Mečíky kvetou, jak je řezat, aby hlízy zůstaly v kondici

3. 8. 2021

V srpnu kvete převážná většina mečíků. Jen některé rané odrůdy již v červenci a pozdní v září. Zato během srpna se můžeme denně těšit, co nového vykvete.

Vedle krásného květu by pěstitel měl usilovat o dobrou kondici hlízy.

Jak se starat o mečíky určené k řezu

  • Důležité je zachovat co největší asimilační plochu. Toho docílíme při řezu květin tak, že zabodneme nůž mezi listy, protneme květní stonek a kroutivým pohybem ho vytáhneme. Tak zůstanou prakticky všechny listy zachovány a většinou ani není poznat, že květ byl z rostliny odříznut.
  • Mečíky je nejlepší řezat ráno, kdy jsou dostatečně pevné a svěží.
  • Pokud se květy ponechají na rostlině, je třeba je po odkvětu odstranit odlomením pod nejspodnějším květem. Ponechané odkvetlé květy působí nejen nepěkně, ale tvorbou semen oslabují nově narůstající hlízu.
Řez lodyhy mečíku

Mečíky pěstujeme také kvůli kráse květin ve váze. Lodyhu odřízneme nožem.

Většinu hlíz sklidíme do konce září

Po odkvětu již mečíky nezaléváme a ideální je, když je co nejméně srážek. Čím sušší hlízy sklízíme, tím se rychleji a dokonaleji dosuší a jsou i odolnější vůči houbovým chorobám. Čas sklizně hlíz nastává, když listy mírně zežloutnou. Velké hlízy by měly být sklizeny do konce září, menší a brut nejpozději během první poloviny října, v teplých oblastech pak i o 14 dnů dříve.

Hlízy nejlépe vyryjeme rycími vidlemi a ihned odstraňujeme celou nadzemní část.

Dříve se doporučovalo odstřihnout lodyhu asi 15 cm nad novou hlízou, ale to byl chybný postup. Nejspodnější zbytky lodyhy mohou totiž zdravou hlízu infikovat během sušení. Lodyhy vylamujeme těsně u hlízy.

Odlamování lodyhy od hlízy

Lodyhy mečíků odlamujeme vylamováním u hlíz

Z kořenů a hlíz odstraníme zbytky zeminy. Někteří pěstitelé dokonce hlízy před sušením vyperou. Vysoušení trvá v závislosti na teplotě 2–4 týdny. Je třeba zajistit větrání prostoru. Postupně vyschnou slupky i kořeny a vytvoří se zvláštní odlučovací vrstva, která umožňuje snadné oddělení staré hlízy s kořeny od nové. Hlízy skladujeme při teplotě 2–6 °C. Při 0 °C hlízy zmrznou. Při vyšší teplotě hrozí hlízám poškození od savých škůdců – třásněnek.

Oddělování staré hlízy je ve správném termínu snadné. Při předčasném nebo pozdním oddělování hrozí poškození a infekce houbovými chorobami.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x