Umění proměny v podání sakury, okrasné třešně z Japonska

30. 10. 2020

Přemýšlíte, kterým stromem oživit zahradu? Obloukovitě skloněné větve sakury své okolí zkrášlují od jara až do zimy.

Zatímco mnoho stromů je na vrcholu slávy jen krátce, sakura, jinak také třešeň pilovitá (Prunus serrulata) Kiku-shidare-zakura, má díky svému zajímavému, proměnlivému vzhledu co nabídnout po celý rok. Podobně jako většina okrasných třešní pochází z Japonska. Poprvé tuto roubovanou odrůdu zahradníci vysadili u řeky poblíž Tokia počátkem 20. století. Od té doby se nezměnila, plně se osvědčila a úspěšně si už několik let nachází cestu i do českých zahrádek, ve kterých prospívá, jako by byla domácí.

Sakura v podzimní zahradě

Podzim: Planoucí barvy usínajících listů vnášejí do zahrady poslední jiskry žáru

Čím starší, tím krásnější

V zahradnictví sakura zprvu příliš nenadchne. Většinou má jen hubený kmínek a pár proutků. To až přibližně po pěti, šesti letech nabývá kvality, pro kterou ji vyhledávají přední zahradníci. Kiku-shidare-zakura dospívá v obdivuhodný strom s ladnou siluetou fontánově převislé koruny. Několik větví splývá v blízkosti kmene, ostatní se rozprostírají do širokých vystoupavých oblouků. Výhonů s věkem přibývá, kmen mohutní, ale jeho vzrůstnost je předurčena výškou podnože, která se zpravidla pohybuje od 1,5 do 2 m. Strom ovšem často o další metr, někdy i více, prodlužují větve.

Prunus serrulata Kiku-shidare-zakura

Jaro: Posezení s růžovými oblaky na dosah vyzařuje svěží, romantickou a veselou náladu začínající sezony

Od jara do zimy

Sezonu sakura zahajuje na jaře, když se objeví první nalité pupeny. V některých se skrývají listy, v jiných, sytě růžově naběhlých, už se rýsují květy. Nikoli obyčejné, ale plné, nadýchané, asi 3 cm široké květy v barvě cukrové vaty. Sakura nakvétá bohatě a spolehlivě každý rok od dubna do května. První svazečky zkrášlují ještě holé větve, záhy na to už jim dělají doprovod čerstvé bronzově lesklé lístky.

Tím, jak se zašpičatělé listy zvětšují a zelenají, ukazují zoubkaté okraje. V létě se živě zelené závěsy připojují k ostatní zeleni, ale nesplývají s ní, protože stále dobře vyniká jejich architektonický tvar, který vytváří působivý kontrast k vertikálám zahradních staveb a sloupovitě rostoucích rostlin a také vodorovným liniím živých plotů či vodní hladiny.

 

Jakmile na podzim začnou klesat teploty, převlékne se strom do hřejivého hávu z barevného listí v odstínech žluté, oranžové, červené a purpurové. Snadno tak dokáže soutěžit s jinými skvosty tohoto období, například javory nebo škumpou. Za vlídného počasí se listy na větvích vydrží houpat dlouhé týdny. Pěkně vypadají ve spojení se stříbřitým čistcem a růžovými sasankovkami.

O tom, že se skutečně jedná o celoročně atraktivní dřevinu, nás sakura přesvědčí v zimě, kdy v plné parádě odhaluje elegantní křivky a texturu větví, kterými přispívá k rozmanitosti zasněžené scenerie. Dlouhé, štíhlé větve moc sněhu nepoberou, takže není nutné ho sklepávat.

Kam se sakurou

Sakura si rozhodně nezaslouží být zastrčená někde v koutě. Vybereme pro ni prominentní místo, kde bude pěkně na očích. Báječně vypadá jako sólistka ve štěrku, v trávníku nebo u jezírka.

Zajímavé loubí vznikne, když sakury vysadíme do dvou řad a polovinu větví z každého stromu vyvedeme po obloucích.

Protože strom neroste do nebe a šířka zřídkakdy přesáhne tři metry, hodí se i na malý pozemek, do předzahrádky nebo do těsného sousedství patia. Díky vzdušné koruně, která nevrhá hluboký stín, obohatí dokonce i záhon s trvalkami a nízkými keři, třeba pěnišníky, tavolníky nebo levandulí.

 

Žádná primadona

Sakura Kiku-shidare-zakura je skromná, odolná, nenáročná a přitom spolehlivá dřevina z čeledi růžovitých. Miluje místo na plném slunci, kde bohatě kvete a na podzim se nejlépe vybarvuje. Dobře snáší větrná stanoviště, zimní mrazy přečkává bez obtíží.
Půda by měla být vlhčí, s volným odtokem vody, výživná. Toleruje širokou škálu půdní pH od mírně kyselé po zásaditou.

Výsadbovou jámu vykopeme dvakrát širší než kořenový bal a zkypříme do hloubky. Strom nevysazujeme hlouběji, než rostl v květináči. Kořeny zasypeme směsí zahradní zeminy a kompostu. Důkladnou zálivku stromek vyžaduje jen první sezonu, dokud nezakoření. Hnojení není nutné.

K nůžkám sáhneme pouze při udržovacím letním řezu. Větve lze podle potřeby zkrátit nebo úplně odstranit. Důležité je odstraňování výhonů vyrážejících z podnože, kterou zpravidla bývá třešeň ptačí (Prunus avium). Pokud nějaký přehlédneme, což je možné zejména v místě roubu, rychle z něj vyroste silná vzpřímená větev narušující malebný vzhled stromu.

Kromě mšic, které se mohou objevit v létě, sakura na škůdce a choroby netrpí.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x