Šetrná ochrana jabloní před škůdci; které přípravky použít

25. 4. 2022

Říká se tomu odborně integrovaná ochrana rostlin: Výskyt škodlivých organismů na zahrádce snižujeme kombinací různých opatření.

Tento způsob šetrné ochrany vyžaduje odborné znalosti a také dostatek času na sledování výskytu škůdců. Přínosem je ovšem snížení množství pesticidů a jejich negativních dopadů na prostředí.

Insekticidy jen na zjištěné škůdce

V některých případech bývá použití pesticidů nezbytné. Pak volíme takové účinné látky, které mají minimální vedlejší účinek na další, často užitečné organismy označované termínem necílové.

Z registrovaných insekticidů vybíráme pouze ty, které představují nejmenší možné riziko jak z ekologického hlediska, tak i kvůli zbytkům (reziduím) ve vypěstovaných produktech. Preventivní aplikaci insekticidů bez zjištěného výskytu škůdců bychom měli vnímat jako nepřijatelnou.

Kukla květopase jabloňového; tady ochrana chyběla

Kukla květopase jabloňového

Cílem je zachovat na zahrádce co možná nejširší druhové spektrum různých organismů (tzv. širokou biodiverzitu). Jestliže se nám taková ochrana na zahrádce promyšlenými postupy povede, vytvoří se postupně během několika let složité mezidruhové vztahy, které často sníží případné škody na rostlinách na minimum a omezí potřebu chemických zásahů.

Ochrana před škůdci, kteří ohrožují jablka

Květopas jabloňový

Zejména v teplejších oblastech pravidelně silně poškozuje květy larva květopase jabloňového (Anthonomus pomorum).

Květopas jabloňový je asi 4 mm velký nosatcovitý brouk, který se objevuje na jabloních od začátku rašení. Dospělci kladou vajíčka do zelených poupat a larvička způsobí charakteristické zaschnutí květů (zapečené květy).

Částečně účinným preventivním opatřením je postřik olejovými přípravky stromů před rašením začátkem jara. Přestože se toto ošetření dříve běžně doporučovalo proti květopasu, je méně spolehlivé, protože květopas může přilétnout na zahrádku i ze vzdáleného okolí.

Květopas jabloňový

Dospělec květopase jabloňový

Výskyt brouků je možno zjistit nejlépe sklepáváním v době rašení pupenů při denních teplotách 15 °C. Silnější větví, násadou od nářadí nebo gumovou hadicí sklepáváme hmyz přiměřenou silou z větví na předem připravenou bílou nejlépe látkovou podložku. Jakmile zjistíme jednotlivé brouky, použijeme insekticid. Zásah musí být rychlý, abychom zabránili kladení vajíček.

Pilatka jablečná a ochrana proti ní

Dalším významným škůdcem, který redukuje násadu plodů a způsobuje na části plodů korkové jizvy, je pilatka jablečná (Hoplocampa festudinea). Tento 6–7 mm velký blanokřídlý hmyz se objevuje na jabloních v období květu. Dospělci navštěvují květy, kde se živí pylem a nektarem a kladou zde vajíčka.

Larva pilatky jablečné

Larva pilatky jablečné poškozující zelený plod

Signalizaci výskytu je možno provést rozvěšením  lepových desek před začátkem květu do korun jabloní. Toto opatření může pouhým odchytem při dostatečném množství desek (3 i více podle velikosti stromu) výrazně snížit poškození. Účinnost nebude však nikdy stoprocentní.

Při zjištění asi 10 chycených pilatek na lepové desky je možno doporučit rychlé ošetření insekticidy.

  • Aktuálně povolené přípravy a postupy najdete na Rostlinolékařskén portáluPilatka jablečná.

Mera jabloňová a ochrana

Na poupatech i stopkách kvetoucích květů může sát mera jabloňová (Psylla mali). Dospělci i larvy způsobují zasychání květů. Produkují velké množství sladké lepkavé medovice, která nás spolehlivě upozorní na silnější výskyt.

