.

Christiana

Raná tmavá chrupka, kříženec odrůd Van a Kordia. Doba začátku kvetení je velmi raná až raná. Plody zrají ve 3. až 4. třešňovém týdnu. Strom roste středně bujně, habitus tvoří rozložitý. Květ je středně velký, korunní plátky kruhovité, nevýrazně se vzájemně dotýkají.

Christiana málokdy puká

Christiana je cizosprašná odrůda s velkou odolností proti pukání plodů za deště

Plod je středně velký až velký, tvarem zploštělý. Slupka je hnědočervená; středně tlustá. Dužnina je středně tuhá, červená, středně šťavnatá; její chuť je navinule sladká až sladká, velmi aromatická, velmi dobrá až výborná. Šťáva má červenou barvu. Stopka je středně dlouhá a středně tlustá. Pecka je v porovnání k plodu malá až středně velká, široce elipsovitá. Plodnost je brzká, velká. Vyniká výbornou chutí plodů, které jsou vhodné nejen pro stolní použití, ale i nejrůznější zpracování. Na podmínky stanoviště ani agrotechniku neklade speciální požadavky. Výhodou je velká odolnost proti pukání plodů za deště. Odrůda je cizosprašná.

Kasandra

Velmi raná až raná tmavá polochrupka, kříženec odrůd Burlat a Sunburst. Doba začátku kvetení je velmi raná až raná. Plody zrají ve 2. třešňovém týdnu. Strom roste bujně, koruna tvoří vzpřímený habitus. Květ je velký až velmi velký, korunní plátky široce opakvejčité, překrývají se.

Kasandra odolná vůči vrtuli třešňové

Kasandra, odrůda, kterou není nutno ošetřovat proti vrtuli třešňové

Plod je velký, srdčitého tvaru. Slupka má hnědočervenou barvu; je středně tlustá. Dužnina je měkká až středně tuhá, červená, středně až velmi šťavnatá; v chuti je sladká, velmi aromatická, dobrá až výborná. Šťáva je červená. Stopka je dlouhá a středně tlustá až tlustá. Pecka je v porovnání k plodu středně velká až velká, elipsovitá. Plodnost je brzká, velká. Odolnost plodů proti pukání je nízká. Patří k raně zrajícím třešním s velmi kvalitními plody určenými spíše pro přímý konzum. Vzhledem k brzké době zrání ji není nutno ošetřovat proti vrtuli třešňové (červivost třešní). Je však náchylná na pukání plodů za deště, takže je vhodná pro pěstování na sušších stanovištích, případně pro pěstování s nadkrytím folií. Je cizosprašná.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Na pohled vypadají k nakousnutí. My jsme příznivci tradičnějších odrůd a tak jsme si na zahradu vysadili Karešovu + Burlatku a Vanku, jelikož Kordii mají sousedi za plotem a opylují se navzájem. Vše vysokokmeny na ptáčnici nebo Coltu. Těšíme se, až z toho budou pořádné stromy 🙂

Také jsem 3 stromky vloni vysadil!

Předností těch nových je, že při stejné době zrání a stejné péči, jsou o dost větší než ty „historické“.

Poradíte mi někdo odrůdu třešní do menší zahrady? Potřeboval bych stromek co nejmenšího vzrůstu. Nepotřebuji sklízet kilogramy, jen pro děti sem tam nějaké třešně na chuť.

Nehledejte odrůdu, ale určitý typ podnože – Gisela 5, 6, nebo podnože z Holovous. VŠÚO má svou školku, produkují a prodávají třešně na slabě rostoucích podnožích P-HL-A, B, C.
Když se dopídíte, že některá odrůda roste slabě nebo méně a koupíte ji štěpovanou na ptačce, stejně Vás přeroste a vyžene ze zahrádky. Ten rozdíl je třeba u slabě rostoucí koruna šest metrů do šířky a výšky, u normálně a silně 8-10 a více metrů.

Poradíte mi nĕkdo odrůdu třešnĕ do horské oblasti….
Jarní mrazy zcela běžné……chtěl bych nejaké třešně na zahradu, at mají děcka co zobat…..sklízet bedny třešně neočekávám……děkuji

Když budete brát jako horskou oblasti Šumavu, pak třešně ve vyšších polohách nejsou zas tak výjimečné. Je třeba se o ně postarat, aby měly v substrátu, na dně vykopané díry dostatečný zdroj vápníku na jejich celý život. Jinak chřadnou, trpí klejotokem, mrazy, špatně hojí rány po řezu.
Třešně jsou převážně cizosprašné. Pokud vyberete odrůdu, která potřebuje opylovače, měli byste sázet dva stromky, nebo do koruny jedné odrůdy vroubovat odrůdu, která ji opyluje.
V místech, kde se daří ostatním ovocným druhům, by se mohlo dařit i třešni. Když budete chtít částečně ochránit korunu stromu proti mrazům, vysaďte si vysokokmen. Aby měl mráz ke koruně odspodu co nejdál. Před mrazy „frontálními“ to neochrání, ale před těmi jarními, které bývají v nocích s bezmračnou oblohou ochránit mohou. Ty jsou třeba jen do výšky 2 m.
Doporučená odrůda? Podívejte se v okolí, jestli někdo plodící třešně má. Jestliže ano, jak je jedno, jak se jmenují, i u Vás nejspíše budou úspěšné. Odrůdy v článku jsou pěkné, výkonné, ale spíše pro intenzivní pěstování, do dobrých půdních a klimatických podmínek. Vy spíše hledejte v sortimentu odrůd starších, tradičních. Odolnost vůči mrazům ve dřevě a v době květu, je jedním z kritérií, která se v charakteristice odrůd uvádí. No a pokud je uvedená kombinace pozdního kvetení a vyšší odolnost vůči mrazům v květu, pak je to Váš favorit.
Nepleťte si rané kvetení a rané zrání. I pozdně kvetoucí odrůda může časně zrát a naopak.

Jako pozdně kvetoucí se bere například žlutá Dönisenova, odolná je Kaštánka. Ke Kaštánce jsou vhodní opylovači Karešova, Napoleonova a z novějších Burlat, Rivan. Rivan má v charakteristice také vyšší odolnost v době květu. Naopak, není dobré do hor sázet Kordii a další odrůdy, méně odolné ve dřevě i květu.

Koukal jsem do holovousských nových a do vyšších poloh doporučují odrůdu Sylvana.

Dobrý den,
chtěla jsem se poradit,koupila jsem chalupu kde je třešeň srdcovka, bohužel nevím přesně jaká odrůda… Dělníci mi omylem druhou vykopali. Chtěla bych dokoupit nějakou dobrou chrupku, ale nevím, která je dobrá jako opylovač pro dosavadní srdcovku.
Můžete mně poradit, která odrůda chrupky je velmi chutná?
Moc děkuji za ochotu.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
9
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x