  • Aktuálně povolené přípravy a postupy uvádí Rostlinolékařský portál. Mera jabloňová.

Jarní postřik přípravky na bázi olejů. Proti přezimujícím vajíčkům mer se dříve doporučoval předjarní postřik přípravky na bázi řepkového oleje – Biool (1–5 %). Těmito přípravky se ošetřuje na jaře před rašením pupenů a postřik hubí přezimující stadia škůdců – vajíčka mšic, mer, svilušek, některých motýlů, přezimující housenky a další. Olej zamezí přístupu vzduchu a přezimující stadia se udusí. Podmínkou účinnosti je dokonalé pokrytí celého stromu postřikem.

Vzhledem k tomu, že objektivní zjištění špatně viditelných přezimujících stadií škůdců je pro zahrádkáře obtížné a postřik je náročnější, nemůžeme doporučit toto preventivní ošetření pro všechny zahrádky, tak jak se to dříve uvádělo. Tento zásah hubí i přezimující užitečné druhy. Lépe je ošetřit cíleně, až při skutečně zjištěném výskytu škůdců na začátku jejich výskytu.

Zobonosky a ochrana

Drobnější 3–5 mm velká zobonoska jablečná (Caenorhinnus aequatus) nebo větší 5–7 mm velká zobonoska ovocná (Rhynchites bacchus) jsou nápadní pěkně zbarvení brouci, kteří poškozují žírem listové pupeny, poupata, květy i malé plůdky. Larvy později způsobují opad zelených plodů.

Dospělec zobonosky a téma ochrana jablek a jabloní

Dospělec zobonosky

Dospělci se zjišťují sklepáváním podobně jako květopasové v týdenních intervalech od stadia zelených poupat. V případě zjištění několika brouků (5–10 brouků) použijeme aktuálně povolé přípravky. Zobonoska jablečná. Zobonoska ovocná.

Obaleč jablečný a ochrana

Housenka motýla obaleče jablečného (Cydia pomonella) způsobuje známou červivost jablek. Na zahrádkách je to zpravidla pečlivě sledovaný škůdce, ale většinou nezpůsobuje tak velké škody na úrodě jako ostatní škůdci uvedení v tomto článku. Každý majitel zahrady by se měl nejdříve rozhodnout podle množství poškozených plodů v minulých letech, zda se mu vyplatí provádět relativně složitou ochranu proti tomuto škůdci.

Dospělci se mohou objevovat na zahrádkách od poloviny května. Motýli jsou aktivní za soumraku. Jejich nálet je možno sledovat podle odchytu samců do feromonových lapačů. Feromonové lapače je nutno pravidelně sledovat 2–3x týdně a ošetřovat podle zjištěného vrcholu letové vlny obalečů.

Významné kladení vajíček nastává v období, kdy je silný nálet dospělců a teplota ve večerních hodinách dosahuje 17 °C. Pomocí feromonového lapače můžeme zjistit i termín náletu případné druhé generace tohoto škůdce v létě v teplých letech nebo nižších polohách.

Na malých zahradách, při větším počtu umístěných lapačů, může i pouhý odchyt snížit významně škodlivost.

  • Vhodnou nechemickou ochranou je použití pásů z vlnité lepenky nebo lepicích pásů, které se umístí kolem kmenů stromů počátkem července (snímají se koncem července). Chytají se tak kuklící se housenky a omezuje se případná druhá generace nebo výskyt v následujícím roce.
  • Rovněž podpora hmyzožravého ptactva (sýkorky) v zimním období na zahradách přispívá ke snížení výskytu tohoto škůdce.
  • Další nechemické způsoby ochrany jabloní proti obaleči a aktuálně povolené přípravky uvádí Rostlinolékařský portál: Obaleč jablečný.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